• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harvey Weinstein  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  System dozoru elektronicznego (SDE) – rozwiązanie prawne pozwalające na odbywanie kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym. Nagroda Akademii za najlepszy film (The Academy Award for Best Motion Picture) to jedna z Nagród Akademii Filmowej (Oscarów). Kategoria za najlepszy film jest jedyną kategorią Oscarów, w której uprawnienia do głosu posiada każdy członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

  Harvey Weinstein (ur. 19 marca 1952 w Queens w Nowym Jorku) – amerykański producent filmowy i przestępca seksualny. Wraz z bratem Bobem założyciel i współprezes wytwórni filmowych Miramax, Dimension Films oraz The Weinstein Company. W 1998 otrzymał Oscara za najlepszy film za Zakochanego Szekspira. Był także producentem takich filmów jak: Pulp Fiction, Angielski pacjent, Gangi Nowego Jorku czy filmowej trylogii Władca Pierścieni.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 2017 został oskarżony o molestowanie seksualne, w wyniku czego został zwolniony z firmy The Weinstein Company.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Flushing, w nowojorskim Queens w rodzinie żydowskiej jako syn Miriam (z domu Postel) i Maxa Weinsteinów. Jego dziadek Joseph „Joe” Weinstein urodził się Głogowie Małopolskim.

  Believe women – amerykański slogan polityczny powstały w ruchu #MeToo. Odnosi się on do postrzeganej konieczności akceptowania oskarżeń dokonanych przez kobiety o molestowanie seksualne lub napaść na tle seksualnym. Sady Doyle, pisząca dla Elle, twierdzi, że wyrażenie to oznacza nie zakładaj, że kobiety jako płeć są szczególnie zwodnicze lub mściwe, i uznawaj, że fałszywe zarzuty są mniej powszechne niż prawdziwe. Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1979, wraz ze swoim bratem Bobem, założył wytwórnię filmową Miramax. Jej nazwa pochodziła od imion rodziców.

  Wytwórnia Miramax Records na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku stała się jako dystrybutor i producent dominującym graczem amerykańskiego kina niezależnego. W 1993 bracia sprzedali swoją firmę korporacji The Walt Disney Company, ale kierowali nią do 2005. W 2005 bracia Weinstein odeszli zakładając The Weinstein Company, którą wspólnie kierowali do roku 2017.

  Wprost” – polski tygodnik społeczno-polityczny wydawany przez Platformę Mediową Point Group. Ukazuje się w formie drukowanej w poniedziałki.Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.

  W 2017, po opublikowaniu artykułu Ronana Farrowa w magazynie „The New Yorker” oraz w następstwie kolejnych publikacji medialnych, został oskarżony o molestowanie seksualne, w wyniku czego został zwolniony z firmy The Weinstein Company.

  Filmy wyprodukowane przez Harveya Weinsteina i jego studia nominowano do Oscara ponad 300 razy, a nagrodzono ponad 80 razy.

  Zarzuty i aresztowanie[ | edytuj kod]

  25 maja 2018 został oskarżony przez nowojorską policję o „gwałt, przestępstwo na tle seksualnym, wykorzystywanie seksualne i molestowanie seksualne w związku z incydentami względem dwóch kobiet”. Tego dnia został aresztowany po poddaniu się policji.

  The Weinstein Company (TWC) – amerykańska wytwórnia filmowa założona w 2005 roku przez braci Harveya i Boba Weinsteinów po tym, jak odeszli oni z Miramaxu. Efekt Weinsteina – globalny trend, w którym ujawniane są zarzuty o wykorzystywanie seksualne przez znanych lub wpływowych mężczyzn. Światowa fala zarzutów rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych w październiku 2017 roku, kiedy to media doniosły o zarzutach wykorzystywania seksualnego wobec producenta filmowego Harveya Weinsteina. Zarzuty te zostały opisane jako „punkt zwrotny” (ang. tipping point) lub „przełomowy moment” (ang. watershed moment) i spowodowały „narodowe rozliczenie” (ang. national reckoning) przeciwko molestowaniu seksualnemu.

  Weinstein został zwolniony z aresztu po tym, jak w jego imieniu wpłacono milion dolarów kaucji. Oddał paszport i musiał nosić na kostce opaskę z czujnikiem elektronicznym, ograniczono mu możliwości podróżowania do regionu Nowego Jorku i Connecticut. Jego prawnik Benjamin Brafman zapowiedział, że Weinstein nie przyzna się do winy.

  BBC News Channel (do 20 kwietnia 2008 BBC News 24) – brytyjski kanał informacyjny, dostępny tylko w przekazie cyfrowym (naziemnym i satelitarnym) oraz w sieciach kablowych i właściwie tylko na terenie Wielkiej Brytanii. Jednak jego odbiór w Polsce jest możliwy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  24 stycznia 2020 usłyszał wyrok wymuszenia aktu seksualnego na swojej asystentce Mimi Haley i zgwałcenia aktorki Jessiki Mann, 11 marca 2020 został prawomocnie skazany na 23 lata więzienia. Po ogłoszeniu wyroku został przetransportowany do Zakładu Karnego Wende w Alden w stanie Nowy Jork. Wraz z kilkoma osadzonymi tam więźniami podczas pandemii COVID-19, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

  Dimension Films - amerykańska wytwórnia filmowa założona w 1992 roku przez braci Boba Weinsteina oraz Harveya Weinsteina. Jej siedziba znajduje się w Nowym Jorku. Studio filmowe należy do The Weistein Company. Bracia Weinstein najczęściej współpracują ze swoją byłą wytwórnią, jaką jest Miramax Films.Czas przemian (ang. Restoration) – amerykańsko-brytyjski film kostiumowy z 1995 roku na podstawie powieści Rose Tremain.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Malena - dramat produkcji włoskiej z 2000 roku w reżyserii Giuseppe Tornatore, ekranizacja opowiadania Luciano Vincenzoniego.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Głogów Małopolski – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głogów Małopolski. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. rzeszowskiego.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  "The New Yorker" – amerykański tygodnik społeczno-polityczny o charakterze liberalnym i szerokiej tematyce, wydawany przez Condé Nast Publications. Ukazuje się rocznie 47 numerów, z czego pięć podwójnych.
  Gandahar – film animowany produkcji francuskiej z 1988 roku. Opowiada o młodym strażniku Sylvainie, który został wysłany by uratować swoją krainę, Gandahar, przed najeźcami z przyszłości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.899 sek.