Hardcore punk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moshpit (inaczej slamdancing), taniec hardcore punk
.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-blues .naglowek{background:cornflowerblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-country .naglowek{background:#b17d53;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-disco .naglowek{background:deeppink;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-electronic .naglowek{background:#EAECF0;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-hip-hop .naglowek{background:darkblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-pop .naglowek{background:lightskyblue;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-rock .naglowek{background:firebrick;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-reggae .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-ska .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-soul .naglowek{background:darkorange;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-metal .naglowek{background:black;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-jazz .naglowek{background:pink;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-inne .naglowek{background:#EAECF0;color:black}

Hardcore, hard core, Hc punk lub hardcore punk (akronim HC) – określenie stylu muzycznego wywodzącego się bezpośrednio z punk rocka, powstałego pod koniec lat 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Na przestrzeni lat hardcore punk rozwinął się w szereg stylów, a wymieszany z innymi gatunkami przyczynił się do powstania nowych podgatunków.

Post punk to styl w obrębie muzyki rockowej, wywodzący się z muzyki punk, będący skutkiem poszukiwań artystycznych zespołów z tego kręgu; efektem tego stało się wyjście poza dość wąskie ramy gatunku.Sonic Youth, zespół rockowy założony w Nowym Jorku w 1981. Troje jego twórców: Thurston Moore, Kim Gordon i Lee Ranaldo działało w nowojorskim środowisku no wave. Moore i Ranaldo grali razem z Glennem Branką w jego eksperymentalnym zespole próbując odkrywać nowe zastosowania gitar. Gordon brała udział w organizacji Noise Festival.

Muzyka[ | edytuj kod]

Muzyka hardcore w pierwotnym wydaniu to punk rock doprowadzony do ekstremum – szybkie, krótkie utwory z ekspresyjnym tekstami, często o przesłaniu politycznym. Przedstawiciele tego okresu to m.in. Black Flag, Minor Threat, Bad Brains, The Germs, Dead Kennedys, D.O.A., 7 Seconds, Agnostic Front i in.

Sworn Enemy – amerykańska grupa muzyczna wykonująca hardcore punk (w początkowym okresie działalności) oraz crossover thrash/metalcore (w późniejszym czasie), powstała w 1995 w Nowym Jorku.Machine Head – amerykańska grupa muzyczna założona 12 października 1991 roku w Oakland w Kalifornii. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny.
Agnostic Front, Rzym 2007

Później nastąpiła ewolucja tego gatunku muzycznego. Między innymi pojawił się nurt crossover thrash, czyli połączenie punka, hardcore’u i thrash metalu (przykładowo nagrania grup takich, jak D.R.I. i Cryptic Slaughter). Z ekstremalnych odmian hardcore’u rozwinęły się również d-beat (np. Discharge) i crust punk (Doom, Extreme Noise Terror). Z czasem powstały zespoły crust punkowo-thrashcore’owe (Elecro Hippies, Hellbastard), fastcore’owe (Betercore, I Shot Cyrus), grindcore'owe (Napalm Death, Nasum), a nawet crust punkowo-grindcore’owe (Sore Throat). Sporo zespołów hardcore’owych czerpie inspirację z heavy metalu (Sunrise, Poison The Well, Bridge To Solace, Hatebreed, Earth Crisis, Born From Pain).

Ska – styl muzyczny zapoczątkowany w drugiej połowie lat 50. w Kingston na Jamajce, będący prekursorem muzyki rocksteady, a w dalszej kolejności - reggae; charakteryzuje się przede wszystkim szybkim tempem, akcentem perkusyjnym kładzionym na drugą i czwartą nutę taktu oraz wyrazistą linią basu.Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu.
Sick of it all na żywo

