• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heinrich Mark

  Przeczytaj także...
  Lennart Georg Meri (ur. 29 marca 1929 w Tallinnie, zm. 14 marca 2006 tamże) – estoński pisarz i polityk, w latach 1992–2001 prezydent Estonii. Był pierwszym prezydentem po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości.Tonis Kint (ur. 17 sierpnia 1896, zm. 5 stycznia 1991) - estoński polityk, wieloletni minister, wicepremier (1963-1970) i prezydent tego kraju na emigracji (1970-1990), przed wojną działacz ludowy i bliski współpracownik prezydenta Konstantin Pätsa.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

  Heinrich Mark (ur. 1 października 1911 w Krootuse, zm. 2 sierpnia 2004 w Sztokholmie, Szwecja), polityk estoński, prawnik, szef rządu emigracyjnego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował prawo na uniwersytecie w Tartu. Pracował jako prawnik i nauczyciel. W 1940 startował w wyborach parlamentarnych, ale został skreślony z listy kandydatów. W 1943 wyjechał z zajętej przez ZSRR Estonii, najpierw do Finlandii, a w 1944 Szwecji, gdzie pozostał do końca życia. Włączył się aktywnie w działalność emigracyjnych władz estońskich.

  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  W latach 1951–1979 był sekretarzem generalnym Estońskiej Rady Narodowej. Wchodził w skład rządu pełniąc funkcję sekretarza stanu (1953–1971) oraz wicepremiera i ministra wojny pełniącego obowiązki szefa rządu (8 maja 1971 – 1 marca 1990). Przypadła mu rola p.o. premiera, ponieważ zgodnie z regulacjami przedwojennymi osoby formalnie kierujące emigracyjnym rządem występowały jako p.o. prezydenta (w tym okresie kolejno August Rei, Aleksander Warma i Tõnis Kint). 1 marca 1990 Mark został formalnie premierem i tym samym p.o. prezydenta na emigracji (kierowanie rządem przejął Enno Penno).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

  Heinrich Mark był ostatnim prezydentem Estonii na uchodźstwie i złożył urząd 8 października 1992 po wyborze w niepodległym państwie prezydenta Lennarta Meri. Niezależnie od tego część środowiska emigracyjnego nie uznała tej decyzji i argumentując pozostawaniem na terenie Estonii wielu Rosjan faktyczną kontynuację okupacji powołała inny ośrodek władzy za granicą, pod kierownictwem Mihkela Mathiesena.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Mihkel Mathiesen (ur. 27 października 1918, zm. 28 listopada 2003 w Sztokholmie) – estoński polityk, minister w rządzie emigracyjnym w Sztokholmie, głowa państwa estońskiego w latach 1992–2003.

  Mark działał w wielu instytucjach estońskich na emigracji, był m.in. przewodniczącym, a następnie honorowym przewodniczącym Estońskiego Komitetu ds. Edukacji. Po 1992 zostało mu nadane honorowe członkostwo Estońskiego Towarzystwa Literackiego, Order Godła Republiki Estonii II klasy oraz honorowy doktorat praw uniwersytetu w Tartu.

  August Rei (ur. 22 marca 1886 w Pilistvere, zm. 29 marca 1963 w Sztokholmie) — estoński polityk socjaldemokratyczny, deputowany do Riigikogu (1920–1940), premier i głowa państwa w 1929, szef rządu estońskiego na uchodźstwie pełniący funkcję prezydenta (1945–1963).Tartu (Dorpat; niem. i szw. Dorpat, d. ros. Дерпт) – drugie co do wielkości miasto Estonii, uznawane za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. Słynie z uniwersytetu, założonego w 1632 przez króla Szwecji Gustawa II Adolfa. W 1828 powstała tu najstarsza polska korporacja akademicka Konwent Polonia. Przez miasto przepływa rzeka Emajõgi, łącząca dwa największe jeziora Estonii (Võrtsjärv i Pejpus). Transport lotniczy obsługuje Port lotniczy Tartu.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. pierwszy prezydent Estonii po odzyskaniu niepodległości, na rzecz którego dotychczasowy prezydent emigracyjny przekazał swe uprawnienia.
  2. pierwszy prezydent nowego, samozwańczego rządu emigracyjnego
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.