• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heinz Dundersztyc

  Przeczytaj także...
  Przyrostek (sufiks) – w językoznawstwie jest to każdy fragment wyrazu (jego morfem), o ile jest dodany po jego rdzeniu (czyli podstawie słowotwórczej) i jednocześnie ma własności słowotwórcze (czyli nie jest końcówką fleksyjną, przy czym rozróżnienie na "sufiks" jako element słowotwórczy i "końcówkę" jako wykładnik fleksyjny typowe jest wyłącznie dla polonistyki i slawistyki, a nie jest stosowane w innych filologiach, stąd na przykład w angielskiej i niemieckiej wersji tego artykułu "sufiks" jest egzemplifikowany w pierwszym rzędzie jako wykładnik deklinacyjny). Danemu wyrazowi może towarzyszyć jeden sufiks, kilka lub żaden.Wojciech Paszkowski (ur. 28 lutego 1960 w Warszawie) – polski aktor i reżyser teatralny, dubbingowy i filmowy. Absolwent warszawskiej PWST.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Doktor Heinz Dundersztyc – pierwszoplanowy antagonista z serialu animowanego Fineasz i Ferb, stworzony przez Dana Povenmire i Jeffa „Swampy'ego” Marsha. W amerykańskiej wersji serialu głosu Heinzowi użycza Dan Povenmire, zaś w polskiej Wojciech Paszkowski.

  Opis postaci[ | edytuj kod]

  Postać doktora Dundersztyca po raz pierwszy pojawiła się w pilotowym odcinku serialu i od tego czasu nie pojawił się tylko w epizodzie „Izabella i Świątynia soku”. Wiecznie niekompetentny i zapominalski szalony naukowiec Dundersztyc jest głównym czarnym charakterem serialu i najważniejszą postacią drugiego planu.

  Serial animowany – ciąg regularnie pokazywanych (w kinie, telewizji) filmów animowanych o wspólnym tytule seryjnym, zwykle podobnych do siebie. Poszczególne odcinki najczęściej posiadają podobnych bohaterów oraz wspólną scenerię. W przypadku kanałów telewizyjnych programy są tworzone lub adaptowane z użyciem wspólnego tytułu seryjnego i mogą być publikowane co najmniej raz w tygodniu o określonej porze.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Celem życiowym Dundersztyca jest „przejęcie władzy na obszarze Trzech Stanów”, co próbuje osiągnąć za pomocą różnorakich przyrządów i wynalazków, których nazwy zwykle kończą się przyrostkiem „-inator”. Ze swoją byłą żoną Charlene ma córkę Vanessę, którą stara się uszczęśliwić spóźnionymi prezentami. Ciekawostką jest to, że Heinz na sygnał oczekiwania w swoim telefonie ma ustawiony „Dżingiel zła”. Prawie zawsze, gdy Pepe (Agent P) udaremnia jego nikczemne plany, Dundersztyc krzyczy: „A niech cię, Pepe Panie Dziobaku!” lub „A żeby cię, Pepe Panie Dziobaku!”.

  Antagonista – oponent, przeciwnik, adwersarz. W sztukach teatralnych, filmach, komiksach, grach jest to zwykle postać negatywna, często będąca czarnym charakterem.Dziobak (Ornithorhynchus anatinus) − prowadzący częściowo wodny tryb życia endemiczny dla wschodnich stanów Australii (w tym Tasmanii) gatunek ssaka z grupy stekowców, jedynych członków tej gromady składających jaja. Jest ostatnim istniejącym do dziś przedstawicielem swego rodzaju i rodziny, choć znaleziono skamieniałości licznych przedstawicieli tych taksonów.

  W większości odcinków serialu, Dundersztyc ma zły plan lub wynalazek, którego przyczynę powstania często wyjaśnia za pomocą retrospekcji ze swojej młodości. Dotyczą one przeżyć Heinza z czasów jego dzieciństwa w fikcyjnej wsi Gimmelschtump w Druselstein, kiedy to był krzywdzony przez swoich rodziców zakazujących mu niemalże wszystkiego, zmuszających do pracy jako krasnal ogrodowy lub do noszenia sukienek. W końcu rodzice porzucili go i został wychowany przez oceloty. Dundersztyc często używa monologów i stosuje przemoc fizyczną wobec swego nemesis Pepe Pana Dziobaka, antropomorficznego dziobaka, należącego do zwierzęcej agencji zwalczającej przemoc o nazwie O.B.F.S. (Organizacja Bez Fajnego Skrótu). W marketingu, postać doktora Dundersztyca pojawia się w kilku rodzajach towarów nawiązujących do serialu, w szczególności w książkach i grach wideo.

