• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heel - wrestling  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
  Przeczytaj także...
  Leah Van Dale (ur. 23 października 1987 w Worchester w Massachusetts) – amerykańska profesjonalna wrestlerka, menedżerka wrestlingowe, tancerka i modelka, obecnie występująca w federacji WWE w brandzie SmackDown pod pseudonimem ringowym Carmella. Eric Arndt (ur. 8 grudnia 1986 w Hackensack w New Jersey) – amerykański wrestler występujący w WWE pod pseudonimem ringowym Enzo Amore.

  Poniżej znajduje się lista pojęć związanych z wrestlingiem. Ta rozrywka sportowa posiada wiele terminów charakterystycznych tylko dla niej. W początkowych latach istnienia wrestlingu wiele z przedstawionych sformułowań było znanych wyłącznie przez zawodników i osób bezpośrednio związanych z organizacją show, a określenia te służyły przede wszystkim do porozumiewania się w towarzystwie osób z zewnątrz. W ostatnich latach ogólnodostępność Internetu pozwoliła na wzrost popularności tych terminów. Części z nich używa się tylko w aspektach finansowych, zaś reszty odnośnie samych zawodników i ich walk.

  James Brian "Jim" Hellwig, znany jako Ultimate Warrior lub Warrior (ur. 16 czerwca 1959 w Crawfordsville, Indiana) – były amerykański zawodowy zapaśnik oraz kulturysta. M.in. 2-krotny posiadacz tytułu interkontynentalnego mistrza federacji WWF. Debiutował 28 listopada 1985.Peter Senerchia, znany jako Tazz (ur. 11 października 1967 w Nowym Jorku) – amerykański wrestler. Jest obecnie komentatorem w federacji Total Nonstop Action Wrestling. Dwa razy posiadał pas ECW Heavyweight Championship, jeden raz posiadał pas ECW Television Championship, trzy razy pas ECW Tag Team World Championship i dwa razy FTW Heavyweght Championship.

  A[ | edytuj kod]

  A-show[ | edytuj kod]

  WrestleMania jest największym z A-shows WWE.
  Gala wrestlingu, na której rywalizują ze sobą największe obecne gwiazdy federacji.

  A-team[ | edytuj kod]

  Grupa najlepszych zawodników federacji, którzy występują na A-show.

  Abort[ | edytuj kod]

  Nagłe zakończenie feudu, angle'a lub gimmicku bez podania oficjalnej przyczyny, najczęściej z powodu braku zainteresowania fanów.

  Agent[ | edytuj kod]

  Pracownik organizacji, często emerytowany weteran ringu, który pomaga zawodnikom układać pojedynki, planuje fabułę oraz przekazuje informacje od tak zwanych bookerów. Często działa jako łącznik pomiędzy zapaśnikami a kadrą zarządzającą wyższego szczebla. Czasami dba o trening i naukę młodych wrestlerów, którym często nie szczędzi słów krytyki. Przez niektóre organizacje agenci określani są jako producenci.

  Alliance[ | edytuj kod]

  Wspólna relacja (sojusz) pomiędzy dwoma lub więcej wrestlerami, którzy walczą wspólnie w tag teamach lub indywidualnych walkach. Sojusze są formowane często ze specyficznego powodu, przykładowo w celu zdobycia tytułów mistrzowskich lub pozbycia się innej grupy wrestlerów.

  Angle[ | edytuj kod]

  Fikcyjny storyline. Angle zaczyna się zwykle atakiem jednego zawodnika na drugiego (fizycznym lub psychicznym), co doprowadza do feudu. Scenariusz angle'a może przewidywać jedną walkę lub nawet wieloletnią rywalizację.

  Apter mag[ | edytuj kod]

  Old-Schoolowy magazyn profesjonalnego wrestlingu, który trzyma się zasad kayfabe. Termin pochodzi od współpracy magazynu z Billem Apterem, np. w przypadku Pro Wrestling Illustrated.

  B[ | edytuj kod]

  B-show[ | edytuj kod]

  Wydarzenie, w którym rywalizują ze sobą zawodnicy znajdujący się „w środku stawki” w danej federacji. Czasami uczestniczą w nim dobrze znani zapaśnicy, którzy powracają po nieobecności lub kończą swoje kariery.

