• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Haro 11

  Przeczytaj także...
  Rzeźbiarz (łac. Sculptor, dop. Sculptoris, skrót Scl) – słabo widoczny gwiazdozbiór nieba południowego, w całości widoczny na południe od równoleżnika 51°N, wprowadzony w 1752 roku przez francuskiego astronoma, kartografa i duchownego Nicolasa Louisa de Lacaille′a, pierwotnie jako Atelier Rzeźbiarza, lecz nazwa została potem skrócona. Wyobrażany jako stół z narzędziami rzeźbiarskimi i obrabianym popiersiem. W północnej części gwiazdozbioru, w pobliżu gwiazdy α Sculptoris, znajduje się południowy biegun Galaktyki, jeden z dwóch punktów, w których oś obrotu naszej Galaktyki przecina sferę niebieską.Galaktyki nieregularne (Irr – od ang. Irregular) – są galaktykami, które nie mają określonego symetrycznego kształtu. Stanowią ok. 5% populacji wszystkich galaktyk.
  Masa Słońca M ⊙ {displaystyle M_{odot }} – pozaukładowa jednostka używana w astronomii do określania mas obiektów astronomicznych (gwiazd, gromad, galaktyk itp.).

  Haro 11 (również PGC 2204 lub ESO 350-38) – galaktyka nieregularna, znajdująca się w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza w odległości 300 milionów lat świetlnych. Została odkryta w 1956 roku przez meksykańskiego astronoma Guillermo Haro.

  Galaktyka gwiazdotwórcza (ang. Starburst galaxy) – galaktyka, w której zachodzi wyjątkowo intensywny proces formowania nowych gwiazd w porównaniu z procesem powstawania gwiazd obserwowanym w większości galaktyk. Proces ten jest zwykle skutkiem kolizji lub bliskiego spotkania dwóch galaktyk. Przykładami galaktyk, w których występują niezwykle intensywne procesy powstawania gwiazd, są Galaktyka Cygaro, Galaktyki Czułki, IC 10 czy Haro 11.Zderzenie galaktyk – zjawisko astronomiczne, które zachodzi, gdy dwie lub więcej galaktyk nachodzi na siebie, zaburzając nawzajem swoje pola grawitacyjne. Proces taki trwa zwykle setki milionów lat i często prowadzi do połączenia się galaktyk w jedną.

  Galaktyka Haro 11 jest galaktyką gwiazdotwórczą. Obserwacje tej galaktyki prowadzą do wniosku, że powstała ona w wyniku zderzenia dwóch galaktyk, z których starsza była bogata w gwiazdy, a młodsza była bogata w gaz. Haro 11 formuje gwiazdy w wyjątkowo dużym tempie około 20 mas Słońca konwersji gazu w gwiazdy rocznie. Haro 11 jest jedną z najbliższych galaktyk tego typu.

  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.Profesor Guillermo Haro (ur. 21 marca 1913, zm. 26 kwietnia 1988) – meksykański astronom, współodkrywca obiektów Herbiga-Haro.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Frenzied Star Birth in Haro 11 (ang.). ESO, 2010-08-09. [dostęp 2014-04-01].
 • Haro 11 w bazie SIMBAD (ang.)
 • Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.