• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Heart - zespół muzyczny

  Przeczytaj także...
  Alice in Chains – amerykańska grupa muzyczna utworzona w 1987 roku z inicjatywy wokalisty Layne’a Staleya oraz gitarzysty Jerry’ego Cantrella. Jest kolejnym zespołem wywodzącym się z Seattle, który osiągnął sukces komercyjny. Grupa bardzo często zaliczana jest do tzw. „Wielkiej Czwórki z Seattle”, wraz z takimi wykonawcami jak Pearl Jam oraz Soundgarden. Muzyka stworzona przez zespół jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge, lecz czerpiąca inspirację z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70. Zawiera w sobie elementy ciężkich metalowych riffów spod znaku Black Sabbath oraz melodyjnego hard rocka spod znaku Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Charakterystyczną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory, oraz odrębny styl wokalny, który często zawiera zharmonizowane linie wokalne.Grand Theft Auto IV (również: GTA IV, GTA 4) – komputerowa gra akcji wyprodukowana i wydana przez Rockstar Games. Jest to dziewiąta część serii gier Grand Theft Auto. Gra została wydana 29 kwietnia 2008 roku na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. GTA IV pierwotnie na PC miała zostać wydana 18 listopada w USA i 21 listopada w Europie. Wersja konsolowa miała zostać wydana jeszcze wcześniej, bo w październiku 2007 roku. Jednak serwis IGN poinformował o przełożeniu wydania wersji PC na 2 grudnia, z powodu opóźnień w produkcji. Do czasu konferencji prasowej na E³ w 2006 roku było wiadome jedynie, że Grand Theft Auto IV będzie dostępne na konsolę PlayStation 3, a Rockstar zaoferuje dodatkową zawartość wersji Xbox 360. Po konferencji prasowej właściciel Rockstar Games, Take-Two Interactive, oświadczył, że Grand Theft Auto IV będzie równocześnie dostępne na konsole PlayStation 3, Xbox 360. Po kilku miesiącach od wydania, oświadczono o pojawieniu się gry na PC w listopadzie 2008 roku.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Heart - amerykańska grupa muzyczna utworzona w roku 1973. Zespół swój pierwszy sukces osiągnął w Kanadzie. Jedynymi stałymi członkami zespołu na przestrzeni lat są siostry Ann (śpiew) oraz Nancy (gitara) Wilson. Zespół cieszył się dużą popularnością w latach 70., będąc pod wpływem hard rocka oraz muzyki ludowej. Na początku lat 80. popularność zespołu zmalała. Zmiana nastąpiła w roku 1985 wraz z ukazaniem się albumu Heart.

  Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  W przeciągu czterech dekad kariery, zespół bardzo mocno był związany z nurtem hard rocka oraz folk rocka. W ostatnich latach zespół powrócił do swojego mocnego brzmienia z końca lat 70. Do tej pory zespół Heart sprzedał ponad 35 milionów płyt na całym świecie. Zespół został sklasyfikowany na 57. pozycji 100 najlepszych wykonawców hardrockowych, sporządzonych przez VH1.

  Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości.Soundgarden – amerykańska grupa muzyczna, założona w roku 1984 w Seattle, przez wokalistę i gitarzystę Chrisa Cornella, gitarzystę prowadzącego Kima Thayila i basistę Hiro Yamamoto, należąca wraz z Nirvaną, Pearl Jam i Alice in Chains do tzw. "Wielkiej czwórki z Seattle". Zespół identyfikowany jest z nurtem grunge, czerpiący jednak inspirację z tradycji muzycznej zespołów garażowych lat sześćdziesiątych, szeroko pojętego rocka psychodelicznego a także muzyki heavy metalowej spod znaku Black Sabbath. Pierwsze cztery płyty utrzymane są w stylu heavy metalu, na 2 ostatnich zespół pokazał łagodniejsze i melodyjniejsze oblicze, kierując się w stronę bardziej alternatywnego brzmienia. Muzyka grupy opiera się na ciężkich riffach gitarowych Kima Thayila, wysokim śpiewie Chrisa Cornella i gęstej grze sekcji rytmicznej. Grupa była jednym z kilku zespołów grunge, która podpisała kontrakt z wytwórnią Sub Pop. Soundgarden jest także pierwszym zespołem który podpisał kontrakt z wytwórnią A&M Records w 1988 roku. Zespół był jednym z największych popularyzatorów muzyki grunge na początku lat dziewięćdziesiątych. Zespół został sklasyfikowany na 14 miejscu, na liście 100 greatest hard rock artists.Ponadto, Soundgarden znalazł się na 2 miejscu w plebiscycie na "Najcięższy zespół w historii" magazynu "Revolver".