  B-team[ | edytuj kod]

  Grupa zawodników występujących w B-Show. Zazwyczaj rywalizują oni w tym samym czasie co zawodnicy z A-Team, ale w innej arenie. Czasem zdarza się, że federacja organizuje galę z zawodnikami z B-Teamu, aby przebadać nowy rynek.

  Babyface[ | edytuj kod]

  Face

  Beat down[ | edytuj kod]

  Przykład beat downu- The Shield atakują Kane’a
  Sytuacja, w której wrestler zostaje zaatakowany najczęściej przez kilku zawodników, co doprowadza do jednostronnej walki, która kończy się ogłuszeniem zawodnika atakowanego na dłuższy czas..

  Blading[ | edytuj kod]

  Przykład bladingu- Ric Flair na WrestleManii X8.
  Zamierzone wykonanie cięcia, które wywołuje krwawienie u zawodnika, który to cięcie wykonał.

  Blind[ | edytuj kod]

  Sytuacja, gdy sędzia nie widzi obecnej sytuacji na ringu, co najczęściej jest wykorzystywane przez heeli do nieprzepisowej interwencji w pojedynek.

  Blind tag[ | edytuj kod]

  Zmiana w meczu tag-teamowym, którą wrestler znajdujący się w ringu wykonuje bez swojej wiedzy lub świadomości. Określenie to odnosi się także do sytuacji, w której to przeciwnik wykonującego zmianę nie jest świadom tego, że ona nastąpiła. Wystawia go to na blindside attack. Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, kiedy zawodnik walczący w ringu zostaje z niego wyrzucany przez liny lub jest spychany do własnego narożnika.

  Blown spot[ | edytuj kod]

  Missed spot.

  Blow off[ | edytuj kod]

  Finałowa walka feudu. Czasem jest to ostatnia walka w federacji dla jednego lub więcej wrestlerów.

  Blow up[ | edytuj kod]

  Sytuacja, w której wrestler jest bardzo wyczerpany podczas walki.

  Book[ | edytuj kod]

  Ustalenie oraz wprowadzenie do karty gali danego wydarzenia. Osoba zajmująca się układaniem pojedynków oraz pisaniem storyline’ów określana jest jako „booker”. Jest to odpowiednik scenarzysty. Określenie to czasem odnosi się także do osoby, która rekrutuje i/lub zatrudnia talenty do pracy w danej federacji. Terminu „booking”, wrestlerzy używają także do określenia zaplanowanego pojedynku czy wystąpienia podczas show.

  Booker[ | edytuj kod]

  Osoba zajmująca się układaniem pojedynków oraz pisaniem storyline’ów, wykonująca tzw. „booking”.

  Botch[ | edytuj kod]

  Słynny botch Brocka Lesnara na WrestleManii XIX- podczas wykonywania Shooting Star Press Lesnar wylądował na głowie doznając obrażeń karku.
  Wykonanie spotu w inny sposób niż było to pierwotnie planowane, w wyniku pomyłki, złej oceny sytuacji lub wypadku. Większość takich sytuacji jest niegroźna, zazwyczaj zawodnik zahacza o liny lub upada przed przeciwnikiem. Niestety, niektóre źle wykonane akcje mogą się skończyć poważnymi kontuzjami, a nawet śmiercią.

  Brand[ | edytuj kod]

  Formuła organizacji WWE w latach 2002-2011 i od 19 lipca 2016. Federacja jest podzielona na trzy brandy (dwa główne: Raw i SmackDown oraz brandy rozwojowe NXT i NXT UK). Do brandu zalicza się własna tygodniówka (odziedziczona po swojej nazwie, przykładowo tygodniówka Raw), pasy mistrzowskie, roster wrestlerów i wrestlerek, zespół komentatorski, pracownicy z zaplecza, a także własne gale pay-per-view.

  Brawl[ | edytuj kod]

  Bójka pomiędzy zawodnikami, która nie ma miejsca podczas walki.

  Broadway[ | edytuj kod]

  Czasowa, krótkotrwała popularność danego wrestlera.

  Bump[ | edytuj kod]

  Przyjęcie akcji, która wiąże się z upadkiem z pewnej wysokości na matę.

  Burial/bury[ | edytuj kod]

  Zaplanowane działania w celu obniżenia popularności lubianego przez fanów wrestlera. Odbywa się to poprzez działania promotora lub bookera zmuszające wrestlera do udziału w walkach typu squash, ciągłe porażki i/lub udział w mało interesujących feudach. Wrestler traci zaufanie ze strony organizacji, może otrzymać niepopularny gimmick, który powoduje spadek popularności u fanów. Może to być swego rodzaju zemsta bookera wobec wrestlera za pozaringowe scysje.

  Business[ | edytuj kod]

  Inaczej profesjonalny wrestling; tego określenia używa się w wypadku celowego pominięcia wyrazów „zawód” lub „sport”.

  Bust open[ | edytuj kod]

  ang. „zacząć krwawić”, zazwyczaj jest to krwawienie z głowy po otrzymaniu uderzenia krzesłem czy poprzez blade. Komentatorzy często wobec krwawiącego wrestlera używają określenia „busted (wide) open”.
  Lista rodzajów walk w wrestlingu – rodzaje walk w wrestlingu mogą być definiowane ze względu na liczbę uczestniczących zawodników, dodatkowe zasady lub specjalne warunki zwycięstwa. Czasem walki mogą się zaliczać do więcej, niż jednej kategorii. Na przykład Tables, Ladders and Chairs match może być dodatkowo singles matchem jeśli biorą w nim udział dwie osoby lub triple threat matchem jeśli biorą w nim udział trzy osoby. W liście nie uwzględniono rodzajów walk, które miały miejsce tylko raz, chyba że w ramach przykładu lub uznania za prekursora innych rodzajów. New World Order (nWo) – stajnia heelów, powstała w 1996 w organizacji World Championship Wrestling (WCW). Przypisuje się jej znaczące przyczynienie do wzrostu popularności WCW. Należało do niej ponad 50 różnych osób.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]
  Warto wiedzieć że... beta

  Rycklon Stephens, znany jako Ezekiel Jackson (ur. 22 kwietnia 1978 w Linden (Gujana)) – urodzony w Gujanie amerykański kulturysta i wrestler, występuje w World Wrestling Entertainment.
  Menedżer (ang. manager) – w wrestlingu postać drugoplanowa, będąca częstym towarzyszem zawodnika lub zawodników. Na żeńskiego managera czasem mówi się valet (pl. giermek). Jeśli manager jest osobą kontrolującą wrestlera, który bez niego zachowywałby się zbyt gwałtownie i nieadekwatnie do sytuacji, to taką osobę nazywa się handler (pl. treser). W rzeczywistości nie musi być prawdziwym menedżerem, tylko odgrywać jego postać.
  April Jeanette Mendez (ur. 19 marca 1987 w Union City w stanie New Jersey) – amerykańska wrestlerka. Występuje w WWE, gdzie jest częścią rosteru SmackDown. W 2010 roku brała udział w trzecim sezonie NXT. Występuje również w rozwojówce WWE – Florida Championship Wrestling pod pseudonimem AJ.
  JSTOR (/dʒeɪ-stɔːr/, skrót od ang. Journal Storage) – biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku. Początkowo zawierała cyfrowe kopie czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Następnie zaczęła zbierać także książki, materiały źródłowe oraz aktualne numery czasopism naukowych. Pozwala na wyszukiwanie w pełnej treści niemal 2000 czasopism naukowych.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  WrestleMania 31 - trzydziesta pierwsza edycja gali wrestlingu w formacie PPV organizowanej przez WWE. Będzie to szósta edycja gali organizowana w Kalifornii. WrestleMania jest największą coroczną galą wrestlingu na świecie.
  Kenneth Wayne Shamrock (ur. 11 lutego 1964 w Macon) − amerykański wrestler oraz zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Zwycięzca turnieju King of Pancrase Tournament oraz pierwszy mistrz organizacji Pancrase z 1994 roku. Były mistrz UFC z 1995 roku. Jest członkiem Galerii Sław UFC. Jego młodszym przyrodnim bratem jest Frank Shamrock - również utytułowany zawodnik MMA. Jedna z legend i najbardziej rozpoznawanych postaci UFC. Posiada imponujące zwycięstwa m.in nad Basem Ruttenem

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.