• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hatheburga

  Przeczytaj także...
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Matylda von Ringelheim, Święta Matylda, Matylda Westfalska (ur. ok. 895 w Enger w Westfalii - zm. 14 marca 968 w Kwedlinburgu) – siostra Ottona I Szwabskiego, żona króla Niemiec Henryka I Ptasznika, matka cesarza Ottona I i święta katolicka.
  Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.

  Hateburga (zm. po 909) – córka hrabiego niemieckiego Erwina, pierwsza żona Henryka I Ptasznika, króla Niemiec.

  Henryk I Ptasznik (niem. Heinrich der Vogler) (ur. 876, zm. 2 lipca 936) – książę Saksonii 912–936, król Niemiec 919–936; z saskiej dynastii Ludolfingów.Thietmar z Merseburga (imię to odpowiada współczesnemu Dietmar; ur. 25 lipca 975 prawdopodobnie w Walbeck, zm. 1 grudnia 1018 w Merseburgu) – biskup merseburski, kronikarz, autor kroniki Thietmara, ważnego źródła historii Niemiec i Polski.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Zgodnie z relacją Thietmar z Merseburga, ojciec Hateburgi posiadał liczne posiadłości na terenie Saksonii, które po jego śmierci stały się własnością jego córek. Bogactwo i uroda hrabianki sprawiły, że mimo iż była wdową i mniszką, w 906 poślubił ją syn księcia saskiego Ottona Dostojnego, Henryk. Hateburga urodziła mu syna Thankmara (Tammo). W 909 Henryk porzucił ją dla Matyldy von Ringelheim. Dalsze losy Hatheburgi nie są znane.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Kronika Thietmara, Universitas, Kraków 2005, ​ISBN 83-242-0499-7​, ss. 6, 8, 19.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.782 sek.