• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

  Przeczytaj także...
  (10234) Sixtygarden – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 63 dni w średniej odległości 2,99 j.a. Została odkryta 27 grudnia 1997 roku w Obserwatorium Kleť w pobliżu Czeskich Budziejowic przez Jana Tichą i Miloša Tichego. Nazwa planetoidy pochodzi od adresu Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, mieszczącego się przy 60 Garden Street. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (10234) 1997 YB8.Wszechświat – wszystko, co fizycznie istnieje: cała przestrzeń, czas, wszystkie formy materii i energii oraz prawa fizyki i stałe fizyczne określające ich zachowanie. Słowo „wszechświat” może być też używane w innych kontekstach jako synonim słów „kosmos” (w rozumieniu filozofii), „świat” czy „natura”. W naukach ścisłych słowa „wszechświat” i „kosmos” są równoważne.
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.
  Wejście do CfA od strony Madison Street

  Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) znajduje się w Cambridge, Massachusetts (USA) przy 60 Garden Street. Jest to najbardziej zróżnicowana instytucja astrofizyczna na świecie. Naukowcy CfA przeprowadzają szeroki program badań astronomicznych i astrofizycznych. Misją Centrum jest szerzenie naszej wiedzy i zrozumienia Wszechświata poprzez badania i edukację w zakresie astronomii i astrofizyki oraz Nauk o Ziemi.

  NASA (National Aeronautics and Space Administration) (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act, zastępując poprzednika – National Advisory Committee for Aeronautics. Jest wydziałem Departamentu Obrony USA i jest mu bezpośrednio podległa.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Nazwa planetoidy (10234) Sixtygarden pochodzi od adresu CfA.

  Centrum zostało założone w 1973 roku jako wspólna inicjatywa Smithsonian Institution i Harvard University. Składa się z Harvard College Observatory i Smithsonian Astrophysical Observatory. Obecnym kierownikiem CfA, od 2004 roku, jest Charles R. Alcock. Poprzednim kierownikiem – w latach 1982–2004 – był Irwin I. Shapiro, a wcześniej – George B. Field (1973–1982).

  Obserwatorium Harvarda (Harvard College Observatory) – obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Harvarda (Harvard University w Cambridge) w USA. Wraz z Smithsonian Astrophysical Observatory od 1973 roku tworzy Centrum Astronomiczne Harvard-Smithsonian.Charles Roger Alcock (ur. 15 czerwca 1951 w Windsorze) – angielsko-nowozelandzki astronom pracujący w Stanach Zjednoczonych, od 2004 roku dyrektor Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge (Massachusetts).

  Finansowanie[ | edytuj kod]

  W 2010 roku struktura finansowania budżetu CfA była następująca:

 • NASA: 70%
 • Smithsonian Institution: 22%
 • National Science Foundation: 4%
 • Departament Energii Stanów Zjednoczonych: 1%
 • Fundacja Annenberga: 1%
 • Inne źródła: 2%.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Warto wiedzieć że... beta

  Astrofizyka – dziedzina nauki leżąca na pograniczu fizyki i astronomii, zajmująca się badaniem procesów fizycznych w skali astronomicznej oraz budową i prawami rządzącymi obiektami astronomicznymi. Tematem badań astrofizyki są procesy fizyczne we Wszechświecie dotyczące takich obiektów jak gwiazdy, galaktyki, materia międzygwiezdna oraz ich wzajemne oddziaływanie.
  Irwin I. Shapiro (ur. 1929 w Nowym Jorku) – amerykański astrofizyk. Od 1982 roku profesor uniwersytetu w Harvardzie. Przez 22 lata, od 1982 do 2004, był kierownikiem Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.
  Instytut Smithsona (ang. Smithsonian Institution) – największy na świecie kompleks muzeów i ośrodków edukacyjno-badawczych, mieszczący się głównie w Waszyngtonie; powstał w roku 1846 jako fundacja na podstawie testamentu brytyjskiego chemika i mineraloga Jamesa Smithsona; finansuje i organizuje badania naukowe, wydawanie książek i czasopism, prowadzi wymianę publikacji z zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Na cześć instytutu jedną z planetoid nazwano (3773) Smithsonian.
  Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.
  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.
  Smithsonian Astrophysical Observatory (SAO) (Smithsoniańskie Obserwatorium Astronomiczne) – instytut badawczy Smithsonian Institution znajdujący się w Cambridge (Massachusetts) w Stanach Zjednoczonych, gdzie – wspólnie z Harvard College Observatory (HCO) – tworzy Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA).
  Departament Energii Stanów Zjednoczonych lub ang. The United States Department of Energy (DOE) – to urząd federalny Stanów Zjednoczonych Ameryki zajmujący się problemami energii i bezpieczeństwa materiałów nuklearnych. Do zadań DOE należą: amerykański program broni nuklearnych, produkcja reaktorów atomowych dla amerykańskiej floty, oszczędność energii, badania w zakresie energii, odpady promieniotwórcze, i krajowa produkcja energii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.