• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harriet Lane Levy

  Przeczytaj także...
  Albert Abraham Michelson (ur. 19 grudnia 1852 w Strzelnie, zm. 9 maja 1931 w Pasadenie) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w 1907 za konstrukcję interferometru.Gertrude Stein (ur. 3 lutego 1874 w Pittsburghu, zm. 27 lipca 1946 w Paryżu) - amerykańska pisarka, poetka i feministka. Miała wpływ na rozwój modernistycznej sztuki i literatury. Większość życia spędziła we Francji.
  Jack London, właśc. John Griffith Chaney (ur. 12 stycznia 1876 w San Francisco, zm. 22 listopada 1916 w Glen Ellen) – amerykański pisarz.

  Harriet Lane Levy (ur. 1867, zm. 1950) – amerykańska pisarka, autorka pamiętnika „920 O’Farrell Street”.

  Urodziła się w bogatej rodzinie żydowskiej i wychowała w San Francisco. Krewna noblisty Alberta Abrahama Michelsona.

  W autobiografii „920 O’Farrell Street” opisuje napięcia etniczne wśród wyższych klas San Francisco oraz presję środowiska na młode kobiety do dobrego zamążpójścia w oczekiwaniu na podniesienie statusu społecznego. Intelektualność Levy spowodowała, że zamiast wyjść za mąż ukończyła w 1886 studia na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i stała się znaczącą pisarką popularnych w San Francisco publikacji. San Francisco Call i The Wave publikowały ją na równi z Jackiem Londonem i Frankiem Norrisem. Levy była zapalonym kolekcjonerem sztuki, przyjaciółką z lat dziewczęcych Alice B. Toklas oraz znajomą Gertrude Stein. Podróżowała. Wielokrotnie odwiedzała Paryż. W późniejszych latach przez dwa lata mieszkała w Paryżu z Toklas. W 1910, w wieku 47 lat roku powróciła do San Francisco, gdzie jako niezależna kobieta kontynuowała swoje intelektualne zainteresowania (psychologią i filozofią chrześcijańską) aż do śmierci w 1950 roku.

  Alice Babette Toklas (ur. 30 kwietnia 1877 w San Francisco, zm. 7 marca 1967 w Paryżu) - partnerka pisarki Gertrude Stein.Psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Benjamin Franklin Norris, Jr., znany jako Frank Norris (ur. 5 marca 1870, Chicago; zm. 25 października 1902, San Francisco) – amerykański powieściopisarz naturalista.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.