• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harrow - Londyn

  Przeczytaj także...
  Harrow School (w skrócie: Harrow) – prywatna szkoła średnia dla chłopców, położona w Harrow, dzielnicy Londynu. W szkole Harrow nauki odbywały się od 1243, ale za oficjalną datę założenia szkoły przyjmuje się rok 1572. Harrow leży w granicach London Borough of Harrow.Charing Cross, obecnie część Westminsteru w centralnym Londynie, pierwotnie wioska Charing, gdzie król Edward I Długonogi umieścił pomnik ku czci swej żony Eleonory Kastylijskiej. Znajduje się tam stacja kolejowa Charing Cross.
  Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  Harrow – dzielnica Londynu leżąca w gminie Harrow, położona w odległości 16,9 km od centrum Londynu (Charing Cross). Posiada kody pocztowe HA1, HA2 i HA3.

  Harrow jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako "Herges".

  Według stanu na rok 2011, populacja Harrow wynosiła 80,213 mieszkańców, wliczając sąsiadujące dzielnice West Harrow i Harrow on the Hill.

  Na terenie znajduje się prywatna szkoła średnia dla chłopców Harrow School, w której na początku XIX wieku uczył się poeta George Gordon Byron. Uczęszczali do niej także piosenkarz James Blunt i aktor Benedict Cumberbatch. Inne znane osoby pochodzące z Harrow to m.in. polityk Diane Abbott, piosenkarz Peter André, bokser Audley Harrison, muzyk Elton John, piosenkarka Kate Nash, lekkoatleta Malcolm Nokes, trener piłkarski Stuart Pearce i projektantka mody Vivienne Westwood.

  Malcolm Cuthbert Nokes (ur. 20 maja 1897 w Edmonton w Londynie, zm. 22 listopada 1986 w Alton) – brytyjski lekkoatleta (młociarz), medalista olimpijski z 1924.Stuart Pearce (ur. 24 kwietnia 1962 roku w Londynie) – trener piłkarski i były angielski piłkarz, występujący na pozycji obrońcy. Jako zawodnik przez dwanaście lat związany był z Nottingham Forest F.C., z którym zdobył dwa Puchary Ligi Angielskiej. To w czasie występów w tym klubie, dzięki determinacji i agresywnemu stylowi gry na pograniczu faulu, otrzymał pseudonim "Psycho". Z reprezentacją Anglii, w której barwach rozegrał 78 meczów, grał w Mundialu 1990 oraz w Euro 1996 i 1992. Po zakończeniu kariery piłkarskiej rozpoczął pracę szkoleniową w Manchesterze City. Od lutego 2007 roku jest selekcjonerem młodzieżowej reprezentacji Anglii. Został też mianowany na trenera reprezentacji Wielkiej Brytanii na Igrzyska Olimpijskie w Londynie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Geograph Britain and Ireland - photograph every grid square! (ang.). www.geograph.org.uk. [dostęp 2015-03-13].
  2. The Domesday Book Online - Middlesex (ang.). www.domesdaybook.co.uk. [dostęp 2015-03-13].
  Warto wiedzieć że... beta

  West Harrow - dzielnica Londynu, leżąca w gminie London Borough of Harrow. W 2011 dzielnica liczyła 10373 mieszkańców.
  Kate Nash (ur. 6 lipca 1987 w Londynie) – angielska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek. Zasłynęła przebojem „Foundations” w 2007 roku, a jej debiutancki album Made of Bricks dotarł do 1. miejsca na brytyjskiej liście sprzedaży. Jest zdobywczynią Brit Award dla najlepszej artystki (2008). Początkowo nagrywająca materiał w gatunku indie pop i związana z koncernem Universal Music Group, od 2012 roku działa jako niezależna artystka tworząca muzykę bardziej zwróconą w stronę rocka alternatywnego. Nash ma na swoim koncie także osiągnięcia aktorskie, wystąpiwszy w kilku amerykańskich i brytyjskich filmach, a przede wszystkim popularnym amerykańskim serialu GLOW dla platformy Netflix. Jest także czynną działaczką feministyczną.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  James Blunt, właściwie James Hillier Blount (ur. 22 lutego 1974 roku w Tidworth w hrabstwie Wiltshire) – brytyjski piosenkarz. Były oficer armii brytyjskiej. Stacjonował w Kosowie w 1999 roku w oddziałach Life Guards. Wojenne doświadczenia często przewijają się w jego utworach. Piosenkarz wspomaga charytatywnie wiele organizacji związanych z ochroną środowiska.
  Benedict Timothy Carlton Cumberbatch (ur. 19 lipca 1976 w Londynie) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.
  George Gordon Noel Byron, lord Byron (ur. 22 stycznia 1788 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1824 w Missolungi) – jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów.
  Audley Hugh Harrison (ur. 26 października 1971 w Londynie) – brytyjski bokser. Podczas igrzysk olimpijskich w Sydney (2000) został pierwszym w historii brytyjskim pięściarzem, który zdobył złoty medal w wadze superciężkiej. Od 2001 roku walczy zawodowo. Były mistrz Europy EBU (2010) w wadze ciężkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.