• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Helena Makowska-Fijewska

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie .
  Józef Makowski (ur. 19 sierpnia 1914 w Toruniu, zm. 6 października 1997 w Bydgoszczy) – malarz i rzeźbiarz. W latach 1936-39 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Tadeusza Breyera. Zajmował się rzeżbą oraz rysunkiem (portrety), był postacią barwną, spontaniczną. Uczestniczył w wystawach okręgowych, ogólnopolskich i za granicą (Florencja). Realizacje rzeźbiarskie dotyczyły wielu zagadnień: portretu, poetyckiej oraz pomnikowej-pleneroweji architektury wnętrz. Podczas II wojny światowej był podporucznikiem Armii Krajowej (pseud. Ziuk). Dostał się do oflagu, gdzie poznał Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Przyjaźń zaowocowała kilkoma portretami, które Makowski wykonał Gałczyńskiemu.
  Grób Tadeusza i Heleny Fijewskich na Powązkach

  Helena Makowska-Fijewska z domu Modrzyńska; (ur. 18 maja 1918 w Rybnie, zm. 1 października 1993 w Warszawie) – polska aktorka i śpiewaczka operowa.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Zadebiutowała w 1946 w łódzkim Teatrze Komedii Muzycznej "Lutnia". Potem była solistką Teatru Nowego w Warszawie, przekształconego w 1954 w Operetkę. W latach 1968–1974 była aktorką Teatru Polskiego w Warszawie.

  Pan Anatol szuka miliona – polski film fabularny z 1959 w reżyserii Jana Rybkowskiego, druga część trylogii filmowej mieszczącej również Kapelusz pana Anatola i Inspekcja pana Anatola.Urszula Modrzyńska (ur. 23 lutego 1928 w Srebrnikach, zm. 11 grudnia 2010 w Łodzi) – polska aktorka teatralna i filmowa.

  Grała m.in. w serii komedii Jana Rybkowskiego o przygodach pana Anatola, gdzie wcielała się w postać Maniuśki, żony Anatola, którego grał Tadeusz Fijewski, rzeczywisty mąż.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Starsza siostra aktorki Urszuli Modrzyńskiej.

  Pierwszym jej mężem był Józef Makowski, bydgoski artysta malarz i rzeźbiarz.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Pętla – czarno-biały polski film fabularny w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z roku 1957. Nakręcony we Wrocławiu, w Kłodzku i Krakowie na motywach opowiadania Marka Hłaski pt. Pętla z tomu Pierwszy krok w chmurach. W filmie można podziwiać znakomite plenery miejskie na ulicach Wrocławia (Złote Koło na Starym Mieście, dziś częściowo wyburzona; ul. Barlickiego na Ołbinie) oraz Kłodzka (uliczki na Starym Mieście, pomiędzy rynkiem a farą). Mimo powielanych ciągle informacji, iż Pętlę rzekomo kręcono również w Krakowie, uważna obserwacja dowodzi, że zdecydowana większość ujęć została wykonana nie nad Wisłą, lecz nad Odrą i Nysą Łużycką.

  Jest pochowana wraz z mężem-aktorem w Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego (grób 94).

  Filmografia[ | edytuj kod]

 • 1956 - Nikodem Dyzma jako hrabina Czarska
 • 1957 - Pętla jako barmanka w barze "Pod Orłem"
 • 1957 - Kapelusz pana Anatola jako Maniuśka Kowalska, żona Anatola
 • 1958 - Pan Anatol szuka miliona jako Maniuśka Kowalska, żona Anatola
 • 1959 - Inspekcja pana Anatola jako Maniuśka Kowalska, żona Anatola
 • 1967 - Katarynka
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Helena Makowska-Fijewska w bazie Filmweb
 • Helena Makowska-Fijewska w bazie filmpolski.pl
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cmentarz Stare Powązki: TADEUSZ FIJEWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-12-19].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Helena Makowska-Fijewska w bazie Filmweb
 • Helena Makowska-Fijewska w bazie filmpolski.pl
 • Helena Makowska-Fijewska w bazie e-teatr.pl
 • Helena Makowska-Fijewska na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tadeusz Fijewski (ur. 14 lipca 1911 w Warszawie, zm. 12 listopada 1978 tamże) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz radiowy.
  Katarynka – polski film obyczajowy z 1967 w reżyserii Stanisława Jędryki zrealizowany na podstawie znanej noweli Bolesława Prusa pt . Katarynka. Film jest produkcją telewizyjną, trwa 27 minut. Główną rolę zagrał Tadeusz Fijewski.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Kapelusz pana Anatola – polski film fabularny z 1957 w reżyserii Jana Rybkowskiego, pierwsza część trylogii filmowej mieszczącej również Pan Anatol szuka miliona i Inspekcja pana Anatola.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.584 sek.