• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harrison Afful

  Przeczytaj także...
  Asante Kotoko Football Club - ghański klub piłkarski grający obecnie w Ghana Telecom Premier League. Klub ma siedzibę w Kumasi. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Kumasi Sports Stadium, który może pomieścić 51.500 widzów.Puchar Narodów Afryki 2008 był 26. edycją turnieju. Po decyzji CAF odbył się on w Ghanie, od 20 stycznia do 10 lutego 2008.
  Espérance Sportive de Tunis (arab. لترجي الرياضي التونسي, znany także jako EST, taraji) - tunezyjski klub piłkarski, grający obecnie w Championnat de Tunisie, mający siedzibę w stolicy kraju, Tunisie.

  Harrison Afful (ur. 24 czerwca 1986 w Kumasi) – piłkarz ghański grający na pozycji prawego obrońcy.

  Kariera klubowa[]

  Afful pochodzi z miasta Kumasi. Piłkarską karierę rozpoczął w klubie Feyenoord Academy, będącej filią holenderskiego klubu Feyenoord Rotterdam. W 2005 roku zadebiutował w jego barwach w ekstraklasie Ghany. W 2007 roku został wypożyczony do klubu z rodzinnego miasta Kumasi, Asante Kotoko. Grał tam do 2008 roku, a następnie powrócił do Feyenoord Academy, a w 2009 roku odszedł do Espérance Tunis. W 2015 trafił do Columbus Crew.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Claude Le Roy (ur. 6 lutego 1948 roku), francuski trener piłkarski. Od połowy lat 80. pracuje najczęściej w Afryce, gdzie prowadził reprezentację Senegalu, Demokratycznej Republiki Konga oraz dwukrotnie Kamerunu. Od września 2006 roku jest selekcjonerem Ghany.Od 2012 roku jest znowu selekcjonerem Reprezentacji DR Konga z którą zakwalifikował się do Mistrzostw Afryki 2013.

  Kariera reprezentacyjna[]

  W 2008 roku Afful został powołany przez Claude'a Le Roy do reprezentacji Ghany na Puchar Narodów Afryki 2008, nie mając zaliczonego debiutu w kadrze A. Wcześniej zawodnik występował w reprezentacji U-20.

  Bibliografia[]

 • Profil w bazie National Football Teams (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.
  West African Football Academy Sporting Club – ghański klub piłkarski, grający w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Goma Fetteh. Klub został założony jako akademia holenderskiego klubu Feyenoord.
  Ghańska Premier League - pierwsza, ghańska liga w piłce nożnej, która działa od roku 1956. Głównymi dominatorami rozgrywek, już od wielu lat są Hearts of Oak Akra oraz Asante Kotoko.
  Kumasi - miasto stołeczne regionu Aszanti w Ghanie, zlokalizowane na południu kraju, około 250 km na północny zachód od Akry. Z powodu zróżnicowanej roślinności w obszarze znane jest jako "Miasto-Ogród". Około 32 km na południe od Kumasi leży największe naturalne jezioro w Ghanie, Bosumtwi.
  Ghana (Republika Ghany, ang. Republic of Ghana) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza "Król - Wojownik". Pochodzi od przedkolonialnego, średniowiecznego Imperium Ghany, które jednak rozciągało się na terenach dzisiejszego Mali i Mauretanii. Handel z Europejczykami został po raz pierwszy nawiązany już w XV w., natomiast przedkolonialne królestwo Aszanti zachowało niepodległość aż do roku 1870, w którym to zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Niepodległość odzyskała w roku 1957.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.