• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henri Desgrange

  Przeczytaj także...
  16 sierpnia jest 228. (w latach przestępnych 229.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 137 dni. Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Henri Desgrange (ur. 31 stycznia 1865 w Paryżu, zm. 16 sierpnia 1940 w Beauvallon) – francuski kolarz, wydawca gazety sportowej L’Auto oraz pomysłodawca i organizator Tour de France.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Kolarz torowy[ | edytuj kod]

  Desgrange był bardzo dobry w jeździe na torze, udało mu się także zdobyć pierwszy tytuł mistrza Francji w kolarstwie szosowym. Sam jednak nie uważał ani też nie przypuszczał, że jazda rowerem na szosie odniesie taki sukces w przyszłości. Dlatego skoncentrował się w całości na kolarstwie torowym. W wieku 20 - 30 lat ustanowił 12 nowych rekordów w tej dyscyplinie, w tym również w jeździe godzinnej (1893).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.

  Założenie L’Auto[ | edytuj kod]

  Desgrange, zanim został redaktorem naczelnym gazety sportowej L’Auto pracował w kilku różnych gazetach jako dziennikarz. L’Auto zostało zainicjowane w 1900 r. przez grupę przemysłowców skupioną wokół hrabiego Jules’a-Alberta de Dion.

   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Największy wyścig świata[ | edytuj kod]

  19 stycznia 1903 L’Auto ogłosiło sensacyjny wyścig - Tour de France – pierwszy wyścig wieloetapowy na świecie. Tour de France zawdzięcza swoje istnienie konkurencji między gazetą Henri Desgrange’a a innym francuskim dziennikiem sportowym, Le Vélo. „Wielka Pętla” stała się z biegiem czasu jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych, a Desgrange został dyrektorem i organizatorem wyścigu.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Tour po Desgrange’u[ | edytuj kod]

  Henri Desgrange był dyrektorem Tour de France do roku 1939. Po nim byli to:

 • Jacques Goddet (1947 - 1961)
 • Jacques Goddet & Félix Lévitan (1962 - 1986)
 • Jean-Francois Naquet-Radiguet & Xavier Louy (1987)
 • Jean-Pierre Courcol & Xavier Louy (1988)
 • Jean-Pierre Courcol & Jean-Marie Leblanc (1989 - 1993)
 • Jean-Claude Killy & Jean-Marie Leblanc (1994 - 2000)
 • Patrice Clerc & Jean-Marie Leblanc (2001 - 2005)
 • Patrice Clerc & Christian Prudhomme (2006 - )
 • Pamięć po Desgrange’u[ | edytuj kod]

  Pomnik, upamiętniający postać Desgrange’a jako kolarza i twórcy Tour de France znajduje się u południowego wylotu tunelu pod przełęczą Galibier (2645 m n.p.m.) we francuskich Alpach Graickich, przy drodze, którą wielokrotnie mknęli uczestnicy wyścigu.

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.Jean-Claude Killy (ur. 30 sierpnia 1943) – francuski narciarz alpejczyk, trzykrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata, pierwszy zdobywca Pucharu Świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Kolarski rekord świata w jeździe godzinnej – prestiżowy rekord w świecie kolarskim ustanawiany na torze. Aktualnie należy do Czecha Ondřeja Sosenki, który 19 lipca 2005 roku na torze kolarskim Kryłatskoje w Moskwie przejechał w ciągu godziny 49,700 km.
  Alpy Graickie (wł. Alpi Graie, fr. Alpes grées, Alpes graies) – część Alp Zachodnich na granicy Francji (region Owernia-Rodan-Alpy) i Włoch (Dolina Aosty i Piemont). Zachodnia część Alp Graickich jest dorzeczem rzeki Isère i jej dopływu rzeki Arc, natomiast wschodnia część leży w dorzeczu Padu (rzeki: Dora Baltea, Orco i Stura di Lanzo). Najwyższym szczytem pasma jest Mont Blanc (4810 m) w Masywie Mont Blanc. Szczyt ten jest też najwyższym szczytem całych Alp.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Kolarstwo – bardzo szeroki termin, odnoszący się do wielu dyscyplin, zawsze jednak związanych z korzystaniem z roweru. Nazwa wywodzi się od słowa "koło" jak początkowo nazywano w Polsce rower.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.