• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harvard College Observatory  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) znajduje się w Cambridge, Massachusetts (USA) przy 60 Garden Street. Jest to najbardziej zróżnicowana instytucja astrofizyczna na świecie. Naukowcy CfA przeprowadzają szeroki program badań astronomicznych i astrofizycznych. Misją Centrum jest szerzenie naszej wiedzy i zrozumienia Wszechświata poprzez badania i edukację w zakresie astronomii i astrofizyki oraz Nauk o Ziemi.Spektroskopia – nauka o powstawaniu i interpretacji widm powstających w wyniku oddziaływań wszelkich rodzajów promieniowania na materię rozumianą jako zbiorowisko atomów i cząsteczek. Spektroskopia jest też często rozumiana jako ogólna nazwa wszelkich technik analitycznych polegających na generowaniu widm.
  Filie[ | edytuj kod]

  Obserwatorium ma trzy filie:

 • Oak Ridge w Massachusetts, w którym znajduje się teleskop zwierciadlany o średnicy 155 cm i kamera Schmidta o średnicy 60 cm,
 • Climax w Kolorado będąca stacją wysokogórską zajmującą się głównie badaniem Słońca,
 • Boyden Station koło Bloemfontein w Republice Południowej Afryki.
 • Naukowcy i darczyńcy związani z obserwatorium[ | edytuj kod]

  William Cranch Bond, pierwszy dyrektor Obserwatorium Harvarda (w latach 1839-1859)
 • William Cranch Bond (1789–1859) – amerykański astronom, odkrywca Hyperiona – ósmego satelity Saturna (1848) i wynalazca elektrycznego chronografu.
 • Edward Charles Pickering (1846-1919) – amerykański astronom, prowadził badania w dziedzinie fotometrii. Dyrektor Obserwatorium Harvarda w latach 1877-1919.
 • Henrietta Swan Leavitt (1868–1921) – amerykańska astronom, która w 1912 r. wykryła zależność pomiędzy okresem i jasnością absolutną cefeid, co umożliwiło pomiar odległości galaktyk i gromad gwiazd zawierających cefeidy. Jako pierwsza skatalogowała gwiazdy zmienne w Obłoku Magellana.
 • DeLisle Stewart (1870–1941) – amerykański astronom, w obserwatorium w Arequipie wykonał zdjęcia, dzięki którym William Henry Pickering odkrył księżyc Saturna Febe.
 • John Adams Whipple (1822–1891) – amerykański fotograf i wynalazca, pionier fotografii nocnej.
 • Annie Jump Cannon (1863–1941) – amerykańska astronom, jedna z twórców systemu klasyfikacji gwiazd wg ich temperatur.
 • Cecilia Payne-Gaposchkin (1900–1979) – brytyjsko-amerykańska astronom, która w 1925 r. jako pierwsza zasugerowała, że Słońce zbudowane jest głównie z wodoru.
 • Willem Jacob Luyten (1899–1994) – holendersko-amerykański astronom, odkrywca gwiazdy Luytena.
 • Bohdan Paczyński (1940–2007) – polski astronom i astrofizyk, zajmujący się głównie teorią ewolucji gwiazd, dysków akrecyjnych, mikrosoczewkowania grawitacyjnego oraz rozbłyskami gamma.
 • Catherine Wolfe Bruce (1816–1900) – fundatorka teleskopów dla obserwatorium.
 • Ernst Öpik (1893–1985) – estoński astronom, który zaproponował istnienie odległego okołosłonecznego obłoku materii, z którego miałyby pochodzić komety (Obłok Oorta).
 • Luyten 726-8 – jedna z najbliższych gwiazd, jest ona równocześnie najbliższą gwiazdą podwójną, znajduje się w gwiazdozbiorze Wieloryba. Jest odległa od Słońca o ok. 8,7 lat świetlnych. Te obie, związane ze sobą gwiazdy – choć bliskie – nie są widoczne gołym okiem.Galaktyka (z gr. γαλα – mleko) – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 10do 10 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kometa – małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by wiatr słoneczny mógł znacząco zmienić kierunek ich ruchu.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Cefeidy (zwane też gwiazdami typu δ Cephei lub cefeidami klasycznymi od nazwy gwiazdozbioru Cefeusza) – gwiazdy zmienne pulsujące, nadolbrzymy, których jasność zmienia się z okresem od 1 do 150 dni.
  Obłok Oorta (znany też pod nazwą obłoku Öpika-Oorta) – hipotetyczny, sferyczny obłok, składający się z pyłu, drobnych okruchów i planetoid obiegających Słońce w odległości od 300 do 100 000 j.a.. Składa się głównie z lodu i zestalonych gazów takich jak amoniak czy metan. Rozciąga się do około jednej czwartej odległości do Proxima Centauri i około tysiąckrotnie dalej niż pas Kuipera i dysk rozproszony, gdzie krążą znane obiekty transneptunowe. Zewnętrzne granice obłoku Oorta wyznaczają granicę dominacji grawitacyjnej Układu Słonecznego
  Arequipa - miasto w Peru, położone na wysokości 2325 m n.p.m. w otoczeniu gór Cordillera Volcanica. Jest stolicą regionu Arequipa i drugim co do wielkości miastem w Peru - zaraz po stolicy Limie - liczącym obecnie ok. 762 tys. mieszkańców.
  William Cranch Bond (ur. 9 września 1789 w Falmounth, USA - zm. 29 stycznia 1859 w Cambridge) – amerykański astronom i wynalazca.
  John Adams Whipple ( ur. 10 października 1822 w Grafton w Massachusetts, zm. w 1891) – amerykański wynalazca, fotograf i pionier fotografii nocnej. Jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych wyprodukował substancje chemiczne używane w dagerotypach. Otrzymał nagrodę za jedne z najwcześniejszych fotografii Księżyca, a także był pierwszym, który sfotografował gwiazdy inne niż Słońce (Wegę i gwiazdę wielokrotną – Kastor).

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.201 sek.