Hayley Westenra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hayley Westenra w 2009 roku

Hayley Dee Westenra (ur. 10 kwietnia 1987 w Christchurch, Nowa Zelandia) – artystka solowa, autorka tekstów piosenek, ambasador dobrej woli UNICEF.

10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni. Chloë Agnew (ur. 9 czerwca 1989 w Dublinie) – irlandzka piosenkarka, najmłodsza solistka zespołu Celtic Woman. Pochodzi z Knocklyon, hrabstwo Dublin. Śpiewa tradycyjną irlandzką muzykę, często w języku irlandzkim oraz angielskim, włoskim i po łacinie.

Jej pierwszy album Pure wydany na całym świecie, znalazł się na pierwszym miejscu brytyjskich list przebojów muzyki poważnej w 2003 i został sprzedany w ilości ponad 2 mln egzemplarzy na całym świecie. Westenra otrzymała liczne nagrody za osiągnięcia muzyczne, nie tylko w Nowej Zelandii. W listopadzie 2008 została okrzyknięta "wykonawcą roku muzyki poważnej" przy dorocznych nagrodach Klubu rewiowego w Londynie. Album Pure jest najszybciej sprzedającym się albumem muzyki poważnej do chwili obecnej.

Nuta (od łac. nota, znak) – symbol ♪ - znak graficzny dźwięku muzycznego, określający jego wysokość i czas trwania. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Westenra została międzynarodową gwiazdą w wieku 16 lat, kiedy został wydany jej pierwszy międzynarodowy album. Od sierpnia 2006 Hayley występuje z irlandzkim zespołem Celtic Woman.

Westenra ma holendersko-irlandzkie korzenie. Jej rodzice, Jill i Gerald Westenra, mają dwójkę innych dzieci - Sophie oraz Isaaca. Jej rodzina ma wiele wspólnego z muzyką: babcia Shirley Ireland była piosenkarką, a dziadek pianistą i czasem grał na akordeonie. Pierwsze występ Hayley miał miejsce gdy, mając 6 lat, zagrała w przedstawieniu szkolnym "Little Star". Po widowisku, nauczyciel, który obejrzał przedstawienie, podszedł do jej rodziców i powiedział im, że ich córka jest obdarzona słuchem absolutnym. Nauczyciel zachęcał Westenrę, aby nauczyła się grać na instrumencie muzycznym w celu polepszenia swoich umiejętności muzycznych. Nauczyła się czytać nuty i grać na skrzypcach oraz fortepianie. Zaczęła chodzić na lekcje śpiewu i odkryła zamiłowanie do teatru muzycznego.

Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 2013 wyszła za mąż za Arnauda Sabarda.

Dyskografia[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Hayley Westenra (Soprano) (ang.). bach-cantatas.com. [dostęp 2018-06-15].
 2. Hayley Westenra: classical music's fallen star (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2018-06-15].
 3. New Zealand singer: Hayley Westenra (ang.). media.newzealand.com. [dostęp 2018-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-15)].
 4. Hayley Westenra (ang.). imdb.com. [dostęp 2018-06-15].
 5. Hayley Westenra Pop Singer (ang.). famousbirthdays.com. [dostęp 2018-06-15].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Hayley Westenra (ang.). hayleywestenra.com. [dostęp 2018-06-15].
 • Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Teatr muzyczny – nazwa powszechnie nadawana teatrom instytucjonalnym wystawiającym spektakle operetkowe, rewiowe, musicalowe itp. Niektóre obecnie działające polskie teatry muzyczne to: Teatr Muzyczny w Gdyni im. Danuty Baduszkowej, Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Muzyczny Capitol, Teatr Muzyczny Roma.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  UNICEF (ang. United Nations International Children’s Emergency Fund, od 1953 United Nations Children’s Fund, pol. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) – organizacja humanitarna będąca częścią systemu ONZ. Główna siedziba UNICEF znajduje się w Nowym Jorku. Polski Komitet Narodowy UNICEF mieści się w Warszawie.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.

  Reklama