• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harvey Washington Wiley

  Przeczytaj także...
  Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) – amerykańska agencja rządowa utworzona w 1906. Wchodzi w skład Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych i jest odpowiedzialna za kontrolę żywności (dla ludzi i zwierząt), suplementów diety, leków (dla ludzi i zwierząt), kosmetyków, urządzeń medycznych i urządzeń emitujących promieniowanie (w tym także niemedycznych), materiałów biologicznych i preparatów krwiopochodnych w Stanach Zjednoczonych.Bachelor of Science (BSc, B.Sc., Bc., B.S. lub BS) - z języka łacińskiego Scientiæ Baccalaureus, licencjacki stopień naukowy przyznany w państwach anglosaskich po ukończeniu studiów, które zwykle trwają od trzech do pięciu lat, w zależności od kraju.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Harvey Washington Wiley (ur. 18 października 1844 w Kent, zm. 16 czerwca 1930 w Waszyngtonie) – amerykański chemik, kierował pracami nad Ustawą o czystości żywności i leków w 1906.

  Życiorys[]

  Urodził się 18 października 1844 w gospodarstwie w pobliżu Kent w stanie Indiana jako syn farmera. Ukończył Hanover College (1867), a następnie Indiana Medical College (1871), w którym uzyskał stopień Doctor of Medicine (M.D.) i rozpoczął pracę ucząc chemii. Stopień Bachelor of Science otrzymał na Harvard University (1873), po czym rozpoczął pracę na wydziale chemii Purdue University. W roku 1978 wyjechał do Niemiec, gdzie pracował w Imperial Food Laboratory. Został wówczas członkiem Gesellschaft Deutscher Chemiker (Niemieckiego Towarzystwa Chemicznego).

  Ustawa o czystości żywności i leków (ang. Pure Food and Drug Act) - amerykańska ustawa z 1906 roku. Jej uchwalenie było związane ze wskazywaną przez demaskatorów złą jakością znajdujących się na rynku produktów spożywczych oraz leków.Purdue University – amerykańska uczelnia wyższa o statusie uniwersytetu publicznego, z siedzibą w West Lafayette w stanie Indiana. Powstała w 1869 roku. Obecnie kształci ponad 40 tysięcy studentów, z czego ok. 3/4 stanowią słuchacze studiów licencjackich. Zatrudnia ponad 6,5 tysiąca pracowników naukowych. Patronem uczelni jest przemysłowiec i filantrop John Purdue (1802-1876), który odegrał niezwykle ważną rolę przy zakładaniu uniwersytetu.

  W 1882 Wiley otrzymał nominację na stanowisko dyrektora Departamencie Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Tam zwrócił uwagę na federalne prawo żywności i leków. Stał się budowniczym koalicji w celu wsparcia regulacji prawa dotyczącego żywności i leków. Jego ustawa o czystości żywności i leków weszła w życie w 1906; w tym samym roku założył Agencję Żywności i Leków.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.American Chemical Society (ACS) – stowarzyszenie naukowe z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, zajmujące się wspieraniem różnych zagadnień związanych z chemią i naukami pokrewnymi. Stowarzyszenie zostało założone w 1876 roku na Uniwersytecie Nowojorskim. Aktualnie ACS liczy 160000 członków rozproszonych po całym świecie. ACS wydaje czasopismo Journal of the American Chemical Society. 22-25 sierpnia 2010 roku odbył się w Bostonie 240 zjazd członków towarzystwa.

  Był założycielem Association of Official Agricultural Chemists (1884). W roku 1893 został prezesem American Chemical Society.

  W 1912 roku zrezygnował z pełnienia funkcji dyrektora Departamentu Rolnictwa z powodu licznych kontrowersji związanych ze swoją ustawą. Pracował od tego czasu w Good Housekeeping Institute, aż do swojej śmierci.

  Przypisy[]

  1. Harvey W. Wiley (ang.). FDA Consumer magazine. [dostęp 2016-03-10].
  2. Dale A. Stirling. Harvey W. Wiley. „Toxicological Sciences”. 67 (2), s. 157–158, 2002. DOI: 10.1093/toxsci/67.2.157 (ang.). 
  3. Harvey Washington. W: Encyclopædia Britannica. Chisholm, Hugh (red.). Wyd. 12. 1922. (ang.)
  4. Centennial of FDA (ang.). Food and Drug Administration, 2006. [dostęp 2016-03-13].
  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.United States Department of Agriculture (obyczajowo ang. Agriculture Department lub USDA) (siedziba: 38°53′12″N 77°01′47″W/38,886667 -77,029722) – departament Stanów Zjednoczonych, odpowiednik polskiego ministerstwa rolnictwa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.