• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Haruo Akimoto

  Przeczytaj także...
  Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

  Haruo Akimoto (jap. 秋元波留夫 Akimoto Haruo, ur. 29 stycznia 1906 w Matsumoto, zm. 25 kwietnia 2007)japoński lekarz neurolog i psychiatra, przewodniczący Japońskiego Towarzystwa Psychiatrii i Neurologii. Ukończył Szkołę Medyczną Uniwersytetu Tokijskiego w 1929 roku. Był wykładowcą na Uniwersytecie Hokkaido, potem na Uniwersytecie Tokijskim, a następnie profesorem na Uniwersytecie Kanazawa. W 1958 otrzymał katedrę psychiatrii na Uniwersytecie Tokijskim, w 1966 roku przeszedł na emeryturę. Kierownik Narodowego Centrum Neurologii i Psychiatrii, a potem kierownik Metropolitalnego Szpitala Matsuzawa w Tokio.

  Matsumoto (jap. 松本市, Matsumoto-shi) - miasto w Japonii, w prefekturze Nagano, w środkowej części wyspy Honsiu, w rowie tektonicznym Fossa Magna.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Był autorem licznych artykułów i monografii, pozostał aktywny naukowo także po ukończeniu 100 lat.

  Uniwersytet Tokijski (jap. 東京大学, Tōkyō-daigaku, w skrócie Tōdai) - jedna z czołowych uczelni w Japonii. Ma 10 wydziałów, na których kształci się 30 tys. studentów, w tym ok. 2 tys. z zagranicy. W 2009 r. w światowym rankingu szkół wyższych, był jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Japonii, najlepszym w Azji i trzecim na świecie .DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.

  Wybrane prace[]

 • Epilepsy and schizophrenia. Tozai Igaku 7: 192–200 (1940)
 • Epilepsy research and John Hughlings Jackson. J. Jpn. Epilepsy Society 7: 1–12 (1989)
 • What I learnt from studying epilepsy: Epileptology and myself. Psychiatry and Clinical Neurosciences (2004) DOI: 10.1111/j.1440-1819.2003.01223.x
 • Bibliografia[]

 • Yutaka Honda: Professor Haruo Akimoto (1906−2007). Psychiatry and Clinical Neurosciences 61 (5), s. 579 (2007)DOI: 10.1111/j.1440-1819.2007.01715.x
 • Annual Report
 • Uniwersytet Hokkaido (jap. 北海道大学, ); (ang Hokkaido University) – japońska uczelnia państwowa w Sapporo (Hokkaido). W zakres jej dydaktycznej i badawczej działalności wchodzą zagadnienia z wielu obszarów wiedzy, np. rolnictwa i rybołówstwa, medycyny, prawa, pedagogiki, nowoczesnych technik inżynierii i innych. W światowym rankingu uniwersytetów w roku 2010, Uniwersytet Hokkaido zajął 175 miejsce. W ramach badań naukowych Uniwersytet współpracuje z wieloma uczelniami na całym świecie (w tym – w Polsce). Jest macierzystą uczelnią laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, profesora Akira Suzuki (zobacz: reakcja Suzuki).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.