• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harlingen - gmina

  Przeczytaj także...
  Franekeradeel – gmina w Holandii, w prowincji Fryzja. Powstała ona w 1984 r. poprzez połączenie dawnej gminy o tej samej nazwie, miasta Franeker oraz części gminy Barradeel. Na terenie gminy znajduje się kilkanaście miejscowości: Achlum, Boer, Dongjum, Firdgum, Franeker, Herbaijum, Hitzum, Klooster-Lidlum, Oosterbierum, Peins, Peitersbierum, Ried, Schalsum, Sexbierum, Tzum, Tzummarum oraz Zweins.Autostrada A31 (nl. Rijksweg 31) - holenderska autostrada długości 66,9 km. Znajduje się w całości w prowincji Friesland. Rozpoczyna się na węźle Knooppunt Zurich z A7 łącząc autostradę z Leeuwarden, Drachten gdzie ponownie krzyżuje się z autostradą A7 (węzeł Knooppunt Drachten). Miejscami jest oznakowana jako droga ekspresowa N31 (nl. Autoweg 31).
  Harlingen (fryz. Harns) - miasto w północnej Holandii, we Fryzji, położone nad Zatoką Waddenzee (Morze Północne). Jest portem handlowym i rybackim. Posiada ok. 16 tys. mieszkańców.

  Harlingen – gmina w północnej Holandii, w prowincji Fryzja. Według danych na luty 2014 roku zamieszkiwało ją 15 975 mieszkańców. Siedzibą administracyjną jest miejscowość Harlingen.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Gmina położona jest w północnej części kraju, w północnej części prowincji. Siedziba gminy położona jest w odległości ok. 27 km na wschód od stolicy prowincji- Leeuwarden. Gminę przecina autostrada A31. Na północy przebiega droga prowincjonalna N390.

  Hollands Kroon – gmina w Holandii, w prowincji Holandia Północna. Gminę utworzono 1 stycznia 2012 z połączenia gmin Wieringen, Wieringermeer, Anna Paulowna i Niedorp.Texel - wyspa w Holandii, wysunięta najdalej na zachód w grupie Wysp Zachodniofryzyjskich. Całe terytorium wyspy oraz otaczające je wody stanowią gminę miejską Texel, wchodzącą w skład prowincji Holandia Północna. Oddzielona na północy cieśniną od wyspy Vlieland. Siedziba władz mieści się w Den Burg.

  Graniczy z 6 gminami:

 • Terschelling na północy,
 • Franekeradeel na wschodzie,
 • Súdwest-Fryslân na południu,
 • Hollands Kroon na południowym zachodzie,
 • Texel na zachodzie,
 • Vlieland na północnym zachodzie.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. harlingen.nl: Het College van B&W (niderl.). [dostęp 2014-07-15].
  2. Baza Centralnego Biura Statystycznego Holandii (niderl.). statline.cbs.nl. [dostęp 2014-04-20].
  3. Harlingen w bazie kodów pocztowych GeoPostcodes (ang.). geopostcodes.com. [dostęp 2014-04-20].
  Terschelling (fryz. Skylge) - wyspa i gmina w Holandii we Fryzji w archipelagu Wysp Zachodniofryzyjskich. Powierzchnia gminy to 674.00km², z czego 585.90km² to woda. Na wyspie rozwinięta turystyka i rolnictwo. Najbardziej znaną atrakcją jest odbywający się w plenerze coroczny Oerol Festival, poza tym wyspa słynie z prowadzonych od 1840 roku upraw żurawiny, która stała się ważnym elementem lokalnej kultury. Ośrodek administracyjny to wieś West-Terschelling.Vlieland (fryz. Flylân) - wyspa i gmina w Holandii we Fryzji w archipelagu Wysp Zachodniofryzyjskich. Powierzchnia gminy to 315,79km², z czego 275,78km² to woda. Najmniejsza z wysp fryzyjskich, druga najrzadniej zaludniona gmina Holandii po Schiermonnikoog. Ośrodek administracyjny i jedyna miejscowość na wyspie to wieś Oost-Vlieland. Wyspa zawdzięcza kameralny charakter otaczającym ją mieliznom, które aż do XX wieku ograniczały jej kontakty z resztą Holandii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Leeuwarden (fryz. Ljouwert) – miasto w północnej Holandii, w pobliżu wybrzeża Morza Północnego. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Fryzja. Liczy około 90 tys. mieszkańców.
  Súdwest Fryslân – gmina w prowincji Fryzja w Holandii. W 2014 roku zamieszkiwało ją 84 258 mieszkańców. Gmina ma bardzo dużą powierzchnię - 841,56 km², jednak aż 381,92 km² zajmuje woda. Gmina powstała w 2011 roku z połączenia Bolsward, Nijefurd, Sneek, Wonseradeel oraz Wymbritseradeel. W 2014 roku dołączona została także Boarnsterhim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.736 sek.