• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heinrich Buz

  Przeczytaj także...
  Carl August Buz (ur. 6 kwietnia 1803 r. w Wiesenbronn w Dolnej Frankonii – zm. 18 października 1870 w Augsburgu) – niemiecki inżynier, konstruktor i przemysłowiec, związany z Augsburgiem.Maszyna parowa to parowy silnik tłokowy. Czasem do maszyn parowych zalicza się pompy parowe powstałe przed silnikiem tłokowym. Za wynalazcę maszyny parowej uważa się Jamesa Watta, który w 1763 roku udoskonalił atmosferyczny silnik parowy zbudowany wcześniej przez Thomasa Newcomena.
  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.

  Heinrich Buz (od 1907 r.: Heinrich Ritter von Buz; ur. 17 września 1833 w Eichstätt w Bawarii, zm. 8 stycznia 1918 w Augsburgu) – niemiecki inżynier, konstruktor i przemysłowiec związany z Augsburgiem, jeden z twórców potęgi przemysłu maszynowego w tym mieście.

  Był synem Carla Augusta Buza (1803 – 1870). Studiował w „Königliche Polytechnische Schule” w Augsburgu i w „Polytechnikum” w Karlsruhe, a następnie jako młody inżynier praktykował w Alzacji, Paryżu i Londynie. W 1857 r. wrócił do Augsburga, gdzie jego ojciec zatrudnił go w nowo powstałej „Maschinenfabrik Augsburg AG“.

  Niemieckie okręty podwodne – (niem.: U-Boot) niemiecka flota podwodna. W języku niemieckim słowo U-Boot (Unterseeboot) oznacza każdy okręt podwodny, niezależnie od jego przynależności państwowej.MAN SE (Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg) – spółka akcyjna z siedzibą w Monachium. Jedno z wiodących przedsiębiorstw produkujących samochody ciężarowe, autobusy, silniki oraz urządzenia przemysłowe pod marką MAN. Spółka notowana na Deutsche Börse wśród trzydziestu największych niemieckich spółek akcyjnych. Koncern zatrudnia na całym świecie ponad 33.400 pracowników (w 2007 r. grupa zatrudniała 55 tys. osób w 120 krajach), a jego roczne obroty wyniosły w roku 2005 ponad 7,4 miliardów Euro (w 2007 - 15,5 miliardów Euro).

  Od 1864 r. H. Buz samodzielnie kierował spółką. Pod jego kierownictwem zdobyła sobie ta firma wybitne miejsce w całym niemieckim przemyśle maszynowym. Kontynuując tradycję zakładu, w 1873 r. wyprodukował pierwszą w Niemczech rotacyjną maszynę papierniczą do drukowania gazet, ale także pierwszy w Niemczech agregat chłodniczy pracujący według metody Carla von Linde. W 1879 r. kierowana przez niego fabryka zbudowała jako pierwsza w Niemczech leżącą maszynę parową, a w 1888 r. również jako pierwsza w Niemczech zbudowała maszynę parową z trzystopniowym rozprężaniem, stosowaną później powszechnie do napędu jednostek pływających.

  Maszyna parowa potrójnego rozprężania – rodzaj maszyny parowej zblokowanej, stosowanej do napędu jednostek pływających. Konstrukcja składała się z co najmniej trzech cylindrów o stopniowo zwiększających się wielkościach, których tłoki osadzone były na wspólnym wale korbowym.Rudolf Alexander Diesel (ur. 18 marca 1858, zm. 29 września 1913) – niemiecki konstruktor, twórca silnika wysokoprężnego, nazywanego od jego nazwiska silnikiem Diesla.

  W 1893 r. Buz zawarł historyczną umowę z Rudolfem Dieslem, dotyczącą wykorzystania prac tego ostatniego w zakresie silników spalinowych („Theorie und Konstruktion eines rationellen Wärmemotors“). Tylko niezachwianej wierze Buza w realność teorii Diesla należało zawdzięczać, że po kilku latach kosztownych badań i eksperymentów w 1897 r. fabrykę mógł wreszcie opuścić pierwszy udany egzemplarz silnika wysokoprężnego (stacjonarnego). W następnych latach kierowany przez H. Buza zakład podejmował produkcję coraz to doskonalszych silników, zastosowanych m. in. do napędu niemieckich okrętów podwodnych (U-Bootów) w czasie I wojny światowej.

  Silnik spalinowy – silnik wykorzystujący sprężanie i rozprężanie czynnika termodynamicznego (gazu) do wytworzenia momentu obrotowego lub siły. Sprężany jest gaz "zimny", a rozprężany — "gorący". Do sprężenia gazu zimnego zużywana jest mniejsza ilość energii mechanicznej niż uzyskuje się z rozprężania. Z tego powodu energia uzyskana z rozprężania zużywana jest do sprężania gazu i do napędu dowolnej maszyny. Gorący gaz uzyskuje się w wyniku spalenia paliwa, stąd nazwa: silnik spalinowy.Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.

  W 1898 r. Buz połączył fabrykę w Augsburgu z działającą w Norymberdze „Maschinenfabrik-Aktiengesellschaft Nürnberg“ tworząc firmę, która od 1909 r. działała pod nazwą „Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg Aktiengesellschaft“ (MAN – dzisiejsza MAN SE). Kierował jej augsburskim oddziałem do 1913 r. W czasie rządów Buza w augsburskiej firmie zatrudnienie w niej wzrosło od 450 osób w 1884 r. do 4000 w 1913 r.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.

  W 1889 r. z inicjatywy H. Buza została założona działająca do dzisiaj spółka Augsburska Kolej Lokalna (niem. Augsburger Localbahn GmbH). Angażował się również w budowę i utrzymanie parków miejskich w Augsburgu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strößner Georg: Buz, Heinrich Ritter von, w : Neue Deutsche Biographie (NDB), Band 3. Duncker & Humblot, Berlin 1957, s. 85.

 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Profesor dr Carl Paul Gottfried von Linde (ur. 11 czerwca 1842 w Berndorf; zm. 16 listopada 1934 w Monachium) – niemiecki inżynier i wynalazca, twórca pierwszej chłodziarki sprężarkowej (1876) i metody skraplania gazów (1895) i otrzymywania ciekłego tlenu z powietrza (1902). Założył koncern Linde AG.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  17 września jest 260. (w latach przestępnych 261.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 105 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.