• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heisei

  Przeczytaj także...
  Intronizacja cesarza Japonii (jap. 即位の礼 Sokui-no-rei lub 即位礼 Sokuirei) – intronizacja cesarza Japonii. Ery japońskie (jap. 年号, nengō, chin.pinyin niánhào) – zapożyczony z Chin, powszechny system służący w Japonii do rachuby lat. Przykładowo, rok 2006 to Heisei 18, a 2007 jest rokiem Heisei 19.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Cesarz Akihito (era Heisei)

  Heisei (jap. 平成時代 Heisei-jidai)era w historii Japonii, trwająca od 8 stycznia 1989 roku do 30 kwietnia 2019 roku.

  Zgodnie z tradycją, wstępujący na tron cesarz wybiera nazwę dla okresu swojego panowania. Cesarz Akihito wybrał nazwę „Heisei”, co jest tłumaczone w uproszczeniu jako „pokój wszędzie”. Nazwa została zaczerpnięta z dwóch klasycznych ksiąg chińskich, poświęconych historii i filozofii: „Zapisków historyka” i „Księgi dokumentów”.

  Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Akihito (jap. 明仁, ur. 23 grudnia 1933 w Tokio) – 125. cesarz, głowa państwa Japonii. Jego rola i obowiązki zostały określone w rozdziale I Konstytucji.

  W związku z abdykacją cesarza Akihito, końcem ery Heisei był dzień ustąpienia cesarza z tronu – 30 kwietnia 2019.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Zmiana na tronie cesarskim Japonii 2019
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Heisei Period 平成時代 (ang.). Wa-pedia.com, 2014. [dostęp 2016-08-09].
  2. Tomohiro Osaki: Japan sets date for Emperor Akihito’s abdication as April 30, 2019 (ang.). Japan Times, 2017. [dostęp 2018-01-30].
  Księga Dokumentów (Shujing) – zbiór historycznych dokumentów chińskich z VI w. p.n.e., zaliczany do pięcioksięgu konfucjańskiego. Jest to blisko 30 utworów, zawierających krótkie przemówienia i umoralniające wskazania, przypisywane mądrym i cnotliwym władcom starożytności z czasów od XXII do VII wieku p.n.e. Stanowią one najwcześniejsze pisane źródło chińskiej historii.Poniżej znajduje się chronologiczna lista cesarzy Japonii (mikado). Daty panowania pierwszych 28, a w szczególności pierwszych 16 władców, są oparte na tradycji, gdyż brakuje w tej kwestii odpowiednich źródeł historycznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zapiski historyka lub Zapiski historyczne – jedna z najważniejszych kronik historii Chin, uważana za czołowe osiągnięcie chińskiej historiografii i wzór dla pokoleń dziejopisarzy. Powstała w latach 109–91 p.n.e., a jej autorem był Sima Qian, historyk na dworze dynastii Han. Zapiski sięgają czasów mitycznego Żółtego Cesarza, a kończą się na epoce autora. Ze względu na rolę, jaką pełnią w chińskiej tradycji, Sima Qian bywa nazywany chińskim Herodotem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.