• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hemed

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Na mapach: 31°48′38″N 35°02′45″E/31,810556 35,045833 Autostrada 1 (hebr.: כביש 1) – główna autostrada w Izraelu, łącząca Tel Awiw z Jerozolimą. Od Ramat Shlomo jest to droga ekspresowa, która na wysokości Bet HaArava przechodzi w drogę ekspresową 90 biegnącą wzdłuż rzeki Jordan od Jeziora Galilejskiego do Morza Martwego.
  Jesziwa (hebr. ישיבה – „posiedzenie”; jeszywa, jeszybot) – rodzaj wyższej szkoły talmudycznej dla nieżonatych studentów. Dawniej pobierali w niej nauki chłopcy w wieku od 13-14 do dwudziestu kilku lat, absolwenci chederu lub szkoły zwanej Talmud-tora. Po ukończeniu jesziwy niektórzy otrzymywali smichę, która uprawniała do objęcia stanowiska rabina.

  Chemed (hebr. חמד) – moszaw położony w samorządzie regionu Emek Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Leży na równinie Szaron w aglomeracji miejskiej Gusz Dan, w otoczeniu miast Tel Awiw, Ramat Gan i Or Jehuda, miasteczek Azor i Bet Dagan, oraz moszawów Cafrijja, Miszmar ha-Sziwa i Gannot. Na wschód od moszawu, za rzeką Ajjalon jest międzynarodowy port lotniczy im. Ben-Guriona.

  Historia[ | edytuj kod]

  Moszaw został założony w 1950 przez zdemobilizowanych izraelskich żołnierzy, którzy byli imigrantami z Czechosłowacji, Polski i Rumunii. Nazwa jest akronimem Zdemobilizowani Religijni Żołnierze (hebr. חיילים משוחררים דתיים, lit. Chajjilim Meszuchrarim Datijjim).

  Autostrada 4 (hebr.: כביש 4) - droga ekspresowa i autostrada położona w Izraelu. Biegnie ona wzdłuż całej przybrzeżnej równiny przy Morzu Śródziemnym, od przejścia granicznego ze Strefą Gazy (na południu) do przejścia granicznego z Libanem (na północy). Do Porozumienia z Oslo w 1993 droga przebiegała przez Strefę Gazy do przejscia granicznego z Egiptem.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  Edukacja, kultura i sport[ | edytuj kod]

  W moszawie znajduje się dom kultury, jesziwa oraz boisko do piłki nożnej.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  Mieszkańcy moszawu początkowo pracowali głównie w rolnictwie i sadownictwie, jednak obecnie dużo terenów wynajmuje się pod magazyny i hale produkcyjne dla firm zewnętrznych. Działa tutaj spółka farmaceutyczna A M Davisli Ltd., produkująca leki i preparaty narkotyczne. W branży hi-tech są firmy CIVNET Communication Ltd. i Radix Technologies Ltd., natomiast firma Yeshua Gifts Ltd. zajmuje się wytwarzaniem różnych judaików (świeczniki itp.). Spółka Adiaro Buying Agency Ltd. zajmuje się eksportem biżuterii, diamentów i tkanin.

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Erez (hebr. ארז; pol. Cedr) - kibuc położony w samorządzie regionu Sza’ar ha-Negew, w Dystrykcie Południowym, w Izraelu.

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Wzdłuż zachodniej granicy moszawu przebiega autostrada nr 4 ISR-FW-4.svg (ErezKefar Rosz ha-Nikra), brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Przy południowej granicy moszawu przebiega droga nr 412 ISR-HW-412.svg, która w odległości 1 km dociera do węzła drogowego z autostradą nr 1 ISR-FW-1.svg (Tel AwiwJerozolima).

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Manta: A M Davisli Ltd (ang.). [dostęp 2 października 2008].
  2. CIVNET Communication Ltd.: CIVNET Communication Ltd. (ang.). [dostęp 2 października 2008].
  3. Business Week: Radix Technologies Ltd. (ang.). [dostęp 2 października 2008].
  4. Made in China: Yeshua Gifts Ltd. (ang.). [dostęp 2 października 2008].
  5. Master Seek: Adiaro Buying Agency Ltd. (ang.). [dostęp 2 października 2008].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne moszawu Chemed Google Maps
 • Mapa moszawu Chemed Amudanan
 • Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Or Jehuda (hebr. אור יהודה; arab. أور يهودا; ang. Or Yehuda; pol. dosł. Światło Judy) – miasto położone w Dystrykcie Tel Awiwu w Izraelu. Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w zespole miejskim Gusz Dan.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowe technologie (ang. High-tech) to potoczne, często używane w mediach określenie na zaawansowane rozwiązania techniczne i zastosowania najnowszych odkryć naukowych w praktyce: gdzie "nowe" oznacza, że nie były stosowane w ostatnim pięcioleciu.
  Gusz Dan (hebr. גוש דן) – obszar metropolitalny w Izraelu, obejmujący dzielnice Tel Awiwu, sąsiednie miasta Dystryktu Tel Awiwu jak i Dystryktu Centralnego. Jest on położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest to największy wielkomiejski obszar w Izraelu, z populacją oszacowaną na około 3,870,100 mieszkańców.
  Gannot (hebr.: גנות; pol. Ogrody) – moszaw położony w samorządzie regionu Doliny Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Kefar Rosz ha-Nikra (hebr. ראש הנקרה) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Matte Aszer, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
  Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.
  Nachal Ajjalon (hebr. נחל איילון; arab. وادي المصرارة, Wadi al-Musrara) – rzeka w centralnej części Izraela, mająca swoje źródła w Górach Judzkich w rejonie arabskiej wioski Bajtunija, na południe od miasta Ramallah. Przepływa przez Dolinę Ayalon oraz Równinę Szaron i ma swoje ujście w mieście Tel Awiw do rzeki Jarkon. Rzeka ma długość 50 km. W okresie letnim często wysycha.
  Cafrijja (hebr. צפריה) – religijny moszaw położony w samorządzie regionu Emek Lod, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.