Haute couture

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wizytówka domu mody Chanel przy placu Vendôme w Paryżu

Haute couture [oːt kuˈtyʁ] (z fr. wysokie krawiectwo) – dział luksusowego krawiectwa, zajmujący się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta (w przeciwieństwie do prêt-à-porter, czyli ubrań dostępnych w gotowej formie, a nie szytych na miarę). Charakteryzują się one wysoką jakością materiałów i wykończeń, często są szyte ręcznie. We Francji, gdzie haute couture się narodziło, termin ten od 1945 roku jest chroniony przez przepisy prawa, co oznacza że domy mody używające tej nazwy są zobowiązane przestrzegać określonych kryteriów (w tym: ręczne szycie, określona liczba pracowników i modelek, przynajmniej dwa warsztaty-pracownie, przynajmniej dwa pokazy różnych kolekcji w roku oraz zużycie określonej powierzchni materiału).

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

Historia[ | edytuj kod]

Rose Bertin (1747–1813) uważana jest za pierwszą z wielkich osobistości francuskiego haute couture. W 1770 roku otworzyła dom mody pod szyldem Le Grand Mogol. Wprowadzona na dwór przez królową Marię Antoninę zaczęła dyktować modę wśród dworskiej elity, zyskując tytuł Ministra Mody.

Christian Dior SA znany również jako Dior – francuski dom mody, założony przez Christiana Diora w 1946 roku we Francji. Przedsiębiorstwo posiada ponad 160 butików na całym świecie. Dior oprócz ubrań posiada również linie kosmetyków. Główna siedziba firmy mieści się w Paryżu.Thierry Mugler (ur. 21 grudnia 1948 w Strasburgu, we Francji) – francuski projektant mody oraz fotograf, założyciel firmy sygnowanej jego nazwiskiem.

Podczas rządów Napoleona III Paryż przekształcił się w „oświecone miasto”, a jego prestiż przyciągał talenty z całej Europy. Młody krawiec pochodzenia angielskiego, Charles Frederick Worth (1826–1895), po przybyciu do francuskiej stolicy i praktyce w domu mody Gagelin, otworzył swój własny, usytuowany w pobliżu placu Vendôme. Wprowadził nowe praktyki reklamowe, czyli pierwsze pokazy mody z udziałem modelek, a także pomysł tworzenia kolekcji. Jego legenda i autopromocja skutkują przyznaniem mu tytułu ojca haute couture, chociaż nie był on ani pierwszym (Rose Bertin, Louis Hippolyte Leroy), ani jedynym twórcą paryskiej haute couture.

Jean Patou urodził się 27 września 1887 r. w Caen w Normandii, zmarł 8 marca 1936 r. w Paryżu pochowany na Cmentarzu Passy. Kreator mody, twórca perfum. Jego projekty kolekcji mody w latach 20. wpisały się w nurt emancypacji kobiet. Był prekursorem kobiecych ubiorów sportowych do gry w golfa czy tenisa. Jean Patou jako pierwszy zaprojektował kostiumy do kąpieli z dzianiny. Jego projekty charakteryzowały się wyjątkową prostotą, a w jego kolekcjach, ubiór zachowując wyrafinowaną elegancję pozwalał kobiecie na swobodę. Perfumy wprowadzone przez Jean Patou są luksusowe i nowoczesne. Najsławniejszy z zapachów "Joy" stworzony w roku 1930 od chwili powstania do dziś sprzedaje się znakomicie.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

Kolejne pokolenia twórców francuskiej haute couture to siostry Callot, Jean Patou, Paul Poiret, Vionnet, Lanvin, Chanel, Schiaparelli, Balenciaga oraz Christian Dior. W latach sześćdziesiątych XX wieku grupa młodych projektantów stworzyła własne domy mody; najbardziej znani z nich to Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, André Courrèges oraz Emanuel Ungaro. Następnie pojawili się także Christian Lacroix, Jean-Paul Gaultier i Thierry Mugler.

Pierre Cardin, pierw. Pietro Cardin (ur. 2 lipca 1922 w San Biagio di Callalta) – francuski projektant mody włoskiego pochodzenia. Jest to najstarszy żyjący projektant mody, a zarazem najdłużej pracujący w zawodzie, tworzy do dziś. W 2008 roku jego kolekcja została pokazana na Riwierze Francuskiej (Lazurowym Wybrzeżu). Iloczas – zjawisko prozodyjne, charakteryzujące się różnicowaniem długości trwania sylab lub głosek. W niektórych językach iloczas różnicuje znaczenie wyrazów. W metryce antycznej iloczas był podstawą organizacji metrum wierszowego.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • François-Marie Grau: La haute couture. Paris: Presses universitaires de France, 2000. ISBN 2-1305-1048-5.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Charles Frederick Worth (także z fr. Charles Frédéric; ur. 13 października 1826 w Bourne w Lincolnshire, zm. 10 marca 1895 w Paryżu), angielski projektant mody damskiej, działający we Francji. Uznawany powszechnie za ojca Haute couture. Popierany i lansowany przez cesarzową Eugenię.
  Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent (ur. 1 sierpnia 1936 w Oranie w Algierii, zm. 1 czerwca 2008 w Paryżu) – francuski projektant mody, współtwórca domu mody Yves Saint Laurent.
  Samogłoska przymknięta tylna zaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to u (zwykła litera u).
  Christian Marie Marc Lacroix (ur. 16 maja 1951 w Arles, we Francji) – francuski projektant mody, założyciel domu mody sygnowanego jego imieniem i nazwiskiem.

  Reklama