• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harlow

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Mark John Hall (ur. 11 stycznia 1997) – amerykański zapaśnik walczący w stylu wolnym. Złoty medalista mistrzostw panamerykańskich w 2018. Mistrz świata juniorów w 2016 i 2017 i kadetów w 2014 roku.
  Great Parndon – część miasta Harlow w Anglii, w hrabstwie Essex. Leży 28 km na zachód od miasta Chelmsford i 32 km na północny wschód od centrum Londynu.
  Położenie dystryktu w hrabstwie Essex

  Harlow – miasto i dystrykt w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Essex, na północny wschód od Londynu. W 2011 roku dystrykt liczył 81 944 mieszkańców.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Konflikty etniczne w XXI wieku[ | edytuj kod]

  W sierpniu 2016 roku w Harlow doszło do głośnego zabójstwa Polaka. Pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego Arkadiusz Jóźwiak, był – według ustaleń policji – przypadkową ofiara grupy angielskich nastolatków w wieku 14-16, w kontekście nasilających się po Brexicie nastrojów antypolskich w Wielkiej Brytanii. W sprawie wyjaśnienia okoliczności zabójstwa Polaka do Londynu przyjechało niebawem jednocześnie aż trzech polskich ministrów. Kilka dni po zabójstwie polska społeczność w Harlow zorganizowała 700 osobowy marsz milczenia. Po marszu doszło do kolejnego pobicia dwóch Polaków przez brytyjskich sprawców. Miesiąc po zabójstwie Polaka, główny podejrzany o bezpośrednie sprawstwo 15 latek, został zwolniony do domu za kaucją

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Dzielnice[ | edytuj kod]

 • Bush Fair, Church Langley, Great Parndon, Harlow Common, Little Parndon and Hare Street, Mark Hall, Netteswell, Old Harlow, Staple Tye, Sumners and Kingsmoor i Toddbrook.
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Czechy Hawierzów
 • Norwegia Stavanger
 • Francja Vélizy-Villacoublay
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Neighbourhood Statistics
  2. Polak zabity w Harlow w Wielkiej Brytanii to tomaszowianin, DziennikŁódzki.pl, http://www.dzienniklodzki.pl/wiadomosci/tomaszow-mazowiecki/a/polak-zabity-w-harlow-w-wielkiej-brytanii-to-tomaszowianin,10574246/
  3. Gazeta Współczesna: Zabójstwo Polaka w Harlow. 43-letni Arkadiusz Jóźwiak nie żyje. Sześciu nastolatków aresztowanych, Współczesna.pl, http://www.wspolczesna.pl/polska-i-swiat/a/zabojstwo-polaka-w-harlow-43letni-arkadiusz-jozwiak-nie-zyje-szesciu-nastolatkow-aresztowanych,10571750/
  4. MSZ: rodzina Polaka zabitego w Harlow otrzyma wsparcie polskich władz, PolskieRadio.pl, http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1662203,MSZ-rodzina-Polaka-zabitego-w-Harlow-otrzyma-wsparcie-polskich-wladz
  5. Interwencja ministrów ws. zabójstwa Polaka – bezprecedensowa, Gazeta Bałtycka, http://gazetabaltycka.pl/polityka/interwencja-ministrow-ws-zabojstwa-polaka-bezprecedensowa
  6. Jest śledztwo polskiej prokuratury ws. pobicia Polaków w Harlow, PolskieRadio.pl, http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1665471,Jest-sledztwo-polskiej-prokuratury-ws-pobicia-Polakow-w-Harlow
  7. Tomaszowianin brutalnie skatowany w angielskim Harlow, NaszTomaszow.pl, https://www.nasztomaszow.pl/na-sygnale/tomaszowianin-brutalnie-skatowany-w-angielskim-harlow/
  8. Zabił Polaka w Harlow? Wypuścili go na wolność, Fakt.pl, http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/glowny-podejrzany-ws-smierci-polaka-w-harlow-wypuszczony/dbtryms
  9. Ordnance Survey linked data
  Brexit (ang. Brexit, od British ‘brytyjski’ i exit ‘wyjście’) – potoczna nazwa procesu opuszczania przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej, zapoczątkowanego przez referendum w czerwcu 2016 roku.Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
  Warto wiedzieć że... beta

  Essex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północny wschód od Londynu, nad Morzem Północnym, zaliczane do tzw. Home Counties. Nazwa hrabstwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu anglosaskiego Królestwa Esseksu.
  Czechy (czes. Česko), Republika Czeska (czes. Česká republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga. Kraj składa się z trzech historycznych krain – Czech właściwych, Moraw i czeskiej części Śląska. Na powierzchni 78 866 km² żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 94% to Czesi. Państwo czeskie dzieli się na czternaście krajów. Czechy są republiką parlamentarną, demokratycznym państwem prawa o liberalnym systemie rządów, opartym na swobodnej rywalizacji partii i ruchów politycznych. Głową państwa jest prezydent. Naczelnym organem władzy ustawodawczej jest parlament z Izbą Poselską i Senatem, władzy wykonawczej rząd z czternastoma ministerstwami, a władzy sądowniczej Sąd Konstytucyjny i Sąd Najwyższy. Czechy są członkiem wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, Unii Europejskiej, NATO, strefy Schengen, Rady Europy, OECD i Grupy Wyszehradzkiej.
  Netteswell lub Nettleswell – dzielnica miasta Harlow, w Anglii, w Essex, w dystrykcie Harlow. W 2011 osada liczyła 7423 mieszkańców.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Stavanger (wym. [stɑˈʋɑŋjær]) – norweskie miasto portowe (założone w 1125 roku) i gmina leżąca w okręgu Rogaland, na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.