• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heljareyga

  Przeczytaj także...
  Heljareyga - debiutancki album farerskiej grupy Heljareyga, założonej przez Heriego Joensena w 2009 roku. Twórca jest jednocześnie autorem wszystkich utworów i muzyki, na które poświęcił trzy lata. Koniec nagrań nastąpił w grudniu 2009 roku, a miesiąc później zmiksowano wszystkie utwory, wszystko w niemieckim Kohlekeller Studios. Album wydawany jest przez wytwórnię Tutl z Tórshavn.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  Oko – narząd receptorowy umożliwiający widzenie. W najprostszym przypadku chodzi o zdolność wykrywania pewnego zakresu promieniowania elektromagnetycznego. Bardziej skomplikowane oczy są w stanie dostarczyć informacje o kierunku padania światła, jego intensywności oraz kształtach obiektów.

  Heljareyga – pochodzący z Wysp Owczych zespół folk/progressive metalowy. Grupę tę założył w 2009 roku Heri Joensen z zespołu Týr, który sam opisuje, jako bardziej progresywny i szybki od Týra, ale i bardziej podniosły, bez używania tradycyjnych melodii.

  Nazwa zespołu wzięła się od heljareyga, kilkunastu głębokich dziur na Wyspach Owczych ulokowanych w skale pod wodospadami, w pobliżu morza. Dla patrzącego z góry dno jest niewidoczne, przez co w dawnych czasach wierzono, że są to przejścia do krainy bogini Hel, będącej nordycką panią śmierci. Dosłownie Heljareyga znaczy Oko Hel.

  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).Mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich): Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.

  Historia[]

  Założenie nowego, odrębnego od Týra projektu, Heri Joensen planował już wcześniej, jednak oficjalnie skład zespołu i informacja o nowym projekcie, pojawiła się 20 sierpnia 2009 roku. Zespół, poza Herim, tworzyć mieli dwaj muzycy grupy Synarchy, powstałej w roku 2004, Ísak Petersen (gitara basowa) i John Ivar Venned (gitara elektryczna), gitarzysta The Apocryphal Order, Ken Johannesen oraz perkusista, uczeń Káriego Streymoy'a, którego zastąpił podczas trasy koncertowej w roku 2008, Amon Djurhuus.

  Týr to farerska grupa muzyczna, której twórczość określana jest jako połączenie heavy metalu z muzyką folkową z elementami viking metalu. Nazwa zespołu pochodzi od imienia skandynawskiego boga wojny, Týra. Teksty nawiązują w większości do mitologii nordyckiej, często tworzone są przez lidera zespołu Heriego Joensena lub czerpane z istniejących już utworów skandynawskiej kultury. Wykorzystywane są w największej mierze dwa języki: farerski i angielski, zdarzają się jednak również utwory śpiewane po duńsku.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Swój debiutancki album, Heljareyga, muzycy skończyli nagrywać w grudniu 2009, a zmiksowany został w miesiąc później. Wszystko odbyło się w niemieckim studio Kohlekeller Studios. Choć album ukazał się w lutym, jego fizyczne kopie dostępne są od marca 2010. Dystrybucją albumu zajęła się wytwórnia płytowa Tutl.

  Język farerski – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 48 tys. mieszkańców Wysp Owczych (Farerów) i 25 tys. mieszkańców Danii; łącznie ok. 80 tys. osób. Język farerski najbliższy jest językom norweskim (odmianie norw. - nynorsk) i islandzkiemu.Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.

  Obecnie Heljareyga planuje wyjechać w trasę koncertową, a w przyszłości muzycy chcą wydać razem jeszcze dwa albumy. Pierwszy z nich ma się ukazać w grudniu 2011 roku.

  Skład zespołu[]

  Od początku istnienia skład zespołu Heljareyga pozostaje niezmienny:

 • Heri Joensen - śpiew, gitara
 • John Ivar Venned - gitara
 • Ken Johannesen - gitara
 • Ísak Petersen - gitara basowa
 • Amon Djurhuus - perkusja
 • Dyskografia[]

