Harvey Murray Glatman (ur. 10 grudnia 1927 w Nowym Jorku, zm. 18 września 1959 w Więzieniu Stanowym San Quentin ) – amerykański seryjny morderca i gwałciciel, który w latach 1957-1958 zamordował w Los Angeles trzy kobiety.
Harvey Glatman był synem Ophelii Gold i Alberta Glatmana. Urodził się w nowojorskiej dzielnicy Bronx, a dorastał w Denver.
Za przyczynę zabójstw dokonanych przez Glatmana można uznać jego wygląd: był niski, miał duże, odstające uszy. To być może powodowało, że nie interesowały się nim kobiety. Już w dzieciństwie odkrył u siebie skłonności sadystyczne – marzył o wiązaniu i kneblowaniu kobiet. W 1945 roku został skazany na 5 lat więzienia za napaść na tle seksualnym. Gdy wyszedł na wolność, zamieszkał w Los Angeles.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).
Pierwszego morderstwa dokonał 1 sierpnia 1957 roku. Podając się za fotografa, zaprosił do swego "studia" modelkę. Zaproponował jej zdjęcie na okładkę pisma z historiami kryminalnymi. Warunkiem było to, by dała się związać i zakneblować. Dziewczyna się zgodziła. Wtedy Glatman dwukrotnie ją zgwałcił. Następnie wywiózł w odludne miejsce i tam udusił, a ciało zakopał.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Kolejne dwa morderstwa popełnił w marcu i lipcu 1958 roku. Oba były bliźniaczo podobne do pierwszego zabójstwa. Gdy znalazł kolejną modelkę, postanowił zabrać ją na zdjęcia w plener. W pewnym momencie Glatman usiłował zastraszyć dziewczynę pistoletem. Ta przerażona wyskoczyła z auta, ale mężczyzna schwytał ją i oboje zaczęli się szarpać. Całą sytuację zobaczył przejeżdżający drogą policjant, który obezwładnił Glatmana.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Sadysta (ang. Captivity) – filmowy thriller z 2007 roku, koprodukcja amerykańsko-rosyjska, reżyserem którego jest Roland Joffé.
W czasie przeszukiwania domu podejrzanego znaleziono fotografie trzech zamordowanych kobiet. Gdy przedstawiono mu dowody łączące go z morderstwami, natychmiast przyznał się do tych czynów. Harvey Murray Glatman został skazany na karę śmierci w komorze gazowej. Wyrok wykonano 18 września 1959 roku.
Komora gazowa – urządzenie do uśmiercania ludzi (m.in. w związku z wykonywaniem wyroku śmierci) trującym gazem. Ma postać hermetycznej komory lub pomieszczenia, wyposażonego w instalację umożliwiającą przeprowadzenie reakcji chemicznej, w wyniku której powstaje śmiercionośny gaz – zwykle cyjanowodór – oraz usunięcie i neutralizację tego gazu. Zwykle istnieją w niej okna, aby świadkowie mogli obserwować przebieg egzekucji. Ostatnią egzekucję w komorze gazowej wykonano w 1999 roku w stanie Arizona w USA.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

Warto wiedzieć że... beta
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Kara śmierci (kara główna, kara ostateczna, najwyższy wymiar kary) – kara polegająca na pozbawieniu życia sprawcy przestępstwa stosowana od początków istnienia prawa, różnie w zależności od krajów, systemów prawnych i epok, najczęściej za czyny uniwersalnie pojmowane jako zbrodnie takie jak zabójstwo lub zdrada stanu, ale także za drobniejsze przestępstwa, w tym skierowane przeciw mieniu lub nawet występki obyczajowe, jak cudzołóstwo. Była bądź jest też zapisana w prawach religijnych różnych wyznań.
Seryjny morderca – określenie opisujące osobę, która dopuściła się dwóch lub więcej morderstw w oddzielnych epizodach.
Więzienie Stanowe San Quentin (San Quentin State Prison) - więzienie położone w Stanach Zjednoczonych, na północ od San Francisco. Zajmuje powierzchnię 1.7 km². Zostało otwarte w lipcu 1852 r. i jest najstarszym tego typu obiektem w Kalifornii. Wybudowali je mający w nim zamieszkać przyszli więźniowie, którzy przez okres jego konstrukcji byli skoszarowani na statku więziennym Waban. Do 1933 r. przebywali tu zarówno mężczyźni jak i kobiety aż do wybudowania więzienia żeńskiego w Tehachapi.