• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heinrich Seeling  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Rostock – miasto na prawach powiatu w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech. Miasto to położone jest nad rzeką Warnow, w odległości ok. 12 km od jej ujścia do Zatoki Meklemburskiej na Morzu Bałtyckim. Jest największym miastem zarówno pod względem powierzchni jak i liczby mieszkańców w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. W czasach NRD Rostock był stolicą okręgu.

  Heinrich Christian Seelling (ur. 1852 w Zeulenrodzie – zm. 1932 w Berlinie) – niemiecki architekt, królewski radca budowlany.

  Życie i działalność[ | edytuj kod]

  Heinrich Seeling urodził się 1 października 1852 roku w miejscowości Zeulenroda, w Turyngii, w rodzinie mistrza murarskiego Christiana Seelinga, wyznania ewangelicko-luterańskiego. Już jako chłopiec praktykował rzemiosło murarskie u ojca. Następnie ukończył trzy semestry zimowe w szkole budowlanej w Holzminden nad Wezerą. W 1870 roku udał się do Berlina, gdzie pracował w warsztacie budowlanym i wstąpił jako wolny słuchacz na tamtejszą Akademię Budownictwa. Po trzyletnich studiach udał się, w celu dalszego kształcenia, w podróż na południe Niemiec. Następnie pojechał do Wiednia, gdzie dalej pracował i studiował. Gdy w 1874 roku powrócił do Berlina, zaczął brać udział w różnych konkursach architektonicznych i budowlanych, m.in. w konkursie na projekt budynku zw. Rothaus w Hamburgu, lecz bez powodzenia.

  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).Bryzgowia (niem. Breisgau) – kraina historyczna w południowo-zachodnich Niemczech, między Renem a Schwarzwaldem, obecnie w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia.

  Do 1876 roku pracował w berlińskim atelier Hugo Lichta, naczelnego miejskiego radcy budowlanego w Lipsku. W następnym roku wyjechał na półroczny pobyt studialny do Włoch, po czym powrócił do Berlina. W 1877 r. rozpoczął pracę jako pierwszy architekt w biurze budowlanym pałacu Brossig, które prowadził Herman Ende. Tu rozwinął pełną działalność zawodową.

  Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.Uniwersytet Techniczny w Berlinie (niem. Technische Universität Berlin, TU Berlin) – niemiecka politechnika, jeden z czterech uniwersytetów w Berlinie.

  W styczniu 1878 roku uzyskał II nagrodę w konkursie na ratusz w Kalau, który zrealizowano w latach 1880-1881. Z kolei w 1882 roku otrzymał II nagrodę w konkursie na jedną z budowli związanych z kompleksem Reichstagu. Konkursem, który zaważył na rozwoju kariery architekta było zdobycie II nagrody za projekt teatru w Halle. Budynek został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi wówczas tendencjami architektonicznymi i wymogami technicznymi. Za realizację tego obiektu, zbudowanego w latach 1884-1886 Seelling został uhonorowany Orderem Królewskim IV Klasy.

  Kościół Zbawiciela w Bydgoszczy – neogotycka świątynia parafii ewangelicko-augsburskiej. Znajduje się przy Placu Zbawiciela (ul. Warszawska). Pierwotnie zwana była kościołem Chrystusa.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Od tej pory głównym polem działania architekta stały się obiekty teatralne. Na wystawie sztuki w Monachium został ponownie odznaczony orderem za projekt królewskiego teatru w Sztokholmie, natomiast w 1891 roku zdobył złoty medal za projekty na wystawie sztuki w Berlinie. Wynikiem kolejnego wygranego konkursu było stworzenie Teatru Miejskiego w Essen (1890-1892), którego projekt dzięki nowatorskim rozwiązaniom wnętrza i fasady, był publikowany w czołowych czasopismach architektonicznych Niemiec i stanowił inspirację dla wielu późniejszych teatrów.

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Holzminden - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, siedziba powiatu Holzminden. Miejscowość leży nad rzeką Wezerą.

  Kolejnym trudnym architektonicznie gmachem teatralnym zaprojektowanym przez Seellinga był Neue Theater am Schifbauerdamm w Berlinie (1891-1892). W 1893 roku według jego projektu powstał ratusz w Elberfeld, a rok później mieszczący 1000 miejsc Teatr Miejski w Rostocku, gdzie powtórzył kompozycję fasady zastosowaną w Essen.

