• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heidi Biebl

  Przeczytaj także...
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Mürren - miejscowość w Szwajcarii, w dystrykcie Interlaken, w kantonie Berno. Mürren należy do gminy Lauterbrunnen. Według ostatniego spisu ludności (grudzień 2009) miejscowość tę zamieszkuje 418 osób. Mürren leży na wysokości 1650 m n.p.m. u stóp takich szczytów Alp Berneńskich jak Schilthorn, Jungfrau, Mönch czy Gspaltenhorn. Mürren ma też połączenie kolejowe z Lauterbrunnen dzięki Bergbahn Lauterbrunnen–Mürren.

  Heidi Biebl (ur. 17 lutego 1941 w Oberstaufen) – niemiecka narciarka alpejska reprezentująca RFN, mistrzyni świata i mistrzyni olimpijska.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze odniosła w 1960 roku, kiedy podczas igrzysk olimpijskich w Squaw Valley wywalczyła złoty medal w zjeździe. W zawodach tych wyprzedziła bezpośrednio Penny Pitou z USA oraz Austriaczkę Traudl Hecher. Był to pierwszy w historii medal olimpijski dla Niemiec w tej konkurencji. W chwili zwycięstwa Biebl miała zaledwie 19 lat, co dało jej tytuł najmłodszej w historii mistrzyni olimpijskiej w narciarstwie alpejskim. Na tej samej imprezie zajęła także 37. miejsce w gigancie oraz 21. miejsce w slalomie. Nie zdołała obronić tytułu podczas rozgrywanych cztery lata później igrzysk olimpijskich w Innsbrucku, zajmując ostatecznie czwarte miejsce. Walkę o podium przegrała tam z Traudl Hecher o 1,21 sekundy. Czwarte miejsce zajęła tam również w slalomie, w którym w walce o medal lepsza była Jean Saubert z USA.

  Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.Oberstaufen – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Allgäu, około 20 km na zachód od Sonthofen, przy drodze B308 i linii kolejowej Lindau (Bodensee)-Augsburg i granicy z Austrią.

  Biebl pięciokrotnie zwyciężała w zawodach SDS-Rennen w Grindelwald: zjazd i kombinację w 1961 roku, kombinację w 1962 roku oraz slalom i kombinację w 1965 roku. W 1962 roku wygrała giganta i kombinację na zawodach Critérium de la première neige w Val d'Isère, a w 1959 roku wygrała zjazd na zawodach Parsenn-Derby w Davos. Odniosła także trzy zwycięstwa w zawodach Arlberg-Kandahar, wygrywając kombinację w Mürren w 1961 roku oraz slalom w Sestriere w 1962 roku i w St. Anton w 1965 roku. Ponadto wielokrotnie zdobywała medale mistrzostw kraju, w tym czternaście złotych: w zjeździe w latach 1961, 1962 i 1964, slalomie w latach 1960-1962 i 1965, gigancie w latach 1959, 1961, 1964 i 1965 oraz kombinacji w latach 1961, 1964 i 1965. W 1966 roku zakończyła karierę.

  Narciarstwo alpejskie (lub narciarstwo zjazdowe) – jedna z form narciarstwa – obok narciarstwa klasycznego (biegi narciarskie i skoki narciarskie), narciarstwa dowolnego, skialpinizmu, skituringu – polegająca na zjeździe po ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym na nartach przymocowanych do butów narciarskich za pomocą specjalnych wiązań. Może być realizowana jako rekreacja lub sport. Jest uprawiana na trasach zjazdowych, szlakach narciarskich i nartostradach lub poza trasami. Narciarz przeważnie korzysta również z kijków. Szczególnymi formami narciarstwa alpejskiego są m.in. narciarstwo telemarkowe, freeride, narciarstwo szybkie, narciarstwo ekstremalne i narciarstwo na trawie (na nartorolkach) lub igelicie.Kombinacja alpejska – olimpijska konkurencja narciarska, składająca się ze slalomu i zjazdu, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Bibliografia[]

 • Oficjalna Strona Heidi Biebl (niem.)
 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na Sports Reference.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Penelope Theresa "Penny" Pitou (ur. 8 października 1938) - była amerykańska narciarka alpejska. Zdobyła srebrne medale olimpijskie w biegu zjazdowym i slalomie gigancie podczas Igrzysk w Squaw Valley.
  Slalom (dawniej slalom specjalny) – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jedna z podstawowych obok zjazdu i slalomu giganta.
  Sankt Anton am Arlberg – miejscowość położona na zachodzie Austrii, w powiecie Landeck (niem. Bezirk Landeck). Leży w Tyrolu, blisko granicy z Vorarlbergiem. Jeden z największych ośrodków narciarskich tego regionu Austrii.
  Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach narciarstwa alpejskiego. Organizowane są co dwa lata przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1931 roku w szwajcarskim Mürren. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Austria, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż dziewięciokrotnie (wliczając w to Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1964 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1976). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, pięciokrotnie, rola ta przypadała szwajcarskiemu Sankt Moritz, które gospodarzem było w latach 1934, 1948, 1974, 2003 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbyły się jak dotąd jeden raz, w 1939 roku, a organizatorem było Zakopane.
  Grindelwald - wioska górska w Szwajcarii, w górskiej części Oberlandu Berneńskiego, w kantonie Berno. Szeroko znana miejscowość turystyczna, ze stokami narciarskimi, punkt wypadowy wypraw na lodowiec Eiger i na Wetterhorn, latem baza górskich wycieczek i wspinaczki skałkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.