• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harry Brown - film

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Plan B, właściwie Benjamin Paul Ballance-Drew (ur. 22 października 1983 w Londynie) – brytyjski piosenkarz, raper, producent muzyczny i aktor.

  Harry Brownbrytyjski thriller z 2009 roku w reżyserii Daniela Barbera.

  Obsada[]

 • Michael Caine jako Harry Brown
 • Emily Mortimer jako Frampton
 • Iain Glen jako Childs
 • Liam Cunningham jako Sid
 • Jack O’Connell jako Marky
 • David Bradley jako Leonard
 • Charlie Creed-Miles jako Hickock
 • Raza Jaffrey jako Ojciec Bracken
 • Joseph Gilgun jako Kenny
 • Amy Steel jako Pielęgniarka
 • Chris Wilson jako Daniel Ladlow
 • Klariza Clayton jako Sharon
 • Sean Harris jako Stretch
 • Lee Oakes jako Dean
 • Ben Drew jako Noel
 • Forbes KB jako Troy
 • Claire Hackett jako Jean
 • i inni.

  Jack O’Connell (ur. 1 sierpnia 1990 w Derby w Wielkiej Brytanii) – brytyjski aktor znany m.in. z roli Jamesa Cooka w serialu Kumple oraz roli Pukeya Nichollsa z To właśnie Anglia.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Fabuła[]

  Harry Brown jest emerytowanym marines mieszkającym w Londynie. Swoje życie spędza między szpitalem, gdzie leży ciężko chora żona Kath a barem Sida, gdzie gra w szachy ze swoim jedynym przyjacielem Leonardem. Po śmierci Kath Leonard mówi Harry'emu o młodocianym gangu, który go zastrasza i dla własnej obrony nosi stary bagnet; wdowiec zaleca mu pójście na policję. Kiedy Leonard zostaje zamordowany, inspektor Frampton i jej partner sierżant Hickock prowadzą śledztwo w tej sprawie. Odwiedzają Browna, ale nie mają dobrych wieści: policja nie znalazła żadnych dowodów przeciwko gangowi, oprócz bagnetu. Bezsilność policji zmusza emeryta do wzięcia spraw w swoje ręce.

  Amy F. Steel, znana także jako Amy Steel Pulitzer (ur. 3 maja 1960 roku w Pensylwanii) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna.Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .

  Zdobywa broń od gangsterów-ćpunów, do których meliny przychodzi z pozorem zakupu pistoletu do rzekomego zabijania gołębi. Sytuacja kończy się zaatakowaniem przez Harry'ego jednego z ćpunów nożem, ostatecznie zastrzeliwując obu i skradnięciem całej ich broni przeznaczonej na sprzedaż. Po ich uśmierceniu oblewa całą ich meline łatwopalnym płynem i oboje martwi płoną wraz ze swym przyczółkiem, gdzie znajduje się również plantacja marihuany. Harry ucieka z płonącej siedziby wyrzutków samochodem terenowym, który również się tam znajduje, zabierając ze sobą ućpaną dziewczynę leżącą na kanapie w jednej z izb meliny. Podwozi ją pod szpital, gdyż jest nieprzytomna pod wpływem narkotyków, zostawia jej w kamizelce nieco gotówki odkrytej w torbie z bronią, włącza klakson w samochodzie w celu zaalarmowania personelu szpitalnego i pieszo ucieka.

  Chris Wilson (ur. 5 maja 1981) – perkusista punkowego zespołu Good Charlotte. Można go usłyszeć na płycie The Chronicles of Life and Death. W 2005 roku opuścił zespół z powodu kłopotów zdrowotnych. Obecnie gra w pop-rockowym zespole The Summer Obsession.Marihuana (z hiszp. mariguana, marihuana; z hindi गांजा trl. gāndźā) – wysuszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis sativa) zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające agonistycznie na receptory kanabinoidowe, podobnie jak anandamid – ludzki endogenny kannabinoid. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy.

  Harry zaczyna mścić się na ulicznym gangu za śmierć przyjaciela, zabijając po kolei zdobytą bronią kolejnych jego członków.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Harry Brown w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Harry Brown w bazie filmweb.pl
 • Harry Brown w bazie stopklatka.pl
 • Oficjalna strona filmu (ang.)



 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dreszczowiec (ang. thriller) – rodzaj utworu sensacyjnego, powieści, filmu lub serialu telewizyjnego, mającego wywołać u czytelnika bądź widza dreszcz emocji. Wykorzystuje on głównie napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy utworu. Fabuła podąża w kierunku punktu kulminacyjnego. Napięcie zazwyczaj pojawia się, gdy główny bohater znajduje się w niebezpiecznej sytuacji, z której ucieczka wydaje się niemożliwa. Życie bohatera zazwyczaj jest zagrożone, ponieważ niespodziewanie lub nieświadomie znalazł się w śmiertelnym zagrożeniu lub potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od podgatunku fabuła thrillera opiera się zwykle na obronie jakiegoś dobra – życia ludzkiego, państwa, społeczności; zaskakujące rozwiązanie akcji następuje pod koniec utworu. Zwykle celem fabuły jest odkrycie, kto jest zabójcą spośród osób, których bohater nie podejrzewał. Prekursorem thrillera w filmie był Alfred Hitchcock (Ptaki). W literaturze elementy thrillera pojawiają się od lat 60. XX wieku (m.in. u Fredericka Forsytha, Alistaira MacLeana).
  David Bradley (ur. 17 kwietnia 1942 w Barnsley w Wielkiej Brytanii). Brytyjski aktor teatralny i kinowy, znany z roli Argusa Filcha w filmach o Harrym Potterze.
  Iain Glen (ur. 24 czerwca 1961 w Edynburgu) – brytyjski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny pochodzący ze Szkocji. Były mąż Susannah Harker.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.