Hektor Barbossa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hektor Barbossapirat, fikcyjna postać filmów z serii Piraci z Karaibów. W postać Barbossy wcielił się Geoffrey Rush. Występuje we wszystkich pięciu częściach serii.

Czarnobrody (ang. Blackbeard) (ur. około 1675, zm. 22 listopada 1718) to pseudonim Edwarda Teacha (według innych źródeł Edward Drummond, aczkolwiek imię pod którym się urodził jest nieznane) – angielski pirat, w latach 1716-1718 grasujący na Morzu Karaibskim, jeden z najgroźniejszych piratów swojego okresu.Piraci z Karaibów − seria amerykańskich filmów przygodowych wyprodukowanych przez Jerry’ego Bruckheimera i Walt Disney Pictures z Johnnym Deppem, Keirą Knightley, Geoffreyem Rushem i Orlando Bloomem w rolach głównych.

W pierwszej części jest czarnym charakterem. Był pierwszym oficerem na statku – „Czarnej Perle”, której kapitanem był Jack Sparrow, lecz stanął na czele buntu, pozostawiając Sparrowa na bezludnej wyspie. Niedługo potem wraz ze swoją załogą zagarnął przeklęty aztecki skarb, który kiedyś Montezuma II ofiarował Hernanowi Cortesowi, ściągając na siebie klątwę. Próbował zdjąć z siebie klątwę, gromadząc wszystkie 882 złote monety, lecz zginął zastrzelony przez Sparrowa.

Korsarz (ang. corsair, privateer) - pirat działający na zlecenie władcy w czasie wojny lub pokoju, którego wynagrodzeniem była całość lub większość łupów. Dzięki korsarzom władca mógł razić flotę przeciwnika (również anonimowo), nie wydając pieniędzy ze skarbca na marynarkę wojenną. Korsarz otrzymywał od swojego monarchy list kaperski (lub inaczej patent), który dawał mu prawo do wpływania do portów tego monarchy, co umożliwiało sprzedaż łupów i ewentualny remont jednostki.Kapitan Jack Sparrow – fikcyjny bohater, pirat i kapitan statku w serii filmów Piraci z Karaibów, stworzonej przez Teda Elliota i Terry’ego Rossio, grany przez Johnny’ego Deppa. Jego postać pojawia się we wszystkich dotychczasowych częściach serii – Klątwie Czarnej Perły (2003), Skrzyni umarlaka (2006), Na krańcu świata (2007) oraz Na nieznanych wodach (2011).

Został przywrócony do życia przez Tia Dalmę i w trzeciej części jest już bohaterem pozytywnym, pomaga Sparrowowi odzyskać „Czarną Perłę”.

W czwartej części Hektor jest korsarzem, pracującym dla króla Anglii. Za wszelką cenę chce on zabić Czarnobrodego, który napadł na „Czarną Perłę” i zamknął ją w butelce z pomocą czarnej magii.

W piątej części Barbossa jest kapitanem na „Zemście królowej Anny”. Salazar zmusza go do odnalezienia dla niego Sparrowa. Hektor nie wykonuje zadania, lecz razem z Jackiem postanawia odnaleźć Salazara i go zgładzić. Barbossa ginie, ratując swoją córkę przed Salazarem.

Hernán Cortés de Monroy Pizarro Altamirano, marqués del Valle de Oaxaca (znany również jako: Hernando, Fernando lub w Polsce Ferdynand, nazwisko czasem jest pisane Cortez; ur. najprawdopodobniej ok. 1485 w Medellín, prowincja Badajoz, Estremadura, zm. 2 grudnia 1547 w Castilleja de la Cuesta, prowincja Sewilla) – hiszpański konkwistador, znany przede wszystkim jako zdobywca Meksyku. Jego czyny zostały opisane we wspomnieniach Bernala Díaza del Castillo.Montezuma II Xocoyotzin (również Moctezuma II, Motekosoma, Motecuhzoma lub Moteuczoma) (ur. 1466, zm. 30 czerwca 1520) – ostatni przed przybyciem Hiszpanów tlatoani (władca) Azteków w latach 1502–1520; syn Axayacatla, brat Cuitláhuaca.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kapitan Hector Barbossa, Filmweb [dostęp 2021-05-28].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

Barbossa w: IMDB

Hektor Barbossa w: Piraci z Karaibów Wiki

Reklama