  Monolog – wypowiedź jednego podmiotu, będąca całością znaczeniową i formalną, w przeciwieństwie do dialogu, składającego się z wypowiedzi niesamodzielnych.Daniel Kingsley "Dan" Povenmire (ur. 18 września 1963 w San Diego) – amerykański reżyser, scenarzysta, producent i dubbingowiec. Największą sławę osiągnął dzięki serialom Family Guy i Fineasz i Ferb.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Phineas and Ferb (2007). W: IMDb [on-line].
  2. Wojciech Paszkowski – oficjalna strona. [dostęp 2011-01-08].
  3. „The Geek Dads” Podcast interview with Povenmire & Marsh.
  4. Wehikuł ambarasu. scenariusz i reżyseria: Dan Povenmire. Fineasz i Ferb. Disney Channel. 2008-03-01 (US)/2008-02-29 (PL). Odcinek 7, seria 1.
  5. Jasmine Jones: Speed Demons. Disney Press, 2009. ISBN 1-4231-1628-3.
  6. Lara Rice Bergen: Runaway Hit. Disney Press, 2009. ISBN 1-4231-1797-2.
  7. Wild Surprise. W: Google Shopping [on-line].
  8. Thrill-o-rama. W: Google Shopping [on-line].
  9. Phineas and Ferb :: DS Game Review. Kidzworld. [dostęp 2009-05-02].
  Fineasz i Ferb (ang. Phineas and Ferb, 2007-) – amerykański serial animowany stworzony przez The Walt Disney Company. Premiera serialu miała miejsce 17 sierpnia 2007 na kanale Disney Channel w USA,a od 5 października 2007 roku na kanale Disney Channel w Polsce oraz 11 kwietnia 2009 roku na Jetix,który został zmieniony na Disney XD we wrześniu 2009 roku. Opowiada on o dwóch przyrodnich braciach pragnących ciekawie spędzić okres letnich wakacji. Wykorzystują w tym celu, nieprzeciętną jak na swój wiek, wiedzę i umiejętności konstruktorskie, codziennie realizując inny projekt. Serial nasycony jest akcją, za sprawą siostry Fretki, utrudniającej chłopcom pracę oraz Pepe Pana Dziobaka, który na co dzień udając bezmyślnego ssaka i maskotkę braci, na czas tajnej misji zamienia się w Agenta P, walczącego z szalonym naukowcem Heinzem Dundersztycem. W efekcie równolegle następujących wydarzeń, wynalazki Fineasza i Ferba znikają zanim Fretka zdąży ich zdemaskować przed mamą, Lindą.Jeff "Swampy" Marsh (ur. 9 grudnia 1960 w Santa Monica) − amerykański reżyser filmów animowanych, scenarzysta, producent i storyboardzista. Razem z Danem Povenmirem stworzyli serial animowany Fineasz i Ferb. To właśnie głównie z tym serialem kojarzony jest Marsh.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pepe Pan Dziobak, znany również jako Agent P lub po prostu Pepe – antropomorficzny dziobak z serialu animowanego Fineasz i Ferb. Postać Pepe Pana Dziobaka została stworzona przez twórców serialu, Dana Povenmire i Jeffa Marsha. Zarówno w wersji angielskiej, jak i polskiej głosu Pepe użycza Dee Bradley Baker. Postać Pepe pojawiła się po raz pierwszy w pilotowym odcinku Kolejka. Pepe jest przedstawiany jako główna postać drugiego planu wraz z jego nemesis Heinzem Dundersztycem.
  Antropomorfizacja lub antropomorfizm – zabieg językowy, polegający na nadawaniu niebędącymi ludźmi przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania. Często odnosi się do wyobrażenia bogów na obraz i podobieństwo człowieka. Termin jest kombinacją dwóch greckich słów, άνθρωπος (anthrōpos), oznaczających „ludzki”, oraz μορφή (morphē), oznaczającego „kształt” lub „formę”.
  Disney Channel – międzynarodowa stacja telewizyjna emitująca produkcje Disneya. Zajmuje się też produkcją własnych filmów (Disney Channel Original Movies) i seriali (Disney Channel Original Series). Pierwszy na świecie Disney Channel to wersja amerykańska, która wystartowała w 1983 roku. W 2006 nadawanie rozpoczęła wersja polska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.653 sek.