• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • HbbTV

  Przeczytaj także...
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Stopklatka TV - kanał należący do spółki Kino Polska , należącej do grupy SPI International i Agora S.A. o tematyce filmowej. Kanał wystartuje do 27 kwietnia 2014 - wtedy TVP opuści w całości pierwszy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej. 30 października 2013 roku Krajowa Rada Radiofoni i Telewizji przyznała nadawcy Stopklatki TV koncesję na rozpowszechnianie w sposób naziemny kanału Stopklatka TV.
  Zwiastun – zapowiedź wydarzenia, oznaka, prognostyk, omen. Także osoba przynosząca nowiny, wieści o czymś, co ma nastąpić.
  HbbTV logo

  HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV) - zatwierdzony przez ETSI standard telewizji hybrydowej opracowywany przez konsorcjum firm z branży telewizyjnej, skupiający zarówno producentów sprzętu telewizyjnego jak i nadawców.

  Standard ten pozwala na dołączenie do kanału telewizyjnego interaktywnej aplikacji, która rozszerza funkcjonalność danego kanału. Na przykład:

  - wyświetlanie zwiastunów(trailerów),

  Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ang. European Telecommunications Standards Institute, ETSI) – niezależny instytut standaryzacyjny. Podstawowym zadaniem ETSI jest opracowywanie norm niezbędnych do stworzenia europejskiego rynku telekomunikacyjnego.MPEG-2 – grupa standardów stratnej kompresji ruchomych obrazów i dźwięku zatwierdzona przez MPEG (ang. Moving Picture Experts Group) w 1994 roku. Od roku 1995 jest zatwierdzonym standardem ISO/IEC nr 13818.

  - udostępnianie archiwalnych materiałów wideo dostraczane przez daną stację (VOD).

  - zakupy w sklepach telewizyjnych, systemy głosowania.

  Standard zawiera:

 • rozszerzenie i profilowanie HTML/Javascript do postaci pozwalającej wyświetlanie aplikacji na ekranach telewizyjnych oraz sterowaniu przy pomocy pilota.
 • sposoby dostarczania aplikacji lub adresu www do urządzenia w sygnale telewizyjnym (przez antenę).
 • dostępne standardy mediów, MPEG DASH, MPEG-44, MPEG-2.
 • parowanie aplikacji HbbTV uruchomionymi na odbiorniku telewizyjnym z aplikacjami uruchomionymi na innych urządzeniach,
 • łączenie mediów nadawanych w sygnale telewizyjnym z mediami dostarczanymi przez internet, na przykład obraz wideo dostarczany jest z anteny telewizyjnej, zaś specyficzna ścieżka dźwiękowa w języku innym niż polski przez internet.
 • Obecnie HbbTV jest najdynamiczniej rozwijającym się standardem telewizji hybrydowej, w 2016 roku został zatwierdzony jako oficjalny standard w 15 krajach, w około 20 następnych standard ten jest na etapie testów bądź użytkowania.

  HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystano standard MPEG-2, zastąpiony ostatnio przez MPEG-4 (H.264). Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2, który zostaje sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii (BBC).

  Największym powodzeniem cieszy się w Niemczech, gdzie każdy kanał telewizyjny posiada przynajmniej jedną aplikację.

  HbbTV ma duży udział w rynku w Australii, Nowej Zelandii, Francji, Szwajcarii, Austrii i Hiszpanii.

  HbbTV wypiera inne standardy, MHP we Włoszech, MHEG w Wielkiej Brytanii.

  Na bazie HbbTV rozwijany jest standard UHD IBB w Korei Południowej.

  JavaScript, JS – skryptowy język programowania, stworzony przez firmę Netscape, najczęściej stosowany na stronach internetowych. Pod koniec lat 90. XX wieku organizacja ECMA wydała na podstawie JavaScriptu standard języka skryptowego o nazwie ECMAScript. Głównym autorem JavaScriptu jest Brendan Eich.Polo TV – polskojęzyczna stacja telewizyjna o charakterze muzycznym, wytwórni Lemon Records należącej do ZPR SA. Emituje głównie muzykę disco polo i dance oraz muzykę biesiadną i zagraniczną muzykę dyskotekową. Poza teledyskami w ramówce obecne są programy rozrywkowe i relacje z imprez.

  W Polsce na obecną chwilę nie ma określonego standardu telewizji cyfrowej, HbbTV rozwija się dzięki zainteresowaniu nadawców.

  Pierwsze publicznie dostępne testy HbbTV w Polsce były dostępne na kanale TVN HD emitowanym za pośrednictwem DVB-T z nadajnika PKiN w Warszawie. Komercyjne aplikacje HbbTV zostały udostępnione przez Telewizję Polską w 2012 roku. Serwisy HbbTV emitowane są na kanałach należących do Telewizji Polskiej, Grupy ZPR (Eska TV, Fokus TV, Polo TV), Stopklatka TV oraz TVS..

  MHEG-5 - specyfikacja stosowana w cyfrowych usługach teletekstowych w Wielkiej Brytanii. Określa ona dostępne klasy obiektów multimedialnych oraz sposoby ich wzajemną wymienność. Aktualnie standard ten jest unowocześniany na podstawie doświadczeń uzyskanych w czasie funkcjonowania tego systemu w Anglii.Smart TV (inaczej Connected TV, Telewizja 3G lub Telewizja inteligentna) - telewizja łącząca w odbiornikach telewizyjnych tradycyjne usługi linearne, czyli treści dosyłane przez nadawcę telewizyjnego, z usługami nielinearnymi dostępnymi przy użyciu Internetu. Smart TV czy Connected TV, to nie konkretny system, a trend polegający na integracji usług dostępnych przez Internet z tradycyjną telewizją w jednym urządzeniu. Dostępność usługi, polega na tym, że program telewizyjny jest nadawany drogą satelitarną, naziemną lub kablową, a usługi dodatkowe dostepne są z Internetu poprzez specjalne portale internetowe. Jednak o tym, co będzie udostępniane w tej usłudze, decyduje nadawca stacji telewizyjnej, który może oferować wyłącznie własne serwisy lub podpisać umowy z firmami zewnętrznymi (np. sklepami internetowymi). Natomiast dostępność serwisu uzależniona jest od dostawcy usług telewizyjnych, który to powinien taką funkcję włączyć.

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Informacje na temat rozwoju telewizji hybrydowej w Polsce
 • Strona standardu HbbTV
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  TVS (Telewizja Silesia,Television Schlesien,Telewizja Śląska) – pierwsza regionalna stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym. Kanał TVS jest kierowany głównie do mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski (w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie). TVS został stworzony jako konkurencja dla TVP Katowice.
  Pałac Kultury i Nauki (PKiN, poprzednio Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina) – najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), w centrum Warszawy na placu Defilad. Własność miasta stołecznego Warszawy. Obiektem zarządza miejska spółka „Zarząd Pałacu Kultury i Nauki” Sp. z o.o.
  Kanał telewizyjny – wydzielone pasmo częstotliwości, w którym za pomocą fal nośnych wizji i fonii przesyłany jest obraz i dźwięk programu telewizyjnego.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Domowa platforma multimedialna (ang. Multimedia Home Platform, skrót MHP) – usługa dodana oferowana w sieciach cyfrowych.
  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  Pilot zdalnego sterowania, potocznie pilot – urządzenie służące do sterowania na odległość sprzętem elektronicznym lub maszyną.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.