• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henri Joseph Fenet

  Przeczytaj także...
  11 Ochotnicza Dywizja Grenadierów Pancernych SS "Nordland" (niem. 11 SS-Freiwilligen-Panzergrenadier-Division "Nordland") – ochotnicza jednostka wojskowa Waffen-SS złożona głównie z żołnierzy z krajów skandynawskich podczas II wojny światowej.Joseph Darnand (ur. 19 marca 1897 r. w Coligny, zm. 10 października 1945 r. w więzieniu w Paryżu) – francuski działacz skrajnie prawicowy, szef kombatanckiej organizacji Francuski Legion Weteranów, prorządowej milicji Legionowa Służba Porządkowa i kolaboracyjnej Milicji Francuskiej we Francji Vichy, jednocześnie szef policji i sekretarz generalny ds. spraw bezpieczeństwa oraz sekretarz spraw wewnętrznych.
  14 września jest 257. (w latach przestępnych 258.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 108 dni.

  Henri Joseph Fenet (ur. 11 lipca 1919 w Ceyzerat we Francji, zm. 14 września 2002 w Paryżu) – francuski wojskowy (porucznik), członek Milice Français, dowódca 3 kompanii 1 batalionu 8 Brygady Szturmowej SS "Frankreich", a następnie 1 batalionu 57 Pułku Grenadierów SS 33 Dywizji Grenadierów SS "Charlemagne".

  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Karpaty (51-54) (węg. Kárpátok; rum. Carpaţi; ukr. i serb. Карпати; czes. i słow. Karpaty) – łańcuch górski w środkowej Europie (jeden z największych w tej części świata), ciągnący się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Serbii i Rumunii. Najwyższy szczyt Gerlach ma wysokość 2655 m n.p.m.

  Studiował literaturę na Uniwersytecie Sorbona w Paryżu. Po zakończeniu studiów natychmiast wstąpił do francuskiej armii, dochodząc do stopnia porucznika. Uczestniczył w wojnie z Niemcami w 1940; był 2 razy ranny. Został odznaczony za odwagę Croix de Guerre. Dostał się do niewoli niemieckiej, z której go zwolniono 29 listopada 1942 roku. Po powrocie do domu został w grudniu członkiem kolaboracyjnej Milice Français Josepha Darnanda. W październiku 1943 wstąpił ochotniczo do Waffen-SS i został skierowany na przeszkolenie do SS-Junkerschule w Bad Tölz, które odbyło się w styczniu-marcu 1944 roku. 20 marca dostał stopień Waffen-Obersturmführera der SS z przydziałem na dowódcę 3 kompanii 1 batalionu 8 Brygady Szturmowej SS "Frankreich". Pod koniec lipca jednostka została wysłana na południowy odcinek frontu wschodniego. W sierpniu toczyła ciężkie walki w Karpatach i nad Wisłą, ponosząc duże straty. Henri J. Fenet został podczas nich ranny. We wrześniu wraz ze swoją kompanią trafił do SS-Truppenübungsplatz Konitz w Prusach Wschodnich, gdzie była formowana 33 Dywizja Grenadierów SS "Charlemagne". Po przeszkoleniu w Wildflecken w Niemczech H. J. Fenet objął dowództwo 1 batalionu 57 Pułku Grenadierów SS, który powstał z resztek 8 Brygady Szturmowej. Na przełomie lutego i marca 1945 Francuzów przerzucono na Pomorze w desperackiej próbie powstrzymania sowieckiej ofensywy. W marcu Dywizja została otoczona przez Sowietów i podzielona na kilka grup bojowych. Części żołnierzy, w tym H. J. Fenetowi, awansowanemu na Waffen-Hauptsturmführera der SS, udało się przedostać do linii frontu. 24 kwietnia w Berlinie został on dowódcą odbudowanego ochotniczego batalionu szturmowego (ok. 300 ludzi), przydzielonego do 11 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS "Nordland". Walczył w obronie stolicy Niemiec w Neukölln, na La Belle-Alliance Platz, Wilhelmstrasse i Friedrichstrasse. W ostatnich dniach walki został ciężko ranny i trafił do szpitala, zanim reszta francuskich SS-manów dostała się do niewoli sowieckiej. Po deportacji do Francji został aresztowany, skazany na karę 20 lat robót przymusowych, która dobiegła końca w 1959 roku. Zmarł 14 września 2002 roku w swoim mieszkaniu w Paryżu.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Bad Tölz - uzdrowiskowe miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Bad Tölz-Wolfratshausen. Leży około 20 km od granicy z Austrią, nad Izarą, 670 m n.p.m., zajmuje 30 km², zamieszkane jest przez 18,1 tys. mieszkańców (31 grudnia 2011).

  Był odznaczony m.in. Croix de Guerre, Ritterkreuz des Eisernes Kreuzes, Żelaznym Krzyżem 1 i 2 klasy.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia Henri Josepha Feneta (jęz. niemiecki)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kolaboracja (łac. ko - przedrostek oznaczający "razem, wspólnie" + łac. laborare - "pracować") - współpraca z nieprzyjacielem, okupantem; kolaborant, kolaboracjonista - współpracujący z wrogiem, zaborcą.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Prusy Wschodnie (niem. Ostpreußen) – część Królestwa Pruskiego, a potem zjednoczonych w XIX w. Niemiec (do 1945 r.). Prowincja Prusy Wschodnie powstała w 1772 r. z części ziem Polski (Warmii) oraz Prus Książęcych (z wyłączeniem Kwidzyna). Stolicą prowincji był Królewiec. W maju 1939 roku prowincja miała powierzchnię 36 991,71 km² i liczyła 2 488 122 mieszkańców.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.