• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heidenau

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Okręg administracyjny Drezno (niem. Direktionsbezirk Dresden) - jeden z dawnych trzech tego typów okręgów w Saksonii. Okręg powstał 1 sierpnia 2008 jako następstwo rejencji Drezno w wyniku reformy administracyjnej kraju związkowego. Jednostka została zlikwidowana 1 marca 2012 roku. Siedziba administracyjna okręgu znajdowała się w Dreźnie.
  August Christoph, hrabia von Wackerbarth (ur. 22 marca 1662 w Kogel, zm. 14 sierpnia 1734 w Dreźnie) był saskim dyplomatą i wojskowym.

  Heidenau – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Sächsische Schweiz-Osterzgebirge.

  Historia[ | edytuj kod]

  Großsedlitz w 1723 r.

  Od ok. VII wieku obszar zamieszkiwany przez Słowian. Z 1288 pochodzi pierwsza wzmianka o miejscowości Gommern(niem.) (obecnie części miasta), natomiast najstarsza wzmianka o Heidenau pochodzi z 1347 r. W latach 1697-1763 miejscowość leżała w granicach unijnego państwa polsko-saskiego. W 1719 królewsko-polski i elektorsko-saski marszałek polny August Christoph von Wackerbarth zakupił pobliskie dobra Kleinsedlitz(niem.) i Großsedlitz(niem.). Z jego inicjatywy w Großsedlitz powstał w latach 1719-1723 ogród francuski z oranżerią. W 1723 Großsedlitz zakupił król Polski August II Mocny. W sierpniu 1727 odbyło się tu po raz pierwszy święto nadania ustanowionego przez króla Orderu Orła Białego. W 1733 dobra odziedziczył król August III Sas. W latach 1740-1756 uroczystości związane z najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym odbywały się tu dwunastokrotnie.

  Rzeczpospolita, od XVII wieku częściej znana jako Rzeczpospolita Polska (lit. Respublika lub Žečpospolita, biał. Рэч Паспалітая, ukr. Річ Посполита, ros. Речь Посполитая, rus. Рѣчь Посполита, łac. Res Publica, współczesne znaczenie: republika) oraz Rzeczpospolita Obojga Narodów – państwo federacyjne złożone z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego istniejące w latach 1569–1795 na mocy unii lubelskiej (kres federacji w 1791 roku przyniosła Konstytucja 3 maja, ustanawiając państwo unitarne – Rzeczpospolitą Polską). Korona i Litwa stanowiły dla szlachty jedną całość, pomimo dzielących je różnic regionalnych, sprzecznych interesów i odrębności ustrojowych.Johann Christoph Knöffel, (ur. 1686 w Oelsa (Rabenau), zm. 10 marca 1752 w Dreźnie), niemiecki architekt, przedstawiciel saskiego rokoka. Zaprojektował wiele obiektów i założeń urbanistycznych w Saksonii, a także na Dolnym Śląsku i w Łużycach, m.in. rozbudowę miasta Forst (Łużyce), zamek w Kargowej (dziś powiat zielonogórski), założenie pałacowo-miejskie w Brodach (powiat żarski).

  Od 1871 w granicach Niemiec. W 1920 do Heidenau włączono Mügeln(niem.) i Gommern, w 1923 Großsedlitz, a w 1933 Kleinsedlitz. W 1927 Heidenau miasto nawiedziła powódź, powodując znaczne straty.

  Zabytki[ | edytuj kod]

 • Ogród francuski w Großsedlitz – dawna posiadłość królów Polski
 • Górna Oranżeria, wzniesiona w latach 1720-1721 według projektu Jana Krzysztofa Knöffela
 • Dolna Oranżeria, ukończona w 1727 r.
 • Pałacyk Fryderyka (Friedrichschlösschen)
 • Ratusz z lat 1910-1911
 • Gmach poczty z lat 1920-tych
 • Kościół św. Jerzego (katolicki) z 1937 r.
 • Wieża ciśnień z lat 1949-1951
 • Ogród francuski i Górna Oranżeria

  August II Mocny, niem. August II der Starke (ur. 12 maja 1670 w Dreźnie (według kalendarza juliańskiego), zm. 1 lutego 1733 w Warszawie) – król Polski w latach 1697-1706 i 1709-1733, elektor Saksonii 1694-1733 jako Fryderyk August I (Friedrich August I.). Pierwszy władca Polski z dynastii saskiej Wettynów. Jego przydomek jest zazwyczaj wiązany z jego nieprzeciętną siłą.Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi, o wspólnym pochodzeniu, podobnych zwyczajach, obrzędach i wierzeniach. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie.
 • Dolna Oranżeria

 • Ratusz

 • Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

  Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Statistisches Landesamt des Freistaates Sachsen, Kamenz, 2009

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fehler - sachsen.de, www.statistik.sachsen.de [dostęp 2020-05-19] (niem.).
  2. Historia | Barockgarten Großsedlitz, www.barockgarten-grosssedlitz.de [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  3. Współpraca
  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ogród francuski, ogród barokowy, ogród w stylu francuskim ewentualnie barokowym, a także barokowy/francuski styl ogrodowy oraz francuski ogród regularny – styl aranżacji ogrodu zapoczątkowany we Francji w XVII wieku. Tego typu ogrody powstały dzięki rozwojowi gospodarczemu, a zwłaszcza kulturalnemu Europy. Wywodzi się je z renesansowych ogrodów włoskich, które na początku XVII wieku stały się ważnym dodatkiem pałaców i dworów, stanowiąc ich niezbędne dopełnienie. Do ozdobności ogrodów należących do królów francuskich przywiązywano wielką wagę. Za Ludwika XVI ogród w Wersalu osiągnął szczytową formę i stał się wzorem. Idea natury w pełni zdominowanej i kontrolowanej przez człowieka korespondowała z wówczas modnym absolutyzmem oświeconym. Styl szybko rozprzestrzenił się nie tylko na dworach możnowładców francuskich, ale też stopniowo w całej Europie. W poszczególnych krajach kładziono nacisk na różne elementy ozdobne i styl często wzbogacano nowymi elementami architektonicznymi w duchu narodowym oraz nowymi roślinami w zgodzie z miejscowym klimatem. Po klęsce Napoleona rola Francji jako wzorca znacznie osłabła, a w ogrodnictwie zapanował romantyczny styl angielski. Mimo to, w wielu miejscach regularne ogrody w stylu francuskim są wciąż utrzymywane, a nawet zakładane od nowa.
  Marszałek polny (czasem marszałek polowy lub feldmarszałek) – najwyższy stopień wojskowy w wielu armiach lądowych świata. W Wielkiej Brytanii Field Marshal, w Niemczech Feldmarschall lub Generalfeldmarschall, w Rosji Фельдмаршал.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
  August III (Sas) (ur. 17 października 1696 w Dreźnie, zm. 5 października 1763 tamże) – w latach 1733-1763 król Polski oraz jako Fryderyk August II elektor saski; syn Augusta II z saskiej dynastii Wettynów i Krystyny Eberhardyny Bayreuckiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.