Harold Ramis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harold Allen Ramis (ur. 21 listopada 1944 w Chicago, zm. 24 lutego 2014 tamże) – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Najbardziej znany z roli Egona Spenglera w filmie Pogromcy duchów.

Odlotowcy (ang. Airheads) - film komediowy z 1994 roku w reżyserii Michaela Lehmanna. W Polsce film ten znany jest także pod tytułem "Radiogłowi".Ryan Lee Stiles (ur. 22 kwietnia 1959 w Seattle) – nominowany do nagrody Emmy amerykański aktor i komik. Znany jest z improwizacji w programie Whose Line Is It Anyway? i serialu The Drew Carey Show.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Chicago w stanie Illinois w rodzinie żydowskiej jako syn Ruth (z domu Cokee) i Nathana Ramisa, którzy byli właścicielami Ace Food & Liquor Mart na dalekiej północnej stronie miasta. W czerwcu 1958 ukończył Stephen K. Hayt Elementary School. W 1962 został absolwentem Nicholas Senn High School. W 1966 ukończył studia na Uniwersytecie Waszyngtona, gdzie był członkiem Alpha Xi bractwa Zeta Beta Tau.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Wkrótce dołączył do grupy komediowej The Second City, gdzie występowali również Bill Murray, Gilda Radner, John Candy, Dan Aykroyd, Eugene Levy, Catherine O’Hara, Nia Vardalos, Ryan Stiles, Mike Myers, Steve Carell, Tina Fey, Amy Poehler i Stephen Colbert. Zaistniał jako współscenarzysta komedii Johna Landisa Menażeria (1978) z Johnem Belushi i Timem Mathesonem, a potem komedii Ivana Reitmana Pulpety (1979) z Billem Murrayem i Mattem Cravenem. W 1980 zadebiutował jako reżyser komedii sportowej Golfiarze z udziałem Chevy’ego Chase’a.

Bill Murray; właśc. William James Murray (ur. 21 września 1950 w Wilmette w stanie Illinois) – amerykański aktor filmowy, pisarz, komik. Nominowany do Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Między słowami (2003) w reżyserii Sofii Coppoli. Za tę samą kreację otrzymał nagrodę Złotego Globu w kategorii Najlepszy aktor w komedii lub musicalu.Mike Myers, właściwie Michael Myers (ur. 25 maja 1963 w Scarborough, w kanadyjskiej prowincji Ontario) – brytyjsko - kanadyjski aktor komediowy, komik, scenarzysta i producent filmowy.

Zagrał postać Russella Ziskey w komedii wojennej Ivana Reitmana Szarże (1981) i użyczył swojego głosu jako Zeke w filmie animowanym Heavy Metal (1981). Wyreżyserował potem komedię W krzywym zwierciadle: Wakacje (1983) z Chevy’m Chase’em. Był autorem scenariusza komedii Pogromcy duchów (1984) i sequela Pogromcy duchów II (1989), gdzie także wystąpił w roli doktora Egona Spenglera.

Menażeria – amerykański film fabularny z 1978 roku w reżyserii Johna Landisa. Film realizowano w Eugene, Cottage Grove, w stanie Oregon oraz Universal City, w stanie Kalifornia.Heavy Metal – amerykańsko-kanadyjski film animowany z gatunku science fiction. Na ekrany wszedł w 1981. Był często nagradzanym zbiorem opowiadań, które wyszły spod rąk młodych wówczas twórców, obecnie mających ogromny dorobek przy tworzeniu kasowych filmów m.in. w Hollywood. Film doczekał się kontynuacji i adaptacji gry.

Zmarł z powodu powikłań związanych z chorobą krwi, z którą zmagał się od 4 lat.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Chicago Tribune to jeden z 5 największych dzienników amerykańskich, wydawana w Chicago (Illinois) przez Tribune Company. Wcześniej występowała pod nazwą "World`s Greatest Newspaper" . Najważniejsza gazeta okręgu metropolitarnego Chicago i środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.
Dzień Świstaka (ang. Groundhog Day) - amerykański film fabularny (komedia romantyczna) z 1993 roku, w reż. Harolda Ramisa.
Nawrót depresji gangstera (tytuł oryg. Analyze That) – film fabularny koprodukcji amerykańsko-australijskiej z 2002 roku w reżyserii Harolda Ramisa. Sequel filmu Depresja gangstera (1999).
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Reklama