• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Helenka Adamowska

  Przeczytaj także...
  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Rada Polonii Amerykańskiej (ang. Polish War Relief) – centralna organizacja polonijna działająca w latach 1938-1973 w Chicago, w USA. Rada ta stawiała sobie za główny cel organizowanie wszelkiej pomocy charytatywnej dla Polski i Polaków na całym świecie.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Helen "Helenka" Tradusa Adamowska-Pantaleoni (ur. 22 listopada 1900 w Brookline, Massachusetts - zm. 5 stycznia 1987 w Nowym Jorku) − aktorka filmowa i teatralna oraz działaczka charytatywna polskiego pochodzenia.

  Życiorys[]

  Urodziła się w rodzinie znanych muzyków. Jej starsi bracia, Józef i Tymoteusz Adamowscy, wraz z żoną Józefa, Antoniną Szumowską-Adamowską, tworzyli grupę Adamowski Trio. Po sukcesach w Europie i Stanach Zjednoczonych rodzina Adamowskich osiadła w końcu w Brookline w stanie Massachussetts, gdzie urodziła się Helenka. Była także spokrewniona z wielkim polskim pianistą i mężem stanu Ignacym Janem Paderewskim.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita (ur. 6 listopada/18 listopada 1860 w Kuryłówce, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku) – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk. W 1919 r. sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Profesor konserwatorium w Warszawie. Kawaler Orderu Orła Białego i francuskiej Legii Honorowej.

  W latach 20. występowała na deskach teatrów Broadwayu. Udokumentowane są występy w czterech spektaklach: Sandro Botticelli (marzec - kwiecień 1923), Sweet Nell of Old Drury (maj - czerwiec 1923), The Pilgrimage (listopad 1925) i The Half-Caste (marzec - maj 1926). Wystąpiła także w dwóch filmach niemych: Second Fiddle (1923) oraz Grit (1924).

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.

  W październiku 1935 r. poślubiła prawnika włoskiego pochodzenia Guido Pantaleoni Jr. Zamożny wdowiec miał troje dzieci z pierwszego małżeństwa, Helenka urodziła jeszcze dwóch synów. W czasie wojny Guido Pantaleoni zginął, wykonując lot bojowy nad Sycylią. Helenka działała w tym czasie w Radzie Polonii Amerykańskiej.

  Téa Leoni, właściwie Elizabeth Téa Pantaleoni (ur. 25 lutego 1966 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka pochodzenia włosko-polskiego. Zadebiutowała w roku 1989 rolą w serialu Santa Barbara.UNICEF (ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 United Nations Children’s Fund, pol. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) – organizacja humanitarna będąca częścią systemu ONZ. Główna siedziba UNICEF znajduje się w Nowym Jorku. Polski Komitet Narodowy UNICEF mieści się w Warszawie.

  Po wojnie, w 1947 roku Helenka Adamowska-Pantaleoni została współzałożycielką amerykańskiego oddziału UNICEF, którego prezeską była od 1953 do 1978, kiedy to przeszła na emeryturę.

  Jej wnuczką jest aktorka amerykańska Téa Leoni.

  Książki o Helence Adamowskiej[]

 • A Gift from the Heart: Profile of Helenka Adamowska Pantaleoni, American Volunteer and Founding Spirit of UNICEF, Jan Pirkey, Franktown, Colo. : JP Enterprises, 1986
 • In Her Own Words: Helenka Adamowska Pantaleoni, 1900-1987, Helenka Adamowska Pantaleoni, United States Committee for UNICEF, 1994.
 • Reminiscences of Helenka Pantaleoni: Oral History, Helenka Adamowska Pantaleoni; Richard M Polsky, (rękopis) 1977.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Helenka Adamowska w bazie filmweb.pl
 • Helenka Adamowska w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Przypisy

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.