• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hatchback  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  AMC Hornet - kompaktowy samochód osobowy produkowany przez amerykańską firmę American Motors Corporation (AMC) w latach 1970 – 1977. Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 3-drzwiowy hatchback, 2-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Następca modelu Rambler American. Do napędu używano silników R6 oraz V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną bądź 3-lub 4-biegową manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Concord.Hot hatch − termin określający sportowe wersje kompaktowych i subokompaktowych samochodów osobowych z 3- lub 5-drzwiowym nadwoziem typu hatchback. Nazwa jest skrótem od hot hatchback.
  Typowe rozmieszczenie słupków nadwozia tego samego modelu (Ford Focus I) w wersjach: 3-bryłowy sedan, 2-bryłowe kombi oraz 2-bryłowy hatchback.

  Hatchback – rodzaj nadwozia samochodowego z dodatkowymi drzwiami z tyłu pojazdu umożliwiającymi dostęp do przestrzeni bagażowej i pasażerskiej. W hatchbackach drugi rząd siedzeń może być składany, co pozwala na łatwe zwiększenie przestrzeni bagażowej. Spotykane są zarówno 2- jak i 3-bryłowe nadwozia typu hatchback. Tylna szyba bywa elementem pokrywy bagażnika, może być razem z nią podnoszona.

  Rover SD1 – model samochodu marki Rover, zaprezentowany w 1976 roku. Miał linię fastback, taką, jaką parę lat wcześniej nadano modelowi Ferrari Daytona. Początkowo w samochodzie stosowano silnik V8 Rovera będący odmianą aluminiowej jednostki Buick. Do lat osiemdziesiątych model SD1 sprzedawał się dobrze, ale później zaczęto go uważać za przestarzały. W roku 1982 poddano go modernizacji, której głównym celem było zwiększenie mocy i osiągów. Powstał model SD1 Vitesse (po francusku "prędkość"), miał tę samą konstrukcję co model SD1 – silnik umieszczony z przodu i napęd na koła tylne poprzez tylny most, ale obniżono i usztywniono zawieszenie, wzmocniono przednie hamulce tarczowe, zastosowano większe obręcze kół i inną przekładnię kierowniczą. Silnik otrzymał elektronicznie sterowany system wtrysku paliwa Lucas, a w głowicach poprawiono kanały dolotowe. Silnik o pojemności 3,5 litra posiadał 190KM i rozpędzał auto od 0 do 100km/h w 7,1 sekundy. Produkcję modelu SD1 zakończono w 1986 roku.Autobianchi - włoskie przedsiębiorstwo produkujące samochody osobowe utworzone w 1955 roku przy pomocy finansowej trzech przedsiębiorstw motoryzacyjnych: Fiat, Pirelli i Bianchi. W latach 80. w ramach koncernu Fiat podporządkowane firmie Lancia.

  Mimo że pierwsze pojazdy z podobną konstrukcją nadwozia powstawały już w latach 30. XX wieku, określenie hatchback funkcjonuje według słownika Merriam-Webster od początku lat 70. Nadwozie typu hatchback wykorzystywane jest i było przez producentów z całego świata, w m.in.: samochodach miejskich, kompaktowych aż po pojazdy klasy klasy średniej-wyższej.

  FSO Polonez - samochód osobowy produkowany przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie od 3 maja 1978 roku do 22 kwietnia 2002 roku. Powstał jako następca Polskiego Fiata 125p, który był jednak produkowany równorzędnie aż do 1991 roku. Przez cały okres produkcji samochód przeszedł kilka większych modernizacji, wprowadzano także kolejne odmiany.Citroën Traction Avant - model samochodu osobowego z przednim napędem produkowanego przez firmę Citroën w latach 1934-1957.

  Spis treści

 • 1 Przegląd
 • 1.1 Hatchback a kombi
 • 1.2 Liftback
 • 2 Pierwsze konstrukcje
 • 3 Rozkwit popularności
 • 3.1 Europa
 • 3.2 Ameryka Północna
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samochód Roku (ang.: Car of the Year – w skrócie COTY) – nazwa konkursu na najlepszy samochód, wybierany spośród samochodów debiutujących na rynku w bieżącym roku kalendarzowym na rok następny.
  Opel Vectra − samochód osobowy klasy średniej produkowany przez koncern General Motors pod niemiecką marką Opel w latach 1988 - 2008. Pojazd został zastąpiony modelem Insignia.
  Fiat Uno – model Fiata z lat 80. i początku lat 90., wybrany samochodem roku 1984. Produkowany we Włoszech od 1983 do 1995 roku. Jego produkcja w innych krajach trwa nadal. W ciągu 10 lat produkcji we Włoszech wyprodukowano 6 milionów egzemplarzy. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1984 model zajął 1. pozycję.
  Nadwozie – część składowa pojazdu, ustawiona na podwoziu lub służąca do montażu jego elementów. Nadwozie składa się ze struktury nośnej i karoserii (poszycia). Pod względem struktury nośnej pojazdy dzielimy na konstrukcje ramowe (nadwozie nieniosące) i samonośne (samoniosące; bezramowe). Istnieją też konstrukcje pośrednie - nadwozie półniosące oraz samonośne z ramami częściowymi.
  Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:
  Autosegment C – niższa, średnia klasa samochodów osobowych, które cechuje zwarta, kompaktowa budowa zapewniająca jednak względny komfort jazdy dla 4 dorosłych osób i umiarkowanie dużą przestrzeń na bagaż. Stąd także inna nazwa segmentu - segment aut kompaktowych.
  Opel Kadett - nazwa modelu samochodu produkowanego w latach 1936 - 1940, a następnie 1962 - 1993, przez firmę Opel. Można wyróżnić następujące generacje tego auta:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.