• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Haukivesi

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Joroinen (szw. Jorois) - gmina w Finlandii, położona w południowo-wschodniej części kraju, należąca do regionu Etelä-Savo.
  Saimaa (szw. Saima) – sieć jezior w Finlandii południowo-wschodniej, na Pojezierzu Fińskim na wysokości 75,7 m n.p.m. Głównymi jeziorami tworzącymi system Saimaa są: Etelä-Saimaa (właściwe Saimaa, dosł. południowe Saimaa), Pihlajavesi, Orivesi, Haukivesi, Puruvesi i Pyhäselkä.

  Haukivesi – jezioro w południowo-wschodniej Finlandii, jest częścią systemu jezior Saimaa pojezierza Joroinen. Powierzchnia jeziora wynosi 560,43 km², jest to zatem ósme pod względem wielkości jezioro kraju. Leży na terenie gmin Rantasalmi, Varkaus, Joroinen, Savonlinna, Leppävirta i należy do zlewni rzeki Vuoksi.

  Vuoksi (ros. Вуокса, szw. Vuoksen) – rzeka w Finlandii i Rosji, w dorzeczu Newy; wypływa z sieci jezior Saimaa, a uchodzi do jeziora Ładoga jako jedna z największych rzek w jego zlewni.Savonlinna (ze szw. Nyslott – „nowy zamek”) – miasto w południowo-wschodniej Finlandii w regionie Etelä-Savo w dawnej prowincji Finlandia Wschodnia, między jeziorami Hauki i Pihlaja. Liczba mieszkańców wynosi 27 253 (31.12.2005) a gęstość zaludnienia 33,5 mieszkańca/km². Przemysł stoczniowy i elektrotechniczny. W pobliżu zamek Olofsborg zbudowany przez Szwedów na wyspie jeziornej w 1475 roku.

  Na jeziorze znajduje się wiele wysp. Powierzchnia podzielona została na szereg mniejszych regionów: Siitinselkä, Saviluoto, Tahkoselkä, Vuoriselkä, Kuokanselkä, Kuivaselkä, Heposelkä, Peonselkä, Tuunaanselkä, Hiekonselkä, Varparannanselkä, oraz Iso-Haukivesi. Nad jeziorem znajduje się Park Narodowy Linnansaari (fiń. Linnansaaren kansallispuisto).

  Varkaus (przed 1929 Warkaus) – przemysłowe miasto oraz gmina w fińskim regionie Pohjois-Savo w dawnej prowincji Finlandia Wschodnia. Populacja 23 039 mieszkańców (30 lipca 2009). Zajmuje powierzchnię 524,55 km² z czego 138,45 km² stanowi woda. Zagęszczenie ludności 597 mieszkańców na km². Przeważająca część mieszkańców posługuje się językiem fińskim jako językiem ojczystym.Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Haukivesi (Saimaa) (04.211.1.001) (ang.). W: Järviwiki [on-line]. Finnish Environment Institute (SYKE). [dostęp 2018-01-25].
  2. Finnish lakes larger than 40 square kilometers (ang.). Finnish Environment Institute, 2007-05-16. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.