• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hebrydy Zewnętrzne

  Przeczytaj także...
  Język urzędowy – język, który otrzymał wyjątkowy status prawny na terenie państwa lub regionu administracyjnego. Zazwyczaj jest to język używany w krajowych strukturach legislacyjnych, np. parlamencie, choć prawo niektórych krajów wymaga, by dokumenty urzędowe były przedstawiane również w innych językach.Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce).
  Vatersay (gael. Bhatarsaigh) – jest to wyspa należąca do szkockich Hebrydów Zewnętrznych. Nazwa wyspy jest również nazwą wsi, która się na niej znajduje. Jej powierzchnia liczy 960 hektarów a najwyższy punkt 190 metrów. Liczba ludności wynosi 94. Wyspa jest połączona groblą zbudowaną w 1991 r. z wyspą Barra.

  Hebrydy Zewnętrzne (ang. Outer Hebrides, gael. Na h-Eileanan Siar) – archipelag około 200 wysp na północnym zachodzie Szkocji, stanowiący jedną z 32 jednostek administracyjnych Szkocji. Główne z nich to: Lewis i Harris, North Uist, Benbecula, South Uist, Barra. W głównym mieście, Stornoway (Steornabhagh), mieszka ok. 8 tys. ludzi. Powierzchnia pagórkowata i górzysta. Obszar emigracyjny o systematycznie zmniejszającej się liczbie ludności. Populacja Hebrydów Zewnętrznych (według spisu ludności w 2011 roku) wynosi 27 690 osób. Hodowla bydła i owiec, wyrób tkanin (tweed), rybołówstwo. Język gaelicki ma na wyspach status regionalnego języka urzędowego.

  Benbecula (szk. Beinn na Faoghla) - wyspa w archipelagu Hebryd Zewnętrznych. Baza lotnicza RAF była miejscem czasowego stacjonowania 304 Dywizjon Bombowy "Ziemi Śląskiej im. Ks. Józefa Poniatowskiego".Język gaelicki szkocki (gaelicki, Scots Gaelic, nazwa własna: Gàidhlig) - język z grupy goidelskiej (q-celtyckiej) języków celtyckich. Posługuje się nim około 58 tys. osób (2001) zamieszkujących północną część Wielkiej Brytanii, tj. północno-zachodnią Szkocję i archipelag Hebrydów. Władze brytyjskie przyznały mu status regionalnego języka urzędowego na Hebrydach Zewnętrznych (region Western Isles).

  Hebrydy Zewnętrzne często kojarzone są z bezludnymi plażami, owcami oraz życzliwymi mieszkańcami.

  Polonia liczy około 70 osób, głównie pracownicy przetwórni rybnej oraz kilkoro lekarzy, dentystów i farmaceutów.

  Siedzibą władz okręgu Wysp Zachodnich jest Stornoway. Rada dystryktu jest obok NHS głównym pracodawcą. W ostatnich latach dynamicznie rozwija się turystyka oraz budownictwo.

  Powierzchnia Hebrydów Zewnętrznych to 3071 km².

  Tweed – szkocka tkanina wełniana, z grubej przędzy zgrzebnej o splocie skośnym i bardzo ścisłej strukturze, folowana i drapana, często w wielobarwne wzory (najczęściej w tzw. jodełkę). Używana najczęściej na marynarki męskie, a także płaszcze i damskie kostiumy.Archipelag (z stgr. Ἀρχιπέλαγος Archipelagos - nazwa prowincji bizantyjskiej obejmującej główne wyspy Morza Egejskiego) - grupa wysp położonych blisko siebie, najczęściej o wspólnej genezie i podobnej budowie geologicznej. Ze względu na ułożenie wysp można wyróżnić roje wysp - archipelagi składające się z bezładnie rozmieszczonych niedużych wysp oraz łańcuchy wysp, w których wyspy rozmieszczone są rzędem obok siebie.

  Zamieszkane są następujące wyspy:

 • Lewis i Harris 19 918 osób
 • South Uist 1 818
 • North Uist 1 271
 • Benbecula 1 219
 • Barra 1 078
 • Scalpay 322
 • Great Bernera 233
 • Grimsay 201
 • Berneray, North Uist 136
 • Eriskay 133
 • Vatersay 94
 • Baleshare 49
 • Grimsay, South East Benbecula 19
 • Flodaigh 11
 • W sumie (2001) 26 502 osób

  Zobacz też[]

 • Hebrydy
 • Hebrydy Wewnętrzne
 • Przypisy

  1. Table 8a: Land area and population density by administrative area, mid-2011 (ang.). General Register Office for Scotland. [dostęp 2013-09-21].
  National Health Service (NHS) – wspólna nazwa dla trzech z czterech systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, finansowanych ze środków publicznych. Są one utrzymywane głównie dzięki wpływom z podatków, w mniejszym zakresie z polis zdrowotnych. NHS świadczy pełny zakres usług medycznych, przy czym zdecydowana większość z nich jest wolna od opłat dla wszystkich, którzy mają status rezydenta Wielkiej Brytanii.Lewis (gael. Leòdhas) – północna część największej wyspy Zachodnich Wysp Hebrydów Zewnętrznych w Szkocji. Jej populacja w 2001 r. wynosiła 16 872 osoby; powierzchnia – 2273 km².  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rybołówstwo – gałąź gospodarki obejmująca pozyskiwanie (połów) ryb i innych zwierząt oprócz wielorybów (wielorybnictwo), między innymi skorupiaków i mięczaków (frutti di mare – owoce morza) oraz roślin wodnych w celach spożywczych. Organizmy te wydobywa się zarówno na morzach i oceanach, jak i w rzekach i jeziorach, w celu ich spożycia lub dalszego przetworzenia (przemysł rybny). Rybołówstwo dzieli się na przybrzeżne i pełnomorskie. Pierwotnie obok zbieractwa i łowiectwa stanowiło podstawę utrzymania się społeczeństw (mezolit).
  Hebrydy Wewnętrzne (ang. Inner Hebrides, gael. Na h-Eileanan a-staigh) – archipelag położony na zachód od wybrzeża Wielkiej Brytanii, należący do Szkocji. Wyspy są częścią Hebrydów, leżęc na południowy wschód od Hebrydów Zewnętrznych. W klasycznych źródłach nazywane: Ebudae, lub Ebudes. Hebrydy Wewnętrzne dzieli się tradycyjnie na dwie grupy (północną i południową). Wyspy wchodzące w skład archipelagu to m.in. Skye, Mull, Iona, Islay, Jura.
  Stornoway (gael. Steòrnabhagh) – miasto, liczące 9 tys. mieszkańców (aglomerację zamieszkuje około 12 tys. osób), położone na wyspie Lewis w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.