 • Heljareyga (5 lutego 2010)
 • Przypisy

  1. Profil zespołu na stronie MetalStorm (ang.). [dostęp 2010-03-30].
  2. Encyclopaedia Metallum - Heljareyga
  3. Heri Joensen: Side project HELJAREYGA (ang.). 2009-07-20. [dostęp 2010-03-30].
  4. Profil zespołu na MySpace (ang.). [dostęp 2010-03-30].
  5. Additional notes (ang.). W: Encyclopaedia Metallum - Heljareyga [on-line]. [dostęp 2010-03-30].
  6. Heri Joensen: Heljareyga album update (ang.). 2010-02-09. [dostęp 2010-03-30].
  7. Kohlekeller Studios - news (ang.). 2010-01-18. [dostęp 2010-03-30].
  8. Heljareyga - Heljareyga (ang.). W: Encyclopaedia Metallum [on-line]. [dostęp 2010-03-30].
  9. Heljareyga - Heri Joensen (ang. • far.). [dostęp 2010-03-30].
  10. Heljareyga - Working On New Album (ang.). Metal Storm.net. [dostęp 2010-11-28].
  11. Album Heljareyga na na stronie Metal Storm (ang.). [dostęp 2010-03-30].
  Heri Joensen (ur. 21 lutego 1973 w Thorshavn) - farerski gitarzysta i wokalista, współzałożyciel oraz lider zespołów: Týr (1998) i Heljareyga (2009). Zarówno w jednym, jak i w drugim zespole Joensen pełni rolę głównego autora słów i muzyki.Wodospad – swobodny, pionowy spadek wody rzecznej, spowodowany istnieniem w korycie rzeki wyraźnego progu skalnego o wysokości od kilku do kilkuset metrów. Wodospad występuje w górnych odcinkach biegu rzek, w miejscach, gdzie rzeka przecina warstwę twardych skał. Skały te, wymywane wolniej niż miękkie podłoże w dolnym biegu rzeki, tworzą stopień, z którego woda spada w dół. Szereg wodospadów nazywa się kaskadą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.
  Folk metal – odmiana muzyki metalowej wywodząca się zazwyczaj z black lub heavy metalu, lecz wykorzystująca w swoim brzmieniu dźwięki i motywy muzyczne charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi dany zespół, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to elementy muzyki celtyckiej bądź wzięte ze współczesnych utworów ludowych, jednakże niektóre zespoły własnym sumptem usiłują rekonstruować starożytną muzykę poszczególnych plemion. Istotna jest też warstwa tekstowa, budująca odpowiedni przekaz (nieraz pogański i antychrześcijański) oraz nastrój.
  Tutl to farerska wytwórnia muzyczna, która rozpoczęła swe działanie w 1977 roku. Pierwszą grupą, która za jej pośrednictwem wydawała płyty, a zarazem jej twórcą był zespół Spælimenninir. Wielki wkład w założenie wytwórni miał też Havnar Jazzfelag (Klub Jazzowy Thorshavn). Tutl wydaje muzykę różnych gatunków; folk, jazz, pop, rock, muzykę poważną, chóralną, country, a także muzykę dla dzieci.
  Śmierć (łac. mors, exitus letalis) – stan charakteryzujący się ustaniem oznak życia, spowodowany nieodwracalnym zachwianiem równowagi funkcjonalnej i załamaniem wewnętrznej organizacji ustroju.
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Hel (Hella, Hlle) – w mitologii nordyckiej władczyni krainy zmarłych śmiercią naturalną – Niflheimu (niekiedy utożsamianej z piekłem), personifikacja śmierci, córka boga imieniem Loki i przerażającej olbrzymki Angrbody. Jej braćmi byli wilk Fenrir i wąż Jormungand. Hel według mitów uległa jedynie częściowemu rozkładowi - zachowała twarz i ciało żywej kobiety, natomiast jej nogi były szkieletem. Hel bywa też przedstawiana jako osoba, której połowa ciała była ludzkiego koloru, druga przerażała trupią zgniłogranatową barwą. Siedzibą Hel jest Sleetcold, skąd rządzi duszami zmarłych. Na środku stał stół "głód", na nim spoczywał nóż "łaknienie", a wokół krzątały się sługi "leniuch" i "spóźnialska". Zasiadała na tronie zwanym "Łożem chorych". Była boginią bezlitosną – odmówiła uwolnienia ze swego królestwa zabitego na skutek intrygi Lokiego boga Baldura, mimo że jego brat Hermod osobiście udał się do piekieł, aby ją o to prosić. Hel miała kochanka, boga zimy Ulla, który spędzał z nią kilka miesięcy w roku. Gdy nadejdzie Ragnarok, dusze jej poddanych wyruszą do walki przeciw bogom.
  Wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna, wydawnictwo muzyczne (ang. record label, label) – organizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, a czasem wideo (np. z koncertu).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.15 sek.