• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heerlen

  Przeczytaj także...
  Limburgia (Limburg) – kraina historyczna w Niderlandach. Nazwa Limburg pochodzi od nazwy małego miasta Limbourg (dzisiejsza Belgia).Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Kościół św. Pankracego w Heerlen

  Heerlen – miasto w południowej Holandii, w prowincji Limburgia, przy granicy z Niemcami. Około 92 tys. mieszkańców.

  W mieście rozwinął się przemysł metalurgiczny, chemiczny, elektrotechniczny, włókienniczy, poligraficzny, materiałów budowlanych, szklarski oraz tytoniowy.

  Z miasta pochodzi grupa muzyczna Born From Pain.

  Przypisy

  1. heerlen.nl: Burgemeester Ralf Krewinkel (niderl.). [dostęp 2016-04-13].
  2. Bevolkingsontwikkeling; regio per maand (niderl.). Statistics Netherlands. [dostęp 2016-04-13].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.