Heerenveen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LocatieHeerenveen.png

Heerenveen (fryz. It Hearrenfean) – duża miejscowość w północnej Holandii, we Fryzji.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Heerenveen.

Od 2011 roku burmistrzem miasta jest Tjeerd van der Zwan.

Sport[ | edytuj kod]

W mieście ma siedzibę najsilniejszy klub piłkarski we Fryzji, Sc Heerenveen.

Tor Thialf znajdujący się w mieście jest najważniejszym torem łyżwiarstwa szybkiego, dzięki czemu jest nazywana "mekką łyżwiarstwa".

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tjeerd van der Zwan, Gemeente Heerenveen [dostęp 2020-11-24] (niderl.).
  2. Schaatsbaan Thialf Heerenveen, Uitjes.nl [dostęp 2020-11-24] (niderl.).
  3. Polacy w mekce łyżwiarstwa. Bródka: "Nigdzie indziej nie jesteśmy tak gorąco dopingowani", Przegląd Sportowy, 13 marca 2014 [dostęp 2020-11-24] (pol.).
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama