• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heckel

  Przeczytaj także...
  Heckelfon (niem. Heckelphon) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów dwustroikowych. Został wynaleziony w roku 1904 przez Wilhelma Heckela i jego synów. Przypomina obój, ale jest strojony oktawę niżej. Fagot (z wł. "fagotto" – co oznacza wiązka drewna) – instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych z podwójnym stroikiem. Do tej samej rodziny należą także obój, rożek angielski i kontrafagot, który transponuje oktawę niżej od fagotu. Istnieją dwie odmiany fagotu: niemiecka (hecklowska) i francuska. Różnią się one brzmieniem i mechanizmem, a także wysokością (niemiecki ma 130 cm, zaś francuski 150 cm). Skala (zakres dźwięków muzycznych) instrumentu wynosi od B1 do f² (jednak górny dźwięk zależy głównie od umiejętności grającego i można uzyskać wyższe). Instrument składa się z sześciu części: stroika, esu, skrzydła, stopy, rury basowej oraz czary głosowej. Tworzą one kanał o długości ponad 2,4 m. Otwory nawiercone na długości instrumentu w większości otwierane i zamykane są klapami (tylko 5 – e, d, c, h, a – bezpośrednio palcami). Stroik umieszczony u wylotu rurki składa się z dwóch płytek wykonanych z trawy o nazwie arundo trzcinowate (łac. Arundo donax) złożonych ze sobą. Uderzając w nie językiem i jednocześnie dmuchając grający wydobywa dźwięk. Przy takim samym układzie klap, a różnej sile nacisku na stroik można przez przedęcie wydobyć różne dźwięki. Korpus instrumentu tradycyjnie wykonywany jest z drewna, najczęściej z jaworu. Drewno na fagot musi "leżakować" od dziesięciu do nawet stu pięćdziesięciu lat. Instrument charakteryzuje się głębokim, melancholijnym i bardzo naturalnym brzmieniem. Nie jest instrumentem transponującym. Wykorzystywany jest w orkiestrze kameralnej, symfonicznej, jako instrument solowy, w jazzie oraz w różnego typu zespołach instrumentalnych.
  Wiesbaden – miasto uzdrowiskowe w środkowych Niemczech, od roku 1945 stolica kraju związkowego Hesja, w rejencji Darmstadt. Leży nad prawym brzegiem Renu, u podnóża gór Taunus. Znane jest ze źródeł termalnych. Od 1945 do Wiesbaden należy Mainz-Kastel, uprzednio część Moguncji.
  Fagot firmy Heckel

  Heckel (pełna nazwa: Wilhelm Heckel GmbH) – niemieckia firma produkująca fagoty, kontrafagoty i heckelfony oraz świadcząca usługi konserwacji tych instrumentów.

  Firma została założona jako "Almenräder und Heckel" w 1831 roku przez K. Almenrädera, muzyka na dworze księcia Nassau, i Johanna Adama Heckla. Po śmierci Almenrädera przedsiębiorstwo prowadził Heckel wraz z synem Wilhelmem Hermannem, który zmienił jego nazwę w 1887 na "Wilhelm Heckel Biebrich". Produkowało ono wówczas bardzo szeroką gamę instrumentów dętych, w tym skonstruowane przez siebie heckelfony. Firma pozostaje własnością rodzinną.

  Nassau – początkowo hrabstwo, później księstwo niemieckie o pow. około 4700 km² ze stolicą w mieście o tej samej nazwie, leżącym nad rzeką Lahn.

  Siedziba Wilhelm Heckel GmbH znajduje się w Wiesbaden.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Fagot
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History (ang.). Wilhelm Heckel GmbH. [dostęp 2017-04-21].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.642 sek.