• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hemoglobinuria europejska

  Przeczytaj także...
  Babesia divergens - protist należy do królestwa protista, rodziny babeszje. Wywołuje u bydła chorobę pasożytniczą - babeszjozę zwaną hemoglobinurią europejską. Babesia divergens jest jedną z najmniejszych babeszji. Długość 1 µm. Szerokość 0,6 µm. Kształtu gruszkowatego. Lokalizuje się na obrzeżach krwinki.Babeszje (Babesia) – rodzaj chorobotwórczych pasożytów należących do królestwa protista. Powodują u zwierząt kręgowych chorobę nazywaną babeszjozą. U ludzi może występować jako zoonoza. Należą tutaj następujące gatunki protistów:
  Protisty (Protista) – jedno z pięciu królestw, wyróżnianych w ostatnich, hierarchicznych systemach klasyfikacji organizmów (np. w podziałach Whittakera i Margulis oraz Cavaliera-Smitha). Obejmuje wszystkie jądrowce, które pozostały po wyłączeniu organizmów zaliczonych do monofiletycznych kladów zwierząt, roślin i grzybów.

  Hemoglobinuria europejska jest to pasożytnicza choroba bydła w Europie północnej. Chorobę powoduje pierwotniak Babesia divergens z rodziny babeszje należącej do protista. Okres inkubacji choroby wynosi około tygodnia. Po paru dniach pojawia się krwawy mocz oraz stopniowo rozwija się niedokrwistość będąca efektem niszczenia krwinek czerwonych przez dzielące się pasożyty.

  Bydło, rogacizna – ogólna nazwa zwierząt hodowlanych z rodziny krętorogich hodowanych celem uzyskania mleka, mięsa, tłuszczu, skóry oraz siły pociągowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.