Heavy Metal (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Heavy Metalamerykańsko-kanadyjski film animowany z gatunku science fiction. Na ekrany wszedł w 1981. Był często nagradzanym zbiorem opowiadań, które wyszły spod rąk młodych wówczas twórców, obecnie mających ogromny dorobek przy tworzeniu kasowych filmów m.in. w Hollywood. Film doczekał się kontynuacji i adaptacji gry.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Gerald Potterton (ur. 8 marca 1931 w Londynie) – kanadyjski reżyser filmowy, producent i scenarzysta. Jego krótkometrażowy film animowany Christmas Cracker (1962) był nominowany do Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany na 37. Ceremonii wręczania Oscarów.

Film wyreżyserował Gerald Potterton, scenariusz napisali L. Bluma i C. Cole na podstawie komiksów: Richarda Corbena, Angusa McKie, a przede wszystkim Dana O’Bannona.

W ścieżce dźwiękowej wykorzystano piosenki takich zespołów jak Cheap Trick, Black Sabbath, Journey, Nazareth i Devo.

Fabuła[ | edytuj kod]

Loc Nar to niezwykły klejnot zła objawiający się pod postacią świecącej na zielono kuli, która dać może każdemu niewyobrażalną moc. Podróżuje w czasie i przestrzeni, a wszędzie gdzie się pojawi sieje zło i zniszczenie. Kto ów klejnot zobaczy – natychmiast chce go posiąść. Jednakże niszczy wówczas wszystko to co napotka na swojej drodze, rodzinę, nawet samego siebie.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Devo – amerykański zespół powstały w 1972 r. w Akron w stanie Ohio. Trudny do jednoznacznego sklasyfikowania gatunkowego. Jeśli historia coverów muzycznych doczeka się własnej monografii, to utwór "(I Can’t Get No) Satisfaction" (przebój zespołu The Rolling Stones) zostanie tam wymieniony jako jeden z oryginalniejszych. Utwór ten pochodzi z ich debiutanckiej płyty wydanej w 1978 roku, a nagrywanej pod okiem legendy muzyki rockowej – Briana Eno. Za największy przebój grupy uchodzi natomiast utwór "Whip It" z płyty Freedom of Choice (nr 14 na liście Billboard Hot 100).

Loc Nar jest kluczowym elementem łączącym wszystkie wątki filmu – które pomimo różnic czasu (przeszłość jak zarówno przyszłość), miejsca (ziemia, kosmos, inne światy), w stylowej oprawie muzycznej (głównie heavy metalu), traktują o tych samych problemach dotykających wszelkiej istoty żywej: żądzy, pysze, zawiści i zachłanności.

Richard Corben (ur. 1 października 1940) – amerykański rysownik, twórca komiksów, autor komiksu Den (NeverWhere) uznawanego za arcydzieło gatunku, współpracował z magazynami: Fantagor, Creepy, Eerie a także Métal Hurlant, Heavy Metal, Schwermetall.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Film ten animowany ręcznie, był prekursorem animacji komputerowych i stylizacji podobnych wątków (rozpisanych przez tych samych autorów) w wielu kolejnych produkcjach kinowych, m.in. Piąty element, Pulp Fiction, Trainspotting A.I. czy Powrót żywych trupów.

Historie[ | edytuj kod]

 • lądowaniu astronauty (segment: „Soft Landing”)
 • młodej dziewczynki (segment: „Grimaldi”)
 • taksówkarza z Nowego Jorku 2023 (segment: „Harry Canyon”)
 • chłopcu i jego marzeniach o sile i urodzie (segment: „Den” – na bazie komiksu Richarda Corbena Hero)
 • pilotach wojny światowej (segment:"B-17” – opowadanie Dana O’Bannona)
 • skorumpowanym komandorze (segment: „Captain Sternn” – na bazie komiksu Bernie Wrightsona)
 • porwaniu sekretarki (segment: „So Beautiful and So Dangerous” – na bazie komiksu Angusa McKie)
 • obrończyni (segment: „Taarna”)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Heavy Metal 2000 – kontynuacja filmu
 • Heavy Metal: F.A.K.K.²gra komputerowa powstała na bazie filmu i jego kontynuacji
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Heavy Metal w bazie IMDb (ang.)
 • Heavy Metal w bazie Filmweb
 • Piąty element (poprawnie: Piąty żywioł, tyt. oryg. The Fifth Element) – film science-fiction produkcji francuskiej 1997 r. w reżyserii Luca Bessona.Cheap Trick – amerykański zespół powstały w 1975 r. Ich muzyka łączyła punk-rock, pop i heavy metal. W 1977 r. grupa wydała swój pierwszy album Cheap Trick. W tym samym roku powstała druga płyta In Color.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cornelius Cole (ur. 17 września 1822 w Lodi, zm. 3 listopada 1924 w Hollywood) – amerykański polityk, członek Partii Republikańskiej.
  Black Sabbath – brytyjski zespół hardrockowy, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w 1968 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu, dlatego zmniejszył napięcie strun, strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się, charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, na której powtarzano ciężkie riffy, także ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce ezoterycznej i okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części.
  Powrót żywych trupów (ang. The Return of the Living Dead) – wyreżyserowany przez Dana O’Bannona amerykański horror filmowy z 1985 roku, kontynuujący wątek przedstawiony w filmie Nocy żywych trupów (1968). Sam film O’Bannona również uznawany jest jeden z najważniejszych w gatunku, przez wzgląd na swój przewrotny, czarny humor, slapstickową formę oraz ścieżkę dźwiękową charakteryzującą się utworami popularnych death- i punkrockowych kapel.
  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.
  Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Reklama