• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harvard Medical School  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Ernest Gruening (ur. 6 lutego 1887 w Nowym Jorku, zm. 26 czerwca 1974 w Waszyngtonie) – polityk amerykański związany z Partią Demokratyczną.Harvey Williams Cushing (ur. 8 kwietnia 1869, zm. 7 października 1939) – amerykański lekarz, neurochirurg, jeden z twórców neurochirurgii i jej zastosowania w endokrynologii oraz leczeniu nowotworów mózgu. Wprowadził narzędzia metody operacyjne, które umożliwiały opanowanie krwawień z naczyń mózgowych, chirurgiczne leczenie neuralgii nerwu trójdzielnego oraz zabiegi na przysadce.

  Harvard Medical Schoolamerykańska wyższa szkoła medyczna, stanowiąca jeden z dziewięciu wydziałów Harvard University. Od wielu lat znajduje się w czołówce szkół medycznych na świecie. Zarówno w 2010, jak i w 2011 zajęła pierwsze miejsce w rankingu miesięcznika U.S. News & World Report prezentującym najlepsze amerykańskie wyższe szkoły medyczne w zakresie badań naukowych.

  Charles Krauthammer (ur. 13 marca 1950 w Nowym Jorku, zm. 21 czerwca 2018 w Atlancie) – amerykański publicysta konserwatywny. Morton Henry Prince (ur. 21 grudnia 1854 w Bostonie, zm. 31 sierpnia 1929 w Bostonie) – amerykański lekarz, neurolog i psychiatra. Jeden z założycieli czasopisma "Journal of Abnormal Psychology" w 1906 roku i jego wieloletni redaktor. Utworzył Harvard Psychological Clinic w 1927.

  W 2012 na Harvard Medical School uczy się 705 studentów na studiach lekarskich magisterskich (M.D.), 147 na stomatologicznych magisterskich (D.M.D.), 556 na studiach doktorskich (Ph.D.), oraz 155 na łączonych (M.D. – Ph.D. program).

  Pierwszy rok na Harvard Medical School składa się zwykle z 165 studentów medycyny, oraz 35 stomatologii. Po egzaminie wstępnym, studenci całego roku są dzieleni na 5 grup noszących imię sławnych absolwentów Harvard Medical School. Większość studentów pierwszorocznych mieszka w Vanderbilt Hall, znajdującym się naprzeciwko szkoły. M.D.-Ph.D program pozwala uzyskać tytuł M.D. na Harvard Medical School, oraz Ph.D na innym wydziale Harvardu, bądź na Massachusetts Institute of Technology. Nauka w tej szkole jest wyjątkowa, ponieważ w dużym stopniu opiera się na studium przypadku.

  Jack William Szostak (ur. 9 listopada 1952 w Londynie) – amerykański biolog, profesor genetyki w Massachusetts General Hospital.Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.

  HMS jest trzecią najstarszą szkołą medyczną w Stanach Zjednoczonych. Została założona 19 września 1782 przez Johna Warerena, Benjamina Waterhouse i Aarona Dextera. Pierwsze wykłady zostały poprowadzone w piwnicy Ratusza w Harvardzie, a następnie w Kaplicy Holdena. Uroczyste odebranie dyplomów pierwszego rocznika, złożonego zaledwie z dwóch osób, odbyło się w 1788.

  John Michael Crichton (ur. 23 października 1942 w Chicago, zm. 4 listopada 2008 w Los Angeles) – amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Autor znanych powieści określanych jako technothrillery, które popularność zyskały dzięki adaptacjom filmowym (np. Park Jurajski w reżyserii Stevena Spielberga). Był także pomysłodawcą i producentem serialu Ostry dyżur oraz autorem scenariuszy wielu filmów, m.in. Twister.Elliot Proctor Joslin (ur. w czerwcu 1869 w Oxford w stanie Massachusetts w USA - zm. 28 stycznia 1962), amerykański diabetolog i założyciel znanej kliniki diabetologicznej nazywanej Joslin Clinic.

  Laureaci Nagrody Nobla związani ze szkołą[ | edytuj kod]

  Piętnastu badaczy pracujących na Harvard Medical School jest laureatami Nagrody Nobla. W sumie, za pracę w laboratoriach Harvard Medical School zdobyli 9 nagród Nobla (8 z fizjologii lub medycyny, oraz 1 Pokojową Nagrodę Nobla). Byli to:

