• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hauteville House

  Przeczytaj także...
  Saint Peter Port (lub St. Peter Port) - stolica i największy port na Guernsey, jednej z Wysp Normandzkich. Miasto jest położone na wschodnim wybrzeżu wyspy. Zamieszkuje ją ok. 16.500 mieszkańców (2001). W języku francuskim, nosi nazwę Saint Pierre Port (lub St. Pierre Port). W mieście znajduje się Port lotniczy Guernsey.Pracownicy morza (fr. Les Travailleurs de la Mer) – powieść Wiktora Hugo, napisana na Guernsey w 1865, opublikowana w 1866.
  Portal – architektoniczne, ozdobne obramienie drzwi wejściowych w kościołach, pałacach, ratuszach, bogatszych kamienicach, czasami także drzwi wewnętrznych.
  Symbol konsulatu francuskiego na ścianie Hauteville House

  Hauteville House – dom zlokalizowany na ulicy Hauteville 38 w mieście Saint Peter Port na wyspie Guernsey, w którym w czasie swojego dobrowolnego wygnania z Francji żył i tworzył Wiktor Hugo. Obecnie część budynku mieści honorowy konsulat Francji, część zaś - ekspozycję poświęconą pisarzowi. Dla publiczności otwarte są również ogrody sąsiadujące z domem.

  Rok dziewięćdziesiąty trzeci (oryg. fr. Quatrevingt-treize) – ostatnia powieść Wiktora Hugo, napisana między grudniem 1872 a czerwcem 1873. Jej akcja rozgrywa się w Wandei w czasie rojalistycznego powstania w tytułowym roku 1793.Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Dom został wzniesiony na przełomie XVIII i XIX wieku dla Williama Ozanne'a, który opuścił go ze względu na złą reputację budynku - istniała legenda, że nawiedza go duch nieznanej z imienia samobójczyni. Wiktor Hugo nabył budynek 18 maja 1856, by zapewnić sobie spokojny pobyt na Guernsey; zgodnie z prawodawstwem lokalnym żaden posiadacz nieruchomości na wyspie nie mógł być z niej wydalony. Koszt zakupu - ok. 24 tys. franków - pokryły wpływy z wydania tomu poezji Kontemplacje.

  Legenda (łac. legenda – to co powinno być przeczytane) – gatunek literacki będący opowieścią posługującą się elementami niezwykłości oraz cudowności, w szczególności o życiu świętych i męczenników. Często osnuta na wątkach ludowych i apokryficznych; rozpowszechniona w średniowieczu. Pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana. Przykładem jest Legenda o świętym Aleksym czy legendy arturiańskie.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Hugo sfinansował przebudowę budynku, w którym ostatecznie żył przez czternaście lat. Po powrocie do Francji odwiedził Hauteville House tylko raz, w lecie 1878. W obiekcie powstały całkowicie lub w poważnej części jedne z najważniejszych dzieł pisarza - powieść Nędznicy i poemat Legenda wieków, jak i utwory Pracownicy morza, Rok dziewięćdziesiąty trzeci, Piosenki ulic i lasów oraz szereg dzieł poetyckich. Od 1927, zgodnie z decyzją spadkobierców pisarza, dom jest formalnie własnością mera Paryża.

  Nędznicy (oryg. fr. Les Misérables) – pięcioczęściowa powieść Wiktora Hugo, napisana w czasie, gdy Hugo przebywał na wygnaniu na wyspie Guernsey, opublikowana została w roku 1862. W tym samym roku ukazało się pierwsze wydanie polskie.Portyk (łac. porticus) – część budynku na planie prostokąta z jednym lub kilkoma rzędami kolumn, które wspierają dach, otwarta co najmniej z jednej strony, najczęściej jedno- lub dwukondygnacyjna.

  Architektura[ | edytuj kod]

  Hauteville House jest budynkiem bezstylowym, trójkondygnacyjnym, z kwadratowymi oknami równomiernie rozmieszczonymi na fasadzie i umieszczonym na najwyższym piętrze oszklonym gabinetem z widokiem na morze. Cały gmach malowany jest na biało, od strony ulicy wejście do niego prowadzi przez drzwi ze skromnym portalem, od strony ogrodu posiada loggię z portykiem.

  Guernsey (Baliwat Guernsey, fr. Guernesey) – terytorium przy francuskim wybrzeżu na Kanale La Manche, na wyspie Guernsey i pozostałych Wyspach Normandzkich z wyłączeniem wyspy Jersey.Loggia – wnęka w zewnętrznej płaszczyźnie budynku, otwarta na zewnątrz, oddzielona drzwiami i oknem od pomieszczeń wewnętrznych.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hauteville House: Strona oficjalna (fr.). [dostęp 9 maja 2009].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Konsul honorowy jest urzędnikiem konsularnym określonego państwa (tzw. państwa wysyłającego) w innym państwie (państwie przyjmującym). W odróżnieniu od konsulów zawodowych za swoją pracę nie pobiera wynagrodzenia – pracuje honorowo, stąd i jego nazwa. Często również na własny koszt musi wynająć lokal na urząd konsularny i ewentualnie opłacić personel administracyjny (np. sekretarkę). Niekiedy umowa pomiędzy państwem wysyłającym a konsulem honorowym może przewidywać pewien zwrot wydatków ponoszonych przez niego w związku z prowadzeniem konsulatu (np. koszty wynajmu, wynagrodzenia osób zatrudnionych, opłaty za elektryczność, wodę, itd.)
  Legenda wieków (oryg. fr. La Légende des siècles) – poemat Wiktora Hugo, który w planach autora miał opisywać całą historię ludzkości, postępu cywilizacyjnego i przemian społecznych. Hugo pisał Legendę wieków w latach 1855–1876, tymczasem tworząc również inne utwory. Dzieło to łączy w sobie elementy liryki i epiki, często posługuje się satyrą, zestawia realistyczne obrazy z bogactwem poetyckich wizji. Mimo podejmowania historycznych tematów nie stara się wiernie oddawać realiów przywoływanych epok, zawiera częste nieścisłości faktograficzne. W poemacie najważniejsza jest bowiem symbolika i myśl przewodnia: marsz ludzkości "z ciemności ku światłu". Legenda wieków została wydana w trzech seriach w 1859, 1877 i 1883 oraz w tzw. "wydaniu kompletnym", które zmieniło kolejność utworów i najprawdopodobniej nie było przygotowane przez autora. Do dnia dzisiejszego uważana jest za jedyną epopeję w literaturze francuskiej.
  Fasada – główna, efektowna elewacja budynku, o szczególnie dużej dekoracyjności, często nawet monumentalna, spełniająca funkcje reprezentacyjne wobec całego gmachu, a przez to wyróżniająca się spośród pozostałych elewacji. Zazwyczaj jest to elewacja przednia, jednak w budynkach narożnych mogą istnieć dwie fasady, a w wolno stojących nawet trzy lub wszystkie.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Victor Marie Hugo fr: [viktɔʀ maʀi ygo], Wiktor Hugo (ur. 26 lutego 1802 w Besançon, zm. 22 maja 1885 w Paryżu) – francuski pisarz, poeta, dramaturg i polityk. Jeden z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowy przedstawiciel romantyzmu francuskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.