W uproszczeniu zespoły grające szybko lub względnie szybko określa się mianem oldschool (Sick of It All, Raised Fist), natomiast te, które grają bardziej połamaną rytmicznie odmianę z partiami dysonansów – newschool (Indecision, Awake). Połączenie starej i nowej szkoły nazywane jest allschool (Sworn Enemy na płycie Negative Outlook). Progresywne podejście do HC to post hardcore (Fugazi), albo mathcore (Converge, The Dillinger Escape Plan, Botch). Połączenie hardcore’u z metalem to metalcore – uważa się go również za nową falę crossover thrashu, zaś połączenie z death metalem często określa się jeszcze inną nazwą – deathcore. Pod silnym wpływem metalu jest także beatdown hardcore (Nasty). Obok skomercjalizowanego emocore’u, metalcore jest obecnie najbardziej popularnym stylem w stylistyce około-hardcore’owej. Metalcore bywa też postrzegany jako podgatunek metalu. Z odmiennych gatunków, jakie wpłynęły na powstanie nowych stylów można wymienić jeszcze ska (skacore’owy Capdown, The Mighty Mighty Bosstones), hip hop (rapcore’owy Dog Eat Dog, Downset) czy nawet funk (funkcore’owy Adequate Seven, Rollins Band) i jazz (jazzcore’owy Nomeansno).

Crossover − termin stosowany do określenia gatunków muzycznych zespołów, które wykraczają poza standardowe ramy poszczególnych stylów.Nihilizm (od łac. nihil - nic) – pogląd filozoficzny całkowicie lub częściowo negujący istnienie pewnych bytów. Rozróżnia się kilka kategorii tego pojęcia:

Tak jak heavy metal miał i zwłaszcza obecnie ma wpływ na kształt muzyki wielu zespołów hardcore, tak i hardcore również wywarł wpływ na muzykę metalową i nie tylko. Pochodna metalu i hardcore punka z początku lat 80. XX wieku to thrash metal (Slayer). Metal osadzony w hardcore’owej rytmice to groove metal (Machine Head). Połączenie hardcore’u, punk rocka, post-punka z metalem w stylu Black Sabbath lub hard rockiem to grunge (TAD). Połączenie hardcore punka z wczesnym heavy/doom metalem i southern rockiem dało początek tzw. sludge metalowi (Eyehategod). Hardcore jest również wyraźnie słyszalnym składnikiem nurtów tzw. metalowego mainstreamu (określenie popularne w latach 90., stosowane do muzyki zespołów, która posiadała cechy gatunków alternatywnych i metalowych): alternative metal (Godsmack), nu metal (Korn) i post metal (Neurosis). Z hardcore’u i punk rocka w prostej linii wywodzi się rock alternatywny (Pixies). Wpływy HC występują też w noise rocku (Sonic Youth, Jesus Lizard).

QQRyQ (czyt. Kukuryku) – polski punkowy fanzin, zainicjowany w Warszawie przez Piotra "Pietię" Wierzbickiego w 1985 r.Jesus Lizard - amerykański zespół muzyczny, jeden z najważniejszych zaliczanych do gatunku noise rock. Założony w 1987 w Chicago. Nie istnieje od 1999.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Wegetarianizm – rodzaj praktyki (w sensie świadomej i celowej działalności człowieka), charakteryzującej się wyłączeniem z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza); może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzących z uboju zwierząt np. smalcu . Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. W języku potocznym przyjmuje się, że wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.
Punky reggae – określenie stylu muzycznego łączącego melodyjny hardcore punk z elementami reggae, ska i folku, zainspirowanego przede wszystkim muzyką The Clash. Nazwa pochodzi od piosenki Boba Marleya Punky reggae party. Używa się jej wyłącznie w Polsce (na świecie Reggae punk), gdzie nurt zdobył dużą popularność w latach 90. XX wieku za sprawą zespołów, głównie z Piły, takich jak Alians, Świat Czarownic, Globtroter, a także Fate, Farben Lehre, Zabili Mi Żółwia czy TABU.
Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:
Poison the Well (nazywany również PTW oraz PT-Dub) - amerykański zespół pochodzący z Miami, obecnie należący do Ferret Music. Trzon zespołu tworzą wokalista Jeffrey Moreira, perkusista Chris Hornbrook oraz gitarzysta Ryan Primack.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Capoeira – wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Istotą capoeiry są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków.
The Germs – amerykańska grupa punkrockowa utworzona w 1977 roku w Los Angeles. Ich pierwszy singel Forming z 1977 roku uchodzi za pierwszy zapis tego rodzaju muzyki w Los Angeles.

Reklama