• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harry Boye Karlsen

  Przeczytaj także...
  Lyn Fotball − norweski klub piłkarski ze stolicy kraju Oslo, założony w 1896 roku. Nazwa "Lyn" oznacza "błyskawica". Klub posiada również silną sekcję narciarską. Lyn awansował do Tippeligaen w 2000 roku, po wygraniu Adeccoligaen (2. liga). W najwyższej klasie rozgrywkowej 4 razy z rzędu zajmował 3. miejsce (od 2001 do 2005) i kwalifikował się do rozgrywek Pucharu UEFA. Od 2006 do 2008 w klubie tym występował Polak z norweskim obywatelstwem - Tomasz Sokołowski, syn byłego reprezentanta Polski Kazimierza Sokołowskiego.National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim.
  Adeccoligaen, druga najwyższa klasa rozgrywkowa profesjonalnego futbolu w Norwegii, grająca systemem wiosna-jesień. Przed 2005 rokiem nazywana była po prostu "1. divisjon" (1. dywizja), jednak zmieniła nazwę na Adecco, która to firma stała się jej głównym sponsorem. Dwa pierwsze zespoły bezpośrednio awansują do Tippeligaen. Do 2010 roku trzy kolejne awansowały do baraży o grę w Tippeligaen w kolejnym sezonie, lecz w 2011 roku baraże zostały zniesione. Cztery ostatnie zespoły spadają do "2. divisjon" (3. ligi). Adeccoligaen liczy 16 zespołów.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Harry Boye Karlsen (ur. 14 marca 1920 w Horten - zm. 8 stycznia 1994 w Larviku) – piłkarz norweski grający na pozycji obrońcy lub pomocnika. W swojej karierze rozegrał 58 meczów w reprezentacji Norwegii i strzelił w nich 4 gole.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Karierę piłkarską Karlsen rozpoczął w klubie Lyn Fotball. W 1945 roku zadebiutował w nim w pierwszej lidze norweskiej. W latach 1945 i 1946 zdobył z Lyn dwa Puchary Norwegii. W 1947 roku przeszedł do FK Ørn-Horten. Występował w nim do końca 1951 roku. Na początku 1952 roku został zawodnikiem Larvik Turn & IF. W latach 1953, 1955 i 1956 wywaczył z nim trzy tytuły mistrza Norwegii. W 1959 roku zakończył w Larviku swoją karierę.

  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.Reprezentacja Norwegii w piłce nożnej mężczyzn – zespół piłkarski, biorący udział w imieniu Norwegii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo norweskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Norweski Związek Piłki Nożnej. Reprezentacja Norwegii od 1908 roku jest członkiem FIFA, a od 1954 – UEFA.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Norwegii Karlsen zadebiutował 16 czerwca 1946 w wygranym 2:1 towarzyskim meczu z Danią, rozegranym w Oslo. W swojej karierze grał w eliminacjach do MŚ 1954 i na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach. Od 1946 do 1956 roku rozegrał w kadrze narodowej 58 meczów, w których strzelił 4 gole.

  XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.Puchar Norwegii w piłce nożnej, zwany często po prostu "puchar" lub "NM" w Norwegii. Jego oficjalna nazwa to NM SAS Braathens Cup z powodu głównego sponsora, linii lotniczych SAS Braathens. NM to skrót od "norgesmesterskap", co znaczy dokładnie "Mistrzostwa Norwegii". Pierwsza edycja pucharu miała miejsce w 1902, jednak nie uzyskał on znaczenia ogólnokrajowego aż do roku 1963 roku. W 1963 po raz pierwszy mogły w nim wystąpić kluby z północnej części kraju. Podział był spowodowany złym systemem połączeń komunikacyjnym z północą kraju oraz wiarą, że kluby z tamtych rejomów nie są w stanie konkurować na tym samym poziomie z bogatymi i utytułowanymi klubami z południa (Bodø/Glimt FK, jeden z nowych przybyszów z północy dotarł nawet do czwartej rundy w swoim debiucie).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Harry Boye Karlsen w bazie National Football Teams (ang.)
 • Warto wiedzieć że... beta

  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.