  Brunszwik (niem. Braunschweig, dolnosaks. Brunswiek) – miasto na prawach powiatu w środkowej części Niemiec, w kraju związkowym Dolna Saksonia, na północy masywu górskiego Harz, nad rzeką Oker. Ważny ośrodek przemysłowy, rozwinięty zwłaszcza przemysł maszynowy, środków transportu (głównie autobusy i samochody ciężarowe), elektrotechniczny, elektroniczny, metalowy, precyzyjny, spożywczy, instrumentów muzycznych; węzeł komunikacyjny; politechnika (założona 1745) z biblioteką i inne wyższe szkoły (pedagogiczna, sztuk pięknych), instytuty naukowe, wydawnictwa.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Seeling zbudował również grupę domów przy Schiklerestrasse w Berlinie, gdzie zastosował rozwiązania nowoczesnego budownictwa mieszkalnego i handlowego oraz wybudował salę balową w jednym z berlińskich hoteli.

  W latach 1894-1896 wykonał projekt i kierował budową Teatru Miejskiego w Bydgoszczy. W tym samym roku wygrał konkurs na budowę ratusza w Hanowerze oraz został mianowany członkiem Akademii Królewskiej w Berlinie.

  Następną realizacją Seelinga była budowa kościoła Chrystusa Zbawiciela w Bydgoszczy. W tym czasie powstało też kilka domów mieszkalnych i willi (m.in. willa Heinricha Dietza w Bydgoszczy). W 1901 r. zajmował się rozbudową Teatru Miejskiego w Akwizgranie, gdzie jeszcze bardziej uwidoczniła się forma teatru balkonowego.

  Halle (Saale) (do 1995 r. Halle/Saale, pol. hist. Dobrogóra) – położone nad rzeką Soławą (niem. Saale) miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Z populacją niemal 232 400 mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju związkowym. Z Lipskiem, miastem leżącym w kraju związkowym Saksonia, tworzy aglomerację Lipsk-Halle o liczbie 996 100 mieszkańców (2009). Zniszczone w czasie II wojny światowej w bardzo niewielkim stopniu.Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  W 1902 r. zaprojektował i zbudował Teatr Miejski we Frankfurcie nad Menem, mieszczący 1200 miejsc oraz teatr dworski w Gerze. W tym samym roku znów powrócił do Bydgoszczy tworząc drugi i ostatni w swej karierze kościół miejski.

  W latach 1904-1910 w głównym kręgu jego zainteresowań nadal pozostawały teatry. Zaprojektował m.in.:

 • teatr dworski w Brunszwiku na 1700 miejsc,
 • Teatr Miejski w Norymberdze,
 • Teatr Miejski w Kilonii,
 • Teatr Miejski we Frieburgu w Briesgau z górującą nad miastem sylwetką kopuły, nawiązujący w formie do niemieckiego renesansu,
 • dom handlowy AEG w Berlinie.
 • Seeling uczestniczył również w konkursach na projekty teatrów w Krakowie i Kijowie, gdzie zdobył dwie II nagrody.

  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1908 roku został wybrany miejskim radcą budowlanym w Charlottenburgu, gdzie w następnych latach według jego projektów powstało wiele obiektów, między innymi: szkoły, szpitale, mosty, sanatorium, a także wieża ciśnień. Dziełem wieńczącym jego osiągnięcia była budowa pięciokondygnacyjnego Deutsches Opernhaus w Charlottenburgu (1911-1912, 2300 widzów), z najnowocześniejszą na owe czasy instalacją sceniczną oraz oryginalnymi rozwiązaniami architektonicznymi.

  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Heinrich Christian Seeling zmarł 15 lutego 1932 r. w Berlinie.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Gera (pol. hist. Góra) – miasto na prawach powiatu we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad Białą Elsterą, ok. 60 km na południe od Lipska, ok. 80 km na wschód od Erfurtu, przy autostradzie A4. Po Erfurcie i Jenie trzecie co do wielkości miasto kraju związkowego Turyngia.
  Wezera (niem. Weser) – rzeka w Niemczech, powstała z połączenia rzek Werry i Fuldy. Ma długość 733 km (od źródeł Werry), a powierzchnia dorzecza wynosi 45,5 tys. km².
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau, alem. Friburg) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Fryburg, regionu Südlicher Oberrhein oraz powiatu Breisgau-Hochschwarzwald.
  Wuppertal – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Leży na południe od Zagłębia Ruhry i w okolicy dużych miast: Düsseldorfu, Kolonii oraz Essen. Największe miasto regionu Bergisches Land. Liczy 349 721 mieszkańców (2010).
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.