Helena Seidel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Helena Seidel (ur. 21 października 1923 w Bydgoszczy, zm. 18 marca 2003) – polski bibliotekarz i filolog. Dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (druga kobieta na tym stanowisku, po Halinie Kurkównej).

21 października jest 294. (w latach przestępnych 295.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 71 dni.Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Była filologiem angielskim. W Bibliotece Raczyńskich pracowała w latach 1959-1974, a dyrektorem była w latach 1964-1972 (w pozostałym okresie zatrudnienia był wicedyrektorem). Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi

Została pochowana na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Józef Wiśniewski, Dyrektorzy Biblioteki Raczyńskich, w: Winieta – pismo Biblioteki Raczyńskich, 2(66)/2014, s.6, ISSN 1509-6343
  2. Winieta, nr 2(29)/2003, s.7. [dostęp 2014-09-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-04)].
  3. BBC UW
  4. Informacje na stronie um.poznan.pl
Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.Filologia – jedna z nauk humanistycznych, badająca język i literaturę kręgu cywilizacyjnego bądź narodu. Głównym przedmiotem jej badań jest tekst, a celem – jego komentarz i interpretacja.
Warto wiedzieć że... beta

Filologia angielska (anglistyka) – nauka o języku angielskim, literaturze anglojęzycznej, dydaktyce języka angielskiego oraz kulturze krajów angielskiego obszaru językowego. Dotyczy to państw gdzie język ten jest uznawany za język urzędowy jak i pomocniczy. Także kierunek w szkole wyższej, którego przedmiotem dydaktyki i badań są wymienione dziedziny. W Polsce problematyką anglistyki zajmują się uczelnie we wszystkich większych ośrodkach akademickich.
Cmentarz komunalny nr 2 Junikowo w Poznaniu – największy w Poznaniu cmentarz komunalny pod względem liczby pochowanych (drugi po Cmentarzu Miłostowo pod względem powierzchni), znajdujący się w południowo-zachodniej części miasta, na Grunwaldzie (Junikowo), pomiędzy ulicami Grunwaldzką a Cmentarną.

Reklama