  Biografia[]

  Zespół został założony w Seattle w roku 1967 przez gitarzystę Rogera Fishera oraz basistę Steve'a Fossena, najpierw jako The Army. W 1969 grupa przeszła personalne zmiany i zmieniła nazwę na White Heart. Kiedy do zespołu dołączyła wokalistka Ann Wilson (około 1970-72, grupa nazywała się już Hocus Pocus. Krótko potem zespół przeniósł się do Vancouver, a w jego składzie pojawiła się młodsza siostra Ann, gitarzystka Nancy Wilson. Hocus Pocus ponownie zmieniło nazwę, tym razem na Heart, i tak pozostało oficjalnie. 14 lutego 1976 roku wydano pierwszy album grupy, Dreamboat Annie. Zdobył on duże uznanie w Kanadzie i USA, pokrywając się platyną. Kolejne albumy, takie jak Little Queen, Magazine oraz Dog & Butterfly również zyskały znaczną popularność. W brzmieniu Heart, które stanowiło mieszankę folku, hard rocka oraz tak zwanych "power ballad", słychać było wyraźne inspiracje twórczością Led Zeppelin. Grupa często wykonywała ich przeboje na swoich koncertach. W latach 80. popularność Heart zmalała, ale zespół szybko wrócił do "mainstreamu" po wydaniu takich albumów jak Heart czy Bad Animals. Z drugiego krążka pochodzi poprockowy przebój Alone, który jest najbardziej sukcesywnym singlem grupy. Obecnie grupa nadal istnieje i koncertuje po całym świecie. W ostatnich dekadach Heart powróciło do starego brzmienia, co słychać na albumach Jupiter's Darling (2004), Red Velvet Car (2010) i Fanatic (2012). Zespół planuje wydać w 2016 roku płytę zatytułowaną Beautiful Broken.

  Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.

  W kulturze[]

  Zespół stał się inspiracją dla wielu artystów ze Seattle, m.in. Alice in Chains oraz Soundgarden.

  W "Guitar Hero II" wykorzystano jeden z pierwszych hitów Heart, "Crazy On You".

  W "Guitar Hero III: Legends Of Rock" oraz Grand Theft Auto: San Andreas znalazł się utwór "Barracuda".

  W ścieżce dźwiękowej Grand Theft Auto IV wykorzystano utwór "Straight On".

  Led Zeppelin – brytyjska grupa założona w Londynie, będąca jednym z pionierów hard rocka. Uważana za jeden z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii. Jej muzyka stanowi połączenie rocka, folku i bluesa z mniejszymi, lecz zauważalnymi, wpływami rockabilly, reggae, soulu, funku, muzyki poważnej, celtyckiej, indyjskiej, arabskiej, muzyki latynoskiej i country. Zespół sprzedał ponad 300 milionów płyt na całym świecie i ponad 111 milionów w samej Ameryce. Najbardziej znany utwór, Stairway to Heaven, stał się najczęściej emitowanym przez rozgłośnie radiowe. Grupa stroniła od prasy muzycznej, rzadko udzielała wywiadów, w telewizji pojawiła się tylko raz. Zespół zmienił formułę koncertów rockowych, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdy inni występowali przeciętnie przez trzydzieści minut, Led Zeppelin potrafił grać na żywo przez kilka godzin. Przez cały okres funkcjonowania skład formacji nie ulegał zmianom, po śmierci perkusisty Johna Bonhama w 1980 roku zakończyła działalność. W późniejszym okresie kilka razy reaktywowała się przy okazji pojedynczych koncertów.Folk rock – styl w muzyce rockowej będący połączeniem muzyki folkowej oraz rockowej. Ma wszystkie cechy folku, grany jest jednak w sposób bardziej agresywny i z użyciem elektrycznych oraz elektronicznych instrumentów. Współcześnie granice pomiędzy stylami folk i folk rock zacierają się. Zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych w latach 60., szybko zyskał popularność wśród europejskich muzyków.

  Dyskografia[]

 • Dreamboat Annie (1976)
 • Little Queen (1977)
 • Magazine (1977)
 • Dog and Butterfly (1978)
 • Bebe le Strange (1980)
 • Private Audition (1982)
 • Passionworks (1983)
 • Heart (1985)
 • Bad Animals (1987)
 • Brigade (1990)
 • Desire Walks On (1993)
 • Jupiters Darling (2004)
 • Red Velvet Car (2010)
 • Fanatic (2012)
 • Beautiful Broken (2016)
 • Przypisy

  1. Maura Kelly "Interview with Nancy Wilson", The Believer, Sierpień 2007. Opublikowany 2008-10-01.
  2. Julie Bergman "Guitar Queen of Heart", cover story, Acoustic Guitar, Wrzesień 1999, No. 81.
  3. Kurt Loder "Making Music to the Northern Lights", Magazyn Circus. Listopad 1977
  4. VH1's "100 Greatest Artists of Hard Rock" - epizod 36 The Greatest, 2005-08-11

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona zespołu (ang.)
 • Heart w bazie Allmusic (ang.)
 • Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.