  Dr Joseph Warren (ur. 11 czerwca 1741 - zm. 17 czerwca 1775), amerykański lekarz, który odegrał wiodącą rolę w amerykańskiej organizacji Patrioci w Bostonie w pierwszych dniach rewolucji amerykańskiej, został prezydentem rewolucyjnego Massachusetts Provincial Congress. Brał udział w dniu bitwy pod Lexington i Concord, które są powszechnie uważane za rozpoczęcie amerykańskiej Wojny Rewolucyjnej. 14 czerwca 1775 przyznano mu stopień generała dywizji, on jednak ruszył do walki nie jako dowódca ale jak zwykły żołnierz i poniósł śmierć w bitwie pod Bunker Hill 17 czerwca 1775 roku. Jego śmierć uwiecznił w malarstwie John Trumbull, Śmierć generała Warrena w bitwie pod Bunker Hill. Wiele miejscowości w USA nosi jego imię.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
 • George Minot William Murphy – (Fizjologia lub Medycyna, 1934), za odkrycia związane z leczeniem wątroby w przypadkach anemii
 • Fritz Lipmann – (Fizjologia lub Medycyna, 1953) za odkrycie koenzymu A i jego pośredniczącej roli w metabolizmie
 • John Enders, Frederick Chapman Robbins* oraz Thomas Huckle Weller – (Fizjologia lub Medycyna, 1954) za odkrycie zdolności wirusa polio do wzrostu w kulturach różnych typów tkanek
 • Baruj Benacerraf – (Fizjologia lub Medycyna, 1980) za ich odkrycia dotyczące determinowanych genetycznie struktur na powierzchni komórek, które regulują odpowiedzi immunologiczne
 • David H. Hubel oraz Torsten Wiesel – (Fizjologia lub Medycyna, 1981) za odkrycia dotyczące przekazywania informacji w układzie wzrokowym
 • Herbert Abrams, Eric Chivian oraz James Muller – (Pokojowa Nagroda Nobla, 1985) nagroda dla ruchu Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej, który został zapoczątkowany przez pracowników HMS
 • Joseph Murray – (Fizjologia lub Medycyna, 1990) za odkrycia dotyczące transplantacji narządów i komórek w leczeniu ludzkich chorób (razem z E. Donnall Thomas z Fred Hutchinson Cancer Research Center)
 • Linda B. Buck** – (Fizjologia lub Medycyna, 2004) za odkrycia związane z receptorami węchowymi i organizacją układu węchowego (razem z Richard Axel z Columbia University)
 • Jack Szostak – (Fizjologia lub Medycyna, 2009) za odkrycie, jak chromosomy są chronione przez telomery i enzym telomerazę (razem z Elizabeth Blackburn z University of California oraz Carol Greider z Johns Hopkins University)
 • William Parry Murphy (ur. 6 lutego 1892 roku, zm. 9 października 1987 roku) – amerykański lekarz, laureat Nagrody Nobla.John Franklin Enders (ur. 10 lutego 1897 w West Hartford, Connecticut, zm. 8 września 1985 w Waterford (Connecticut)) – amerykański naukowiec, mikrobiolog, bakteriolog, w 1954 roku laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za dokonanie odkrycia, że wirus polio namnaża się w tkankach zwierzęcych. Przyczyniło się to do stworzenia szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina. Nagrodę razem z nim otrzymali: Thomas Huckle Weller i Frederick Chapman Robbins.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Frederick Chapman Robbins (ur. 25 sierpnia 1916, zm. 4 sierpnia 2003) - amerykański naukowiec, pediatra, wirusolog. Studiował na Uniwersytecie w Missouri, W 1940 roku ukończył Harvard Medical School i pracował jako bakteriolog w Szpitalu Dziecięcym Medical Center w Bostonie. W maju 1952 roku przeniósł się do Cleveland w Ohio, gdzie został mianowany profesorem pediatrii na Western Reserve University School of Medicine. Był też Dyrektorem Departamentu Pediatrii i chorób zakaźnych w Cleveland Metropolitan General Hospital.
  Wiesel Torsten Nils – (ur. 3 czerwca 1924 r. w Uppsali, Szwecja) – neurobiolog szwedzki, profesor na uczelni Harvard Medical School w Bostonie (od 1968 r.).
  Fritz Albert Lipmann (ur. 12 czerwca 1899 w Królewcu, zm. 24 lipca 1986 w Poughkeepsie) – amerykański biochemik pochodzenia niemieckiego, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizjologii lub medycyny w 1953. Nagrodę uzyskał za odkrycie koenzymu A.
  Bill Frist, właśc. William Harrison Frist (ur. 22 lutego 1952 w Nashville w stanie Tennessee) – polityk amerykański, były senator ze stanu Tennessee (1995-2007), członek Partii Republikańskiej.
  Thomas Huckle Weller (ur. 15 czerwca 1915, zm. 23 sierpnia 2008) – amerykański naukowiec, lekarz pediatra, bakteriolog, wirusolog, uhonorowany w 1954 roku Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za dokonanie odkrycia, że wirus polio namnaża się w tkankach. Przyczyniło się to do stworzenia szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina. Nagrodę razem z nim otrzymali: John Franklin Enders i Frederick Chapman Robbins. Thomas Huckle Weller od 1950 roku był profesorem Uniwersytetu Harvarda w Cambridge.
  Christian Boehmer Anfinsen, Jr. (ur. 26 marca 1916 w Monessen, Pensylwania, zm. 14 maja 1995 w Randallstown, Maryland) – biochemik amerykański.
  Międzynarodowy ruch "Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej" (ang. International Physicians for the Prevention of Nuclear War – IPPNW) jest międzynarodowym stowarzyszeniem narodowych organizacji medycznych, których celem jest zapobieganie zagrożeniom związanym z wojną jądrową i dążenie do całkowitego zniesienia broni jądrowej. Ruch zapoczątkowali w roku 1980 dr Bernard Lown z Harvard School of Public Health i dr Jewgienij Czazow z Uniwersytetu Kardiologicznego ZSRR w związku z panującą w tym okresie zimną wojną. Wspólna korespondencja doprowadziła w grudniu 1980 do spotkania w Genewie sześciu amerykańskich i radzieckich lekarzy, na którym zdecydowano o powołaniu organizacji i ustalono jej cele.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.