• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harer

  Przeczytaj także...
  Region Ludu Hareri (amh. ሀረሪ ሕዝብ ክልል) – jeden z regionów administracyjnych we wschodniej części Etiopii, otoczony ze wszystkich stron przez region Oromia. Stolicą regionu jest miasto Harar.Emirat (arab. imarah, l. mnoga imarat) – islamskie państwo lub prowincja, którego panujący władca nosi tytuł emira. Odpowiednik zachodnioeuropejskiego księstwa.
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.

  Harer (amh. ሐረር) - miasto we wschodniej Etiopii, na Wyżynie Somalijskiej, ośrodek administracyjny prowincji Hareri. Ufortyfikowane miasto zostało w 2006 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Od X do XII wieku miasto stanowiło odrębne państwo-miasto, a w XVI posiadało status niezależnego emiratu. W 2. połowie XIX w wyniku podbojów Menelika II Harer włączono do Etiopii. Na północ i zachód od Hareru znajdują się zespoły prehistorycznych malowideł skalnych i monumentalnych grobowców. Miasto stanowi ośrodek handlu i rzemiosła, występuje przemysł włókienniczy i spożywczy.

  Menelik II, właśc. Sahle Marjam (amh. ደግማዊ ምኒልክ, dägmawi Menilek) (ur. 17 sierpnia 1844 w Ankober, zm. 12 grudnia 1913 w Addis Abebie) – cesarz etiopski w latach 1889–1913, odznaczony Orderem Salomona.Wyżyna Somalijska, Płaskowyż Somalijski – północno-wschodnia część Wyżyny Wschodnioafrykańskiej, ograniczona od zachodu tektonicznym zapadliskiem Rowu Abisyńskiego, położona na obszarze Etiopii i Somalii.

  W czerwcu 2006 miasto zamieszkiwało 122 tys. ludzi; dla porównania, w 1971 populacja wynosiła 42,8 tys.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Section B. Population in Ethiopia. 2005, s. 53.
  2. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G-M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 171.
  Warto wiedzieć że... beta

  Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – w języku amharskim ኢትዮጵያ, ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk), dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.
  Język amharski (አማርኛ, ’ämarəña, amhara) – język semicki z grupy etiopskiej, rodziny języków afroazjatyckich (chamito-semickich) z silnym wpływem substratu kuszyckiego. Jako język ojczysty używany jest przez około 18 mln osób, pełni także rolę języka urzędowego Etiopii, dzięki czemu na terenie kraju faktyczna liczba jego użytkowników jest większa. Językiem amharskim posługuje się także ok. 2,7 mln etiopskich emigrantów, głównie w Egipcie, Izraelu i Szwecji. Jest roboczym językiem rządu etiopskiego, etiopskiej armii oraz Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.