• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harcerze starsi

  Przeczytaj także...
  Ćwik - W ZHP czwarty (kiedyś trzeci), w ZHR i SH trzeci, a w SHK Zawisza drugi męski stopień harcerski. Przeznaczony dla harcerzy w wieku 14-17 lat. Oznaczany złotą lilijką nabitą na krzyżu harcerskim (ZHR, ZHP fakultatywnie) lub dwiema krokiewkami na pagonie (ZHP). W "Zawiszy", stopień ćwika oznacza biało-czerwona naszywka "Semper Parati" noszona na lewym ramieniu.Stopnie harcerskie – stopnie zdobywane w harcerstwie poprzez wykazanie się określonym zasobem wiedzy i umiejętności.
  Wędrownicy - grupa metodyczna w organizacjach harcerskich, skupiająca młodzież ponadgimnazjalną i starszą. Symbolem wyróżniającym spośród innych grup jest naramiennik wędrowniczy.

  Harcerze starsi - grupa członkowska (i metodyczna w ZHP) w organizacjach harcerskich.

  Związek Harcerstwa Polskiego[]

  W ZHP grupa ta obejmuje młodzież w wieku gimnazjalnym czyli 13-16 lat.

  Harcerz starszy (forma żeńska: harcerka starsza) – członek grupy metodycznej ZHP w wieku 13-16 lat.

  Przed wprowadzeniem nowego podziału metodycznego w ZHP (do końca roku harcerskiego 2002/2003), nazwą harcerz starszy określano harcerzy w wieku dzisiejszych wędrowników (członków powyżej 15 roku życia).

  Odkrywca to trzeci męski stopień harcerski w ZHP (wprowadzony w 2003 wraz z wprowadzeniem nowego podziału na grupy metodyczne). Jego oznaczeniem jest jedna krokiewka na pagonie oraz (fakultatywnie) srebrna lilijka nabita na krzyżu harcerskim. Zdobywają go harcerze w wieku 13–16 lat (harcerze starsi).Pionierka - w ZHP i SH trzeci, a w SHK Zawisza drugi żeński stopień harcerski. Oznaczany w ZHP jedną krokiewką na naramienniku lub dodatkowo nabitą srebrną lilijką na Krzyżu Harcerskim. W SHK Zawisza natomiast oznaczany jest przez biało-czerwoną naszywkę z lilijką harcerską i dewizą "Semper Parati" (Zawsze Gotowa). W regulaminie KIHAM i środowiskach POH, ZHP-1918, a następnie ZHR był trzecim stopniem w żeńskich pionach organizacji. Z czasem w ZHR zmieniono jego nazwę na samarytankę.

  Podstawową jednostką organizacyjną dla harcerzy starszych jest drużyna starszoharcerska.

  Harcerze starsi zdobywają następujące stopnie harcerskie:

 • Odkrywca - Pionierka
 • Ćwik - Samarytanka
 • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej[]

  Harcerzem starszym określany jest w ZHR pełnoletni harcerz niebędący instruktorem.

  Podstawową jednostką organizacyjną dla harcerzy starszych jest krąg starszoharcerski.

  Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) – największa polska organizacja harcerska, powstała 1 listopada 1918, z połączenia wszystkich wcześniej działających organizacji harcerskich i skautowych, z trzech zaborów. Jest wychowawczym, patriotycznym, dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem otwartym dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie.Harcerstwo starsze, ruch starszoharcerski – grupa metodyczna i wiekowa w harcerstwie, w przeszłości obejmująca młodzież szkół ponadpodstawowych (powyżej 15 lat).

  Linki zewnętrzne[]

 • Zespół Starszoharcerski Wydziału Metodycznego Głównej Kwatery ZHP
 • Refarat Starszoharcerski Chorągwi Wielkopolskiej ZHP
 • Krąg Starszoharcerski ZHR "Wilddeor" • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samarytanka – w ZHP i SHK Zawisza czwarty, a w ZHR trzeci żeński stopień harcerski. Oznaczany złotą lilijką nabitą na krzyż (ZHR, ZHP fakultatywnie) bądź dwiema krokiewkami na pagonie (ZHP). Przeznaczony dla dziewcząt w wieku 14–17 lat.

  Reklama