• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Henize 2-47

  Przeczytaj także...
  Mgławica Południowy Krab (również Henize 2-104) – mgławica planetarna znajdująca się w konstelacji Centaura. Mgławica ta jest odległa około 2000 lat świetlnych od Ziemi.Henize 3-1357 (Hen-1357), zwana też Mgławicą Płaszczki – najmłodsza znana mgławica planetarna. Znajduje się w odległości około 18 000 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Ołtarza. Jej średnica jest około 130 razy większa niż średnica orbity Plutona i wynosi około 5100 jednostek astronomicznych. Przypuszcza się, że mgławica może mieć zaledwie około 200 lat. W latach 70. XX wieku obiekt dopiero zaczynał się kształtować jako premgławica planetarna. Obserwacje mgławicy są możliwe dzięki efektom jonizacji obłoków i strumieni gazu przez promieniowanie UV emitowane przez gwiazdę centralną. Obecnie mgławica emituje około 5 tysięcy razy więcej energii niż Słońce.
  Mgławice – obłoki gazu i pyłu międzygwiazdowego lub bardzo rozległe otoczki gwiazd (dawniej również tak nazywano galaktyki).

  Henize 2-47mgławica planetarna znajdująca się w konstelacji Kila. Mgławica ta jest odległa o około 6600 lat świetlnych od Ziemi. Hen 2-47 zawiera widoczne trzy pary wyróżniających się obszarów gazu. Prawdopodobnie powstały one w wyniku trzech różnych wyrzutów materii z gwiazdy centralnej. Za każdym razem gwiazda odrzucała materię w dwóch przeciwnych kierunkach.

  Kil (łac. Carina, dop. Carinae, skrót Car) – jeden z gwiazdozbiorów nieba południowego. Liczba gwiazd widocznych nieuzbrojonym okiem: około 110. W Polsce niewidoczny.Gwiazdozbiór (konstelacja) – grupa gwiazd zajmujących określony obszar sfery niebieskiej. Z czasem gwiazdy te połączono w symboliczne kształty i nadano im nazwy pochodzące z mitologii (np. gwiazdozbiór Centaura, Cefeusza itp). Gwiazdy tworzące gwiazdozbiór nie są ze sobą zazwyczaj fizycznie związane, a ich bliskie położenie na niebie jest wywołane geometrycznym efektem rzutowania ich położeń na sferę niebieską.

  Obiekt ten jest bardzo młody, w obecnie obserwowanym kształcie uformował się najwyżej kilkaset lat temu, reprezentuje pierwszą fazę ewolucji mgławic planetarnych. Pierwsze zdjęcia mgławicy zostały zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a w 2007.

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Mgławica planetarna – obłok gazu i pyłu powstałego z zewnętrznych warstw gwiazdy kończącej etap syntezy jądrowej we wnętrzu. W centrum takiego obiektu odkrywane są zwykle białe karły, w które zamieniają się gwiazdy po utracie otoczki.

  Zobacz też[]

 • Hen-1357
 • Henize 2-104
 • lista mgławic planetarnych
 • Przypisy

  1. Hubble Captures Stars Going Out in Style (ang.). HubbleSite, 2007-09-11. [dostęp 2013-04-28].

  Linki zewnętrzne[]

 • Raghvendra Sahai. The Starfish Twins: Two Young Planetary Nebulae with Extreme Multipolar Morphology. „The Astrophysical Journal Letters”. 537 (1). s. L43-L47. DOI: 10.1086/312748 (ang.). 
 • Hubble Captures Stars Going Out In Style (ang.)
 • Henize 2-47 w bazie SIMBAD (ang.)